خبرگزاری خانه ملت

شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1389/03/23 12:25:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
مصباحی‌مقدم:

دولت نمی‌تواند با بهانه‌ی به مصلحت نبودن قانون را اجرا نکند

**رییس کمیسیون ویژه‌ی بررسی طرح تحول اقتصادی مجلس شورای اسلامی، با اشاره به نامه‌ی شورای نگهبان به دولت و تاکید بر لازم‌الاجرا بودن مصوبات مجلس، عنوان کرد: دولت نمی‌تواند با بهانه‌ی به مصلحت نبودن قانون را اجرا نکند؛ چرا که جایگاه تشخیص مصلحت اصلا دولت نیست.

حجت‌الاسلام غلامرضا مصباحی‌مقدم در گفت‌وگو با ایسنا، خاطر نشان کرد که جایگاه تشخیص مصلحت، مجلس است و در جایی که قوه‌ی مقننه مصوبه‌ای دارد و شورای نگهبان آن را خلاف قانون اساسی و شرع تشخیص می‌دهد و البته مجلس بر روی آن مصوبه اصرار دارد، تنها مجمع تشخیص مصلحت می‌تواند این مسئله را حل و فصل کند.

وی با تاکید بر این‌که دولت نمی‌تواند آنچه را نمی‌پسندد خلاف قانون بداند، گفت: بر این اساس دولت نمی‌تواند رای به خلاف قانون بودن و خلاف شرع بودن یک قانون دهد؛ چرا که تشخیص این مسئله جایگاه خاصی دارد.

به گفته‌ی این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس، اگر دولت می‌خواهد قانونی را اصلاح و یا تغییر دهد می‌تواند لایحه‌ی پیشنهادی به مجلس دهد و در گفت‌وگوها مجلس را قانع کند.

رییس کمیسیون ویژه‌ی بررسی طرح تحول اقتصادی مجلس، گفت: رییس‌جمهور منتخب ملت برای اجرای قوانین است و نمایندگان هم منتخب برای قانونگذاری. اگر این مرزها رعایت شود، هیچ مشکلی پیش نخواهد آمد.

وی در پاسخ به این سوال که اجرای قانون توسط دولت چه تاثیری بر روابط دولت و مجلس دارد، در پایان این گفت‌وگو، خاطر نشان کرد: مسلما اجرای قانون موجب حسن ارتباط بین مجلس و دولت می‌شود و البته تخلف از قانون ارتباط بین قوه‌ی مقننه و مجریه را دچار تنش می‌کند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet