خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1389/03/24 11:51:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
جلالی:

قطعنامه جدید علیه ایران وجاهت قانونی ندارد

**عضو اصلی کمیته حقوق بشر اتحادیه بین‌المجالس جهانی تاکید کرد:تصویب قطعنامه جدید علیه ایران در شورای امنیت سازمان ملل متحد فاقد وجاهت قانونی است و هر قطعنامه دیگری را نیز بدون وجاهت می‌دانیم.

کاظم جلالی در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان افزود: یکی از وعده‌های رئیس جمهور آمریکا، حل موضوع هسته‌ای ایران بود که محقق نشد.

وی تصریح کرد: البته وعده حل و فصل موضوع هسته‌ای ایران در قالب شعار تغییر از سوی اوباما مطرح شده بود که مفهوم قطعنامه نمی‌داد اما گویا اوباما در سیاست تغییر خود موفقیتی حاصل نکرده و همان روال و روش دولت گذشته یعنی نومحافظه کاران تندرو را در پیش گرفته است.

نماینده مردم شاهرود در مجلس افزود: با توجه به این شرایط، آمریکایی‌ها در شورای امنیت به دنبال صدور قطعنامه علیه جمهوری اسلامی ایران بودند.

جلالی با تاکید بر اینکه تصویب قطعنامه جدید در شورای امنیت علیه ایران همچون گذشته هیچگونه وجاهت حقوقی و قانونی ندارد، اظهارداشت:قطعنامه‌هایی هم که در گذشته علیه جمهوری اسلامی ایران صادر شد دارای هیچگونه وجاهت حقوقی و قانونی نبود چه رسد به این بار که در شورای حکام هم قطعنامه‌ای صادر نشد که سازمان ملل بخواهد به استناد به آن قطعنامه‌ای در شورای امنیت به تصویب برساند.

وی تاکید کرد:حتی اگر شورای حکام علیه فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای ایران قطعنامه‌ای صادر می‌کرد این قطعنامه فاقد وجاهت حقوقی و قانونی بود زیرا موضوع هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران کاملا شفاف و همکاری‌های ایران با آژانس هم کاملا مشخص است.

جلالی همچنین با بیان اینکه دیپلماسی پارلمانی دارای یکی از نقش‌های تقویت کننده و یا تسهیل کننده میان کشورهاست،اظهارداشت:دیپلماسی پارلمانی برای تقویت دیپلماسی رسمی و برای نقش تسهیل کننده بسیار مهم است.

عضو اصلی کمیته حقوق بشر اتحادیه بین‌المجالس جهانی با اشاره به اینکه دیپلماسی پارلمان‌ها در دهه گذشته نقش بسیار جدی در بخش دیپلماسی داشته‌اند،افزود:با نگاهی به گذشته متوجه می‌شویم که عمر بین‌المجالس جهانی (آی.پی.یو) حدود 100 سال است و در حالی که عمر سازمان ملل به جنگ جهانی باز می‌گردد و این نشان دهنده این است که پارلمان‌ها زودتر از دولت‌ها متشکل و متمرکز شده‌اند و در کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند.

جلالی یادآور شد:اتحادیه بین‌المجالس کشورهای آسیایی که به پیشنهاد کشورمان شکل گرفت و یا بین‌المجالس آمریکای لاتین و کشورهای اسلامی نشانگر این مسئله است که سهم پارلمان‌ها روز به روز در بخش دیپلماسی افزایش می‌یابد.

وی تاکید کرد:سیاست خارجی جزو منافع ملی است و همه باید تلاش کنند و در بخش‌های مربوط به امنیت ملی همه قوا و دستگاه‌ها برای تقویت آن تلاش می‌کنند.

عضو اصلی کمیته حقوق بشر اتحادیه بین‌المجالس جهانی اظهارداشت:مقوله سیاست خارجی از رقابتهای داخلی جداست و هیچ کس نباید در حوزه رقابتهای داخلی تعریف کند و آوردن سیاست خارجی در حوزه سیاست داخلی خدمت به کشور نیست.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet