شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1389/03/21 11:51:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
سروری:

صدورقطعنامه تیرخلاص آمریکا به منشور سازمان ملل است

**پرویز سروری با بیان این که صدور قطعنامه علیه ایران باعث انسجام ملی می‌شود، گفت:‌ جمهوری اسلامی باید بررسی جدی در رابطه با مناسباتش با چین و روسیه انجام دهد واحتیاط بیشتری در ارتباطاتش با این دو کشور به کار گیرد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان این که صدور قطعنامه 1929 علیه ایران تیر خلاصی است که آمریکایی‌ها به تمام منشور سازمان ملل و نهادهای بین‌المللی زد، اظهار کرد: امروز دنیا سوال می‌کند که در حال حاضر چه قانونی بر جهان حکومت می‌کند؟ قانون جنگل، قانون زورمدارانه و یا قانونی برای صلح.

سروری تاکید کرد: این که کشوری را به دلیل نپذیرفتن تبادل سوخت تحریم کنند و پس از آن، همان کشور طی بیانیه‌ای رسمی اعلام کند که تبادل را می‌پذیرد ولی با وجود این موضوع، باز آن کشور را تحریم نمایند نشان می‌دهد اساسا موضوع آن‌ها تبادل، مذاکره و بحث هسته‌یی نیست؛ بلکه آن‌ها با بازیچه قرار دادن قواعد بین‌المللی از این قواعد به صورت ابزاری استفاده می‌کنند.

وی با تاکید براین که منشور سازمان ملل و نهادهای حاکم بین‌المللی دستمایه‌ای برای نیات استکباریشان شده است، افزود:‌ جامعه بین‌المللی این پرسش‌ها را در رابطه با پذیرش در بحث تبادل و کشورهای واسط مطرح می‌کند. رییس جمهور آمریکا خود نامه و تلفن به کشورهای واسط می‌زند و از آنها می‌خواهد موضوع تبادل را در تهران را پیگیری کنند، اما بعد از صدور بیانیه تهران، باز هم به بهانه تبادل، قطعنامه‌ و تحریم علیه ایران صادر می‌شود. این رویکرد نشان می‌دهد که این قطعنامه قطع‌نامه‌ای سیاسی و فاقد ارزش حقوقی و کارشناسی است، و طبیعتا نمی‌تواند تعهدی برای ایران بوجود بیاورد. این فرصت طلایی بود که آژانس از دست داد.

این نماینده مجلس شورای اسلامی توضیح داد:‌ اگر قرار باشد آژانس یکجانبه تحت سلطه قدرت‌های بزرگ رفتارش را با کشورهای دیگر تنظیم کند عضویت در‌ آژانس و تعامل با آن چه سودی دارد؟ آژانس باید در جامعه بین‌الملل پاسخ دهد که پس از صدور بیانیه تهران، صدور این قطع‌نامه برای اعمال فشار بر ایران چه وجهی دارد و چرا این همه التهابات به جامعه بین‌الملل تزریق می‌کند؟

سروری در ادامه با تاکید براین که مجلس تغییر سطح روابط ایران را با آژانس بررسی می‌کند، یادآور شد: مجلس مطمئنا با قید دوفوریت موضوع بررسی کاهش سطح روابط با آژانس را به صورت جدی مورد بحث قرار می‌دهد تا اقدامات عملی در این رابطه صورت گیرد، و ارتباط با آژانس به حداقل ممکن قانونی برسد.

وی هم‌چنین با بیان این که جمهوری اسلامی اکثر مفاد قطعنامه را قبلا تجربه کرده است، گفت:‌ بحث تضییقات مالی و بانکی که در قطع‌نامه عنوان شده است پیش از این علیه جمهوری اسلامی اعمال می‌شد و کشورهای غربی و آمریکایی از مدت‌ها پیش رفتار غیرقانونی و غیرمنطقی را در این رابطه از خود بروز می‌دادند.

نماینده مردم تهران در خانه ملت اظهار کرد: از سوی دیگر در صدور این قطعنامه عملا اجماعی علیه ایران صورت نگرفت این درحالی است که ایران در طول هشت سال جنگ تحمیلی شاهد اجماع تمام قدرت‌های جهانی همچون شوروی، آمریکا، کشورهای اروپایی و خلیج فارس در مقابل ملت بی‌دفاع و بی‌سلاح ایران بود که با این وجود ایران توانست حق خود را از موضع قدرت از دنیای استکباری بگیرد، بنابراین می‌توان گفت این قطع‌نامه مورد و چیز جدیدی نیست که آمریکایی‌ها بخواهند با آن بازی کنند.

وی هم‌چنین با بیان این که اعتبار نهادهای بین المللی سازمان ملل و منشور این سازمان با صدور این قطع‌نامه زیر علامت سوال رفت، افزود: مطمئنا با صدور این قطعنامه جامعه بین‌المللی به این نتیجه می‌رسد که با این منطق جنگل نمی‌توان دنیا را اداره کرد و اعتمادی به این سازمان‌ها و نهادهای بین المللی داشت؛ آن‌ها به صورت رسمی و در روز روشن اقداماتی مغایر عقل و منطق و مفاد منشور سازمان ملل انجام دادند.

سروری صدور این قطع نامه را موجب انسجام داخلی دانست و گفت: پس از صدور این قطع نامه کسانی که در داخل بهانه می‌گرفتند مبنی براین که با نشان دادن انعطاف به جامعه استکباری آن‌ها از خود نیز انعطاف نشان می‌دهند متوجه می‌شوند که اساسا بحث آن‌ها مذاکره نیست، بلکه بحث‌شان خفت، ذلت و حقارت ملت ایران است. آن‌ها می‌خواهند ملت ما تسلیم شود، زانو بزند و زورگیری‌ها را برگردن گیرد. بر این اساس با قطعیت می‌توان صدور قطعنامه باعث انسجام ملی و عدم انسجام در جامعه بین المللی می‌شود.

وی در ادامه توضیح داد: ‌رای ندادن سه کشور به قطعنامه علیه ایران پدیده نوظهوری است، چرا که آمریکایی‌ها ماه‌ها برای داشتن انسجام کامل علیه ایران تلاش کردند که این امر رخ نداد و برزیل و ترکیه با صدور این قطع نامه مخالفت کردند، به باور ما رای مثبت دیگر کشورها نیز به دلیل فشار سنگین آمریکا بوده و آن‌ها قلبا مایل به این موضوع نبودند.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی هم‌چنین با بیان این که این قطع نامه رفته رفته انسجام جامعه بین‌المللی در اتحاد با آمریکا را از بین می‌برد و موجب واگرایی بین اروپا و‌ آمریکا می‌شود، گفت: ایران نشان داد که اهل منطق، مذاکره و پذیرش منطق بین‌المللی است و آمریکایی‌ها نشان دادند که چنین موضوع‌هایی را برنمی‌تابند.

سروری هم‌چنین در ادامه گفت‌وگو با ایسنا با بیان این که جمهوری اسلامی باید بررسی جدی در رابطه با مناسباتش با چین و روسیه انجام دهد، گفت:‌رای مثبت دادن چین و روسیه در صدور قطعنامه علیه ایران نشان داد که چه کسانی در روزهای سخت دوست و دشمن هستند. چینی‌ها و روس‌ها نشان دادند که در روزهای سخت دوست خوبی نیستند، براین اساس مجلس و دولت باید بر روی این موضوع کار کنند و ارتباط با این دو کشور را با احتیاط بیشتری دنبال کنند.

وی در رابطه با بحث تبادل سوخت نیز اظهار کرد: ‌با صدور این قطعنامه، دیگر نیازی به تبادل سوخت نیست؛ چون ایران در داخل می‌تواند بحث 20 درصد سوخت را انجام دهد. قطعا تبادل و قطعنامه با هم جمع نمی‌شود.

این عضو فراکسیون اصولگران مجلس شورای اسلامی با بیان این که آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها باید رفتار غلطشان را جبران کنند تا موضوع تبادل سوخت بار دیگر به جریان افتد، افزود: طبیعتا پس از صدور قطع نامه علیه ایران موضوع تبادل سوخت هیچ وجهی ندارد، و ما تن به تبادل نمی‌دهیم؛ به عبارت دیگر بیانیه تهران با صدور قطعنامه از حیز انتفاع ساقط شده است و ضرورتی ندارد که آن روند دنبال شود. این بیانیه تنها به عنوان سند تاریخی در مقابل جامعه بین‌المللی می‌ماند و بیانگر آن است که ادعای آن‌ها برای تبادل و مذاکره دروغ و بهانه بزرگی برای ایجاد تهدیدات علیه جمهوری اسلامی بود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet