شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1389/03/23 12:16:00
سرویس صحن
شاهرخی در نطق میان دستور خواستار شد

بررسی علل اجرایی نشدن مصوبات سفرهای استانی دولت به لرستان

**نماینده مردم کوهدشت در مجلس شورای اسلامی از رئیس جمهور خواست قبل از سفر سوم هیات دولت به لرستان گروه ویژه ای را برای بررسی علل و عوامل اجرایی نشدن مصوبات سفر اول و دوم و ناکارآمدی گروه عمران و توسعه استان لرستان به منطقه اعزام کند.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، "علی شاهرخی"ناطق میان دستور جلسه علنی روز یکشنبه 23 خرداد ماه اظهار داشت: در این فرصت می خواهم اشاره ای به مشکلات حوزه انتخابیه ام داشته باشم، اگر تاکنون در این زمینه صحبت نکردم و از این جایگاه به دولتمردان و متولیان امر تذکر نداده ام صرفا به لحاظ اولویت دادن به مصالح عمومی کشور بوده است.

وی افزود: در زمانی که استکبار با بکارگیری عوامل داخلی و خارجی درصدد فتنه و آشوب و ناامنی در کشور بود از این تریبون به مطالبات و اعتراضات مردم به روند کارها سخن بگویم.

نماینده کوهدشت خاطرنشان کرد: اینک که مکر فتنه گران به خودشان برگشته است مجال را برای طرح مشکلات آماده می بینم، شهرستان کوهدشت حدود 400 هزار هکتار است که 200 هزار هکتار آن را خاک کشاورزی از نوع درجه یک و مابقی آن مرتع و جنگل می باشد.

وی افزود: این اراضی که 90 درصد آن دیم می باشد با وجود آنکه بین دو رودخانه سیمره و کشکان قرار دارد همواره صدای العطش آن بلند است، این در حالی است که اگر نیمی از این اراضی با احداث سدهای در دست مطالعه و آبی تبدیل شود یک میلیون تن غلات را موجب خواهد شدو بخشی از استراتژی چشم انداز 20 ساله در امر تولید گندم فراهم می شود.

شاهرخی گفت: اراضی شهرستان کوهدشت یک چهارم اراضی استان لرستان می باشد ولی با این وصف اعتبارات امور استان برای این شهرستان چیزی کمتر از یک پنجاهم را در نظر گرفته اند که رقم بسیار ناعادلانه ای است.

وی افزود: پیشرفت احداث سد ماجوره موضوع مصوبات سفرهای استانی دولت با هدف آبیاری اراضی شهرستان کوهدشت بسیار ناچیز است و با تخصیص اعتبارات قاشقی افق روشن و نزدیکی برای تکمیل این پروژه عظیم و حیاتی دیده نمی شود و روند مطالعات 6 سد خاکی کوچک در شهرستان نیز رضایت بخش نمی باشد.

نماینده کوهدشت خاطرنشان کرد: در بخش آب شهری و روستایی مشکل داریم، خشکسالی های پیاپی نیمی از روستاها را با بی آبی مواجه نموده است.

وی افزود: طرح فاضلاب شهری که از 20 سال پیش شروع شده در حد 20 درصد پیشرفت داشته و از تسویه خانه هم خبری نیست و گویا وزارت نیرو این شهرستان را به دست فراموشی سپرده است.

شاهرخی ادامه داد: در حوزه دامداری، دامپروری استعداد شهرستان کوهدشت منحصر به فرد است و با توسعه این بخش، بخشی از معضل بیکاری قابل حل است لکن فقط به 10 واحد مرغداری تسهیلات پرداخت شده که با این روند حتی 10 درصد از انتظارات منطقه محقق نمی شود.

وی افزود: در حوزه ورزش نیز از آنجایی که کوهدشت جزء مدال آوران کشور و در فوتبال و والیبال چهره های ملی دارد اما هنوز سرانه ورزشی این شهرستان از 15 سانتی متر تجاوز نکرده است.

شاهرخی اظهار داشت: نبود سیلو و انبار در شهرستان که قطب کشاورزی استان می باشد مردم و مسئولین را هنگام برداشت محصول کلافه می نماید.

وی افزود: در حوزه راه و ترابری علی رغم اینکه راه اصلی شرق به غرب و مسیر اصلی شمال به جنوب از اینش هرستان می گذرد و در سفرهای استانی دولت نیز به چهار خطه شدن محور کوهدشت ـ گناباد تصویب شده است اما تاکنون در این زمینه پیشرفتی مشاهده نمی گردد.

شاهرخی خاطرنشان کرد: با اینکه در سفرهای استانی دولت به استان لرستان مقرر گردیده است که شاخص آسفالت راههای روستایی این استان به شاخص میانگین کشور برسد تاکنون کوهدشت نه تنها به این شاخص نرسیده است بلکه از شاخص میانگین استانی نیز فاصله دارد.

نماینده کوهدشت با انتقاد از عدم اجرایی شدن مصوبات استانی هیات دولت اظهار داشت: مصوبات سفرهای استانی دولت درخصوص مجتمع پتروشیمی در شهرستان کوهدشت و ایجاد یک واحد دانشگاهی در این شهرستان اجرا نگردیده است.

وی افزود: کارگروه عمران و توسعه استان لرستان که با درخواست مجمع نمایندگان استان و موافقت رئیس جمهور به تصویب هیات وزیران رسیده هیچگونه کار مثبتی از خود ارائه نداده و مواردی هم که این کارگروه در لرستان به تصویب رساند هیچکدام عملیاتی نشده است.

شاهرخی تصریح کرد: در این جا لازم می دانم مراتب عدم رضایت خود و موکلین خود را از وزراء مسئولین سازمانهای ذی ربط درخصوص عدم اجرای مصوبات سفرهای استانی دولت و بی توجهی مسئولین امر نسبت به مشکلات حوزه انتخابیه ام را اعلام داشته و از رئیس جمهور می خواهم قبل از سفر سوم هیات دولت به لرستان گروه ویژه ای را برای بررسی علل و عوامل اجرایی نشدن مصوبات سفر اول و دوم و ناکارآمدی گروه عمران و توسعه استان لرستان به منطقه اعزام کند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet