روز مجلس
1389/03/24 11:45:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_

نظر نمایندگان مجلس درباره لایحه برنامه پنجم توسعه

**نمایندگان مجلس شورای اسلامی با بررسی کلیات لایحه برنامه پنجم توسعه نقاط قوت برنامه ۵ ساله کشور را بر شمردند و اظهارداشتند: ارائه نقشه ای جامع برای توسعه پژوهش و آموزش در کشور، تهیه راهکارهایی برای حل معضلات فرهنگی و اجتماعی،توجه ویژه به بازسازی اقتصادی کشور در جهت حل مشکل اشتغال و مسکن جوانان و اتخاذ تدابیری جهت کاهش تورم با توجه به اجرای قانون هدفمندکردن یارانه ها در سال جاری از نقاط قوت برنامه پنجم توسعه می باشد.

عضو کمیسیون اقتصادی: ارائه اساسنامه ای قوی و کارشناسی شده برای صندوق توسعه ملی از نقاط قوت برنامه پنجم توسعه است. عضو کمیسیون اقتصادی گفت: بررسی اساسنامه صندوق توسعه ملی در قالب برنامه پنجم توسعه و ارزیابی راهکارهایی جهت کاهش هزینه های تولید صادر کنندگان نمونه از نقاط قوت برنامه پنجم توسعه می باشد.

عبدالرضا ترابی نماینده مردم گرمسار در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان با اشاره به بررسی برنامه پنجم توسعه در کمیسیون اقتصادی گفت:اساسنامه صندوق توسعه ملی جهت ارتقای تعامل مجلس با  قوه مجریه و برای بررسی های کارشناسانه در قالب برنامه پنجم توسعه این هفته در کمیسیون اقتصادی مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

ترابی با اشاره به اینکه 20 درصد از درآمد نفتی در صندوق توسعه ملی ذخیره می شود افزود: سرمایه ارزی ذخیره شده در صندوق توسعه ملی غیرقابل برداشت است و نظر کمیسیون با دولت در این رابطه متفاوت می باشد.

وی افزود:دولت در برنامه پنجم خواهان ارائه سهمی از منابع صندوق توسعه ملی جهت ارائه وام قرض الحسنه به بخش های خصوصی و سرمایه گذاری زیربنایی و تولیدی گردیده اما مجلس با راهکار ارائه شده از طرف دولت جهت تامین سرمایه واحدهای تولیدی مخالف است.

ترابی همچنین با اشاره به طرح ناموفق جایزه صادراتی به صادرکنندگان نمونه در برنامه چهارم توسعه گفت:تجربه نشان داده است که جایزه صادراتی سیاست موفقی نبوده و مورد سوء استفاده برخی بازرگانان قرار گرفته است.

عضو کمیسیون اقتصادی افزود:بنابراین در برنامه پنجم توسعه به دنبال راهکار دیگری برای تشویق صادرکنندگان هستیم که جلوی سوء استفاده مالی برخی سودجوها گرفته شود.

وی با اشاره به راهکار کمیسیون اقتصادی برای تشویق صادر کنندگان گفت:دولت می تواند با پایین آوردن هزینه های تولید مانند ارائه یارانه انرژی به بنگاه های تولیدی هزینه های تولید را کاهش داده و بدین وسیله جایزه ای هدفمند به صادرکنندگان اعطا نماید.

 

*لایحه برنامه پنجم توسعه در مجموع بی نقص و قابل اجرا است،در کلیت لایحه برنامه پنجم تغییری حاصل نخواهد شد

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی با اشاره به بررسی مفاد مختلف لایحه برنامه پنجم توسعه در کمیسیون های تخصصی مجلس شورای اسلامی گفت:در کلیت برنامه پنجم توسعه تغییری حاصل نخواهد شد چرا که مجموع مفاد لوایح برنامه،بی نقص و قابل اجرا است.

حسین ابراهیمی نماینده بیرجند در گفتگو با باشگاه خبرنگاران در ادامه افزود:بررسی مفاد لایحه برنامه پنجم توسعه از مدت ها قبل در دستور کار کمیسیون های تخصصی مجلس قرار گرفته است تا ابهامات و نقص های این برنامه برطرف و برای تصویب و اجرایی شدن آماده گردد.

وی تصریح کرد:طبق فرمایشات مقام معظم رهبری لوایح برنامه پنجم باید اصلاح و تکمیل شده و کمیسیون های تخصصی مجلس نیز از تبدیل شدن آن به برنامه ای دیگر خودداری نمایند لذا تمامی نمایندگان فرمایشات ایشان را سرلوحه کار خود قرار داده و با این نگرش مشغول بررسی مفاد لوایح هستند که امیدواریم در نهایت این برنامه به صورت فعلی و با اصلاح به تصویب رسیده و اجرایی شود.

 

*کلی بودن لایحه برنامه پنجم توسعه از محسنات قطعی آن است

همچنین نایب رئیس کمیسیون کشاورزی گفت:کلی بودن لایحه برنامه پنجم توسعه از محسنات قطعی آن است لذا وارد شدن بیش از حد در جزئیات آن روند بررسی و اجرای برنامه پنجم توسعه را تشدید خواهد کرد.

کاظم فرهمندی نماینده مردم یزد در گفتگو با باشگاه خبرنگاران با تاکید بر لزوم توسعه بخش کشاورزی در لایحه پنجم توسعه اظهارداشت:با توجه به اهمیت جایگاه صادرات بخش کشاورزی بعد از نفت، توسعه صنعت کشاورزی باید در برنامه پنجم مورد توجه ویژه واقع گردد.

وی در ادامه اذعان داشت: با توجه به تاکید مقام معظم رهبری در ابتدای سال 89 مبنی بر لزوم جلوگیری از هدر رفتن آب،افزایش راندمان آبی، تولید ارزاق عمومی و تولید محصولات سالم و تاکیدات رئیس جمهور در خصوص اهمیت بخش کشاورزی ضروری است نمایندگان توجه ویژه ای را بر راهکارهای توسعه بخش کشاورزی در برنامه پنجم توسعه مبذول دارند.

 

*توجه ویژه به مسائل فرهنگی و اجتماعی از نقاط قوت برنامه پنجم توسعه است

در ادامه دبیر اول کمیسیون اجتماعی مجلس با اشاره به نقاط مثبت برنامه پنجم توسعه گفت:توجه ویژه به مسائل فرهنگی اجتماعی از نقاط مثبت برنامه پنجم توسعه است چرا که این دو مقوله از زیر ساخت های مورد نیاز کشور برای حرکت در مسیر توسعه می باشند.

جواد صبور افجه کندی نماینده اردبیل در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با باشگاه خبرنگاران افزود:توجه ویژه برنامه پنجم توسعه به مسائل فرهنگی و اجتماعی از نقاط مثبت این برنامه است چرا که رئیس جمهور در دور جدید سفرهای استانی خود بررسی معضلات فرهنگی مناطق مختلف کشور و یافتن راهکاری مناسب برای ارتقا سطح فرهنگی کشور را در دستور کار خود قرار داده است.

دبیر اول کمیسیون اجتماعی همچنین خاطرنشان کرد:با توجه به برخی انتقادات در خصوص کلی بودن لایحه برنامه پنجم توسعه کمیسیون اجتماعی قصد دارد نظرات و پیشنهادات نمایندگان مجلس،کمیسیون های تخصصی و فراکسیون های سیاسی را در قالب کتابی جامع به مجلس ارائه دهد تا بدین وسیله کلیات را درهم شکسته و به بیان جزئیات دقیق و روش و راهکارهای واقعی توسعه بپردازند.

 

*تطبیق لایحه برنامه پنجم توسعه با واقعیات و مسائل موجود، کلی نگری این لایحه را اصلاح می نماید

عضو کمیسیون حقوقی_ قضایی با اشاره به کلی بودن محورهای لایحه برنامه پنجم توسعه گفت:تطبیق این لایحه با واقعیات و مسائل موجود،قطعا کلی نگری این لایحه را اصلاح می نماید.

سیدسلیمان ذاکر نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی،در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران با اشاره به کلی بودن لایحه برنامه پنجم توسعه گفت:تفکیک موضوعات کلی لایحه برنامه پنجم توسعه، از طریق تشکیل کمیته های فرعی و با حضور کارشناسان امکان پذیر خواهد بود.

وی تصریح کرد:در کمیسیونهای مختلف، کارشناسان باید با تطبیق این لایحه با واقعیات موجود و مشکلات و مسائل مردم و جامعه،خروجی عملیاتی و کاربردی از این لایحه ارائه دهند.

ذاکر همچنین اذعان داشت:تطبیق این لایحه با واقعیات و مسائل موجود، قطعا کلی نگری این لایحه را اصلاح می نماید.

 

*دوری از آرمانگرایی و تطابق با واقعیات جامعه،از جمله نقاط مثبت لایحه برنامه پنجم توسعه است

در همین ارتباط عضو کمیسیون فرهنگی مجلس، با بیان اینکه لایحه برنامه پنجم توسعه نسبت به برنامه چهارم به واقعیت نزدیک تر است، گفت: نمایندگان مجلس با انجام اصلاحات در بخش هایی از لایحه پیشنهادی دولت به مجلس در خصوص برنامه پنجم توسعه در راستای اجرایی شدن این برنامه اقدام خواهند کرد.

سید جلال یحیی زاده فیروزآباد، نماینده تفت و میبد در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران، منطبق شدن لایحه برنامه پنجم توسعه را با واقعیات جامعه، از نقاط مثبت این برنامه دانست و گفت: لایحه برنامه پنجم توسعه نسبت به برنامه چهارم که بر مبنای آرمانگرایی تنظیم شده بود به میزان بیشتری با حقیقت و واقعیات جامعه مطابقت دارد لذا اجرای آن دقیق تر و عملی تر خواهد بود.

عضو کمیسیون فرهنگی و نماینده مردم تفت و میبد در مجلس شورای اسلامی،با بیان اینکه تکالیف برنامه پنجم توسعه بیش از گذشته اجرایی است، تصریح کرد: با عنایت به توصیه های روشنگرایانه مقام معظم رهبری، با اصلاحاتی که در این برنامه صورت خواهد گرفت، مشکل کلی نگری آن حل خواهد گردید.

وی با بیان اینکه طبق فرمایش مقام معظم رهبری،لوایحی که از دولت به مجلس می آید باید اصلاح شود نه اینکه تبدیل به لایحه جدیدی شود،خاطرنشان کرد:نمایندگان مجلس از جمله کمیسیون فرهنگی با پایبندی به فرمایشات مقام معظم رهبری، فقط اقدام به اصلاح بخش هایی از این لایحه خواهند کرد تا از روند کلی نگری خارج شده و به مرحله اجرا درآید.

 

*لوایح برنامه پنجم توسعه در نگاه کلی کارشناسانه طراحی شده است

همچنین عضو کمیسیون انرژی با اشاره به بررسی های انجام شده،حول محور لوایح برنامه پنجم توسعه گفت:لوایح برنامه پنجم توسعه در نگاه کلی کارشناسانه طراحی شده است و کمیسیونهای تخصصی مجلس در حال برطرف کردن نقصهای جزئی مفاد آن برآمدند.

اسداله قره خانی نماینده علی آباد در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران افزود: لوایح برنامه پنجم توسعه به صورت کلی طراحی شده است و کمیسیونهای تخصصی به دنبال جزئی کردن و تفکیک نمودن لوایح آن هستند چرا که جزئی شدن مفاد برنامه، قطعا موجب بالارفتن سطح کیفیت و اجرایی شدن آسانتر آن می شود.

وی تصریح کرد:لایحه برنامه پنجم، اهداف توسعه را طی 5 سال آینده به صورت واضح و روشن مشخص نموده است و این مورد اجرایی شدن این برنامه را در نگاه کلان بالا برده است و امیدواریم که بررسی کمیسیون های تخصصی مجلس در رابطه با این لایحه هرچه سریعتر به اتمام رسیده تا در صحن علنی مجلس قرائت شود.

 

*برنامه پنجم توسعه از نقاط قوت زیادی برخوردار می باشد

عضو کمیسیون سیاست داخلی و شوراها نیز گفت:برنامه پنجم توسعه هر چند از نقاط قوت زیادی برخوردار می باشد اما تلاش می شود مواد این طرح به صورت کمی و قابل اندازه گیری محاسبه و تنظیم شود.

ولی اسماعیلی نماینده گرمی و دشت مغان در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران،با اشاره به بررسی منسجم برنامه پنجم توسعه از سوی نمایندگان،اظهارداشت:لایحه پنجم توسعه در کمیسیون های مختلف در حال بررسی است و کارشناسان با نگاهی تخصصی به دنبال این هستند تا در صورت ضرورت موادی از این لایحه را اصلاح و تکمیل کنند.

وی افزود:از فواید برنامه پنجم توسعه می توان به تنظیم لایحه نقشه جامع علمی اشاره کرد که این نقشه راه رسیدن به سطح مطلوب علم و فناوری مورد نظر کشور را مشخص می کند.

عضو کمیسیون سیاست داخلی و شوراها ادامه داد:از دیگر نقاط قوت برنامه پنجم توسعه، افزایش بودجه تحقیق و پژوهش و همچنین افزایش 3 درصدی تولید ناخالص ملی است که قطعا در ارتقای سطح علمی دانشگاهها نقش بسزایی دارد.

اسماعیلی افزود:توسعه بیمه درآمد یا بیمه های تکمیلی و کاهش 30 درصدی سهم مردم از هزینه های سلامت،از دیگر نقاط قوت برنامه پنجم توسعه می باشد.

عضو فراکسیون اصولگرایان با اشاره به برخی انتقادات مبنی بر کلی بودن بندهای این طرح گفت:باید تلاش شود مواد این طرح به صورت کمی و قابل اندازه گیری محاسبه و تنظیم شود تا بتوان ارزیابی مناسبتری از آن ارائه داد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet