روز مجلس
1389/03/23 15:57:00
سرویس سیاسی
با هدف رایزنی برای تعیین نخست وزیر؛

علاوی و مالکی با هم دیدار کردند

**علاوی و مالکی بررسی تشکیل کابینه آینده با هم دیدار کردند.

به گزارش سایت خبری عرب آنلاین بغداد، روسای احزاب دولت قانون و العراقیه روز شنبه با هم دیدار کرند.

بر اساس این گزاش، دیدار روسای دو حزبی که بیشترین آراء را در انتخابات داشتند، برای اولین بار بعد از انتخابات با هدف بررسی تشکیل کابینه آینده و تعیین نخست وزیر ، تحت شرایط  شدید امنیتی در مقر  هیات وزیران با هم گفتگو کردند.

این دیدار درحالی صورت گرفت که اولین جلسه پارلمان عراق فردا برگزار می شود و پیش از این نیز آیت الله سیستانی از تمامی نمایندگان احزاب خواسته بود، در اولین جلسه پارلمانی اختلافات را کنار بگذارند و کابینه آینده را تعیین کنند.

گفتنی است، انتخابات پارلمانی عراق در ماه مارس ( اسفند سال گذشته ) برگزار شد که در آن فهرست العراقیه به ریاست ایاد علاوی 91 کرسی، فهرست دولت قانون به ریاست نوری مالکی 89 کرسی و فهرست ملی عراق به ریاست عمارحکیم 70 کرسی از کرسی های پارلمان را به خود اختصاص دادند.

براساس قانون اساسی عراق، فراکسیونی که بیشترین تعداد کرسی های پارلمان را در اختیار بگیرد می تواند کابینه آینده را تشکیل دهد. حداقل کرسی های لازم برای این منظور نصف به علاوه یک کرسی است.

لازم به یادآوری است، اکنون دو فهرست اصلی شیعیان یعنی فهرست های حکیم و نوری المالکی باهم ائتلاف کردند و فراکسیون جدیدی را تشکیل داده اند که از لحاظ تعداد کرسی ها، بزرگترین فراکسیون پارلمانی است.

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet