شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1389/03/23 14:13:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
شهریاری با اشاره به عدم وجود تعادل منطقی در پرداخت‌های بیمارستانی؛

اعضای هیات علمی انگیزه‌ای برای حضور تمام وقت در بیمارستان‌های دولتی ندارند

**رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی تمام وقت شدن اعضای هیات علمی دانشگاه‌های علوم پزشکی را از راهکارهای حل معضل نوبت‌دهی در بیمارستان‌های دولتی عنوان کرد و گفت: این در حالی است که به دلیل عدم وجود تعادل منطقی در پرداخت‌های بیمارستانی، اعضای هیات علمی انگیزه‌ای برای حضور تمام وقت در بیمارستان‌های دولتی ندارند.

حسینعلی شهریاری در گفت‌وگو با ایسنا، درباره نوبت‌دهی طولانی در بیمارستان‌های دولتی تصریح کرد: نوبت‌دهی‌های طولانی در برخی بیمارستان‌ها واقعی و به دلیل حجم زیاد بیمار، نبود ظرفیت کافی و تخت‌های اتاق عمل و یا کمبود پزشک است اما متاسفانه در برخی بیمارستان‌ها سوری و برای پاس دادن بیمار به بخش خصوصی است.

نماینده مردم زاهدان در خانه ملت ادامه داد: بسیاری از همکاران متخصص هم در بیمارستان‌های دولتی و هم در بیمارستان‌های خصوصی کار می‌کنند و از آنجا که پرداختی بخش دولتی با پرداختی بخش خصوصی تفاوت فاحشی دارد ترجیح می‌دهند بیماران‌شان را به بخش خصوصی ببرند.

به گفته وی، در برخی بیمارستان‌ها مانند بیمارستان تخصصی فارابی بیماران اصلا در نوبت طولانی نمی‌مانند چراکه متخصصان بسیاری به کارگرفته شدند و تیم‌های پزشکی مختلفی در فواصل بسیار کوتاه تمام بیماران را عمل می‌کنند، البته در گذشته نه چندان دور مشکل نوبت دهی طولانی در این بیمارستان هم وجود داشت اما با افزایش بهره‌وری و اعمال مدیریت صحیح خوشبختانه این مشکل برطرف شد.

رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس افزود: به دلیل اهمیت موضوع، کمیسیون و وزارت بهداشت و درمان در حال فکر کردن در این مساله هستند که اعضای هیات علمی حاضر در بیمارستان‌های دولتی و دانشگاهی تمام وقت شوند البته به شرطی که پرداخت‌ها مناسب باشد، نمی‌توان به این پزشکان گفت حتما باید تمام وقت باشید اما آنها به نتیجه برسند که اگر تمام وقت شوند درآمدشان کمتر از آن است که بیمارستان‌ دولتی را رها کرده و به بخش خصوصی بروند.

شهریاری با تاکید بر این‌که برای تحقق این امر پرداخت‌ها باید تعادل معقول و منطقی داشته باشد، خاطرنشان کرد: اگر سیستم پرداخت را اصلاح کنیم شاید بتوانیم موضوع نوبت‌دهی‌های طولانی در بیمارستان‌های دولتی را هم سر و سامان دهیم.

وی با اظهار تاسف از رواج پدیده شوم زیرمیزی در میان برخی پزشکان گفت: با مسوولان وزارت بهداشت و نظام پزشکی صحبت‌هایی در این خصوص داشتیم و قرار است این دو بخش با هماهنگی یکدیگر دستورالعملی برای مبارزه با این پدیده تهیه و تدوین کنند، کمیسیون بهداشت و درمان هم آمادگی دارد تا اگر خلاء قانونی وجود دارد با ورود به موضوع، قانونی برای رفع خلاء‌های قانونی تصویب کند. کمیسیون آمادگی دارد برای از بین بردن این پدیده شوم و زشت هر قانونی که وزارت بهداشت و سازمان نظام پزشکی صلاح بدانند در اسرع وقت و حتی در قالب یک طرح دو فوریتی تصویب کند، که این مشکل برطرف شود.

شهریاری بودجه حوزه بهداشت و درمان را برای تمام وقت شدن اعضای هیات علمی در بیمارستان‌های دولتی ناکافی دانست و گفت: دولت می‌تواند با آوردن متمم، بودجه این بخش را اصلاح کند، اما با منابع و اعتبارات موجود واقعا نه تنها تمام وقتی اعضای هیات علمی در بیمارستان‌های دولتی امکان‌پذیر نیست، بلکه نمی‌توان کاری هم برای مشکلات عدیده این بیمارستان‌ها انجام داد، هم‌اکنون بیمه‌ها منابع کافی برای پرداخت به موقع مطالبات بیمارستان‌ها ندارند و متاسفانه به دلیل کمبود اعتبارات معمولا مطالبات از هر سال به سال دیگر منتقل می‌شوند.

رییس کمیسیون بهداشت و درمان درباره پرداخت مطالبات بیمارستان‌های دولتی توسط بیمه‌ها که بر اساس اظهارات وزیر بهداشت معادل 1000 میلیارد است، خاطرنشان کرد: کمیسیون چندین جلسه با وزیر رفاه برای ساماندهی این مطالبات داشت، کارهای خوبی در وزارت رفاه به این منظور شروع شده که امیدواریم با قول‌هایی که مهندس محصولی دادند در سال جاری نسبت به سال گذشته عملکرد بهتری داشته باشند و بتوانند این مشکلات را کاهش دهند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet