هدر اصلی
1386/11/12 11:46:00
سرویس بین الملل
طی بیانیه ای

رؤسای مجالس کشورهای اسلامی خواستار تلاش جهانی برای توقف جنایت صهیونیست ها شدند

رؤسای مجالس کشورهای اسلامی در پایان نشست قاهره با صدور بیانیه ای خواستار تلاش جهانی برای توقف جنایات رژیم صهیونیستی شدند .

اتحادیه بین المجالس سازمان کنفرانس اسلامی در بیانیه پایانی پنجمین نشست خود در قاهره قتل عام فلسطینیان بدست نظامیان صهیونیست ، محاصره غزه ، حفاریهای نزدیک مسجد الاقصی و ادامه ساخت شهرک های صهیونیست نشین در اراضی اشغالی فلسطینی را محکوم کردند.

همچنین در بیانیه پایانی کنفرانس روسای مجالس کشورهای اسلامی ، از سازمان ملل و جامعه بین المللی خواسته شده است که به اسراییل فشار آورند تا از این اقدامات دست برداد.

این بیانیه همچنین خواستار آزادی عبدالعزیر دویک رییس شورای قانون گذاری فلسطین و سایر نمایندگان پارلمانی فلسطین شده است که دربند رژیم صهیونیستی بسر می برند.

در قطعنامه پایانی کنفرانس قاهره همچنین از حق دستیابی جمهوری اسلامی ایران به فن آوری هسته ای حمایت شده است.

در بیانیه ضمن تاکید بر حقوق کشورهای اسلامی از جمله ایران برای توسعه فن آوری هسته ای برای اهداف صلح آمیز و در چارچوب پیمان منع گسترش سلاحهای هسته ای ، ان پی تی ، فشارها و تهدیدهای فزاینده برضد ایران برسر برنامه هسته ای این کشور رد شده است.

رؤسای بین المجالس کشورهای اسلامی همچنین با محکوم کردن تحریم های اقتصادی برضد کشورهای خواستار هماهنگی و همکاری بیشتر کشورهای برای دستیابی به فناوری های نوین شدند.

در این قطعنامه همچنین برضرورت همکاری های بیشتر میان کشورهای اسلامی در زمینه های زیست محیطی ، فرهنگی ، اقتصادی و حقوقی تاکید شده است.

روسای بین المجالس کشورهای اسلامی همچنین خواستار حمایت سازمان کنفرانس اسلامی از تلاشهای دولت عراق برای برقراری صلح و ثبات در این کشور جنگ زده شدند.

در بیانیه قاهره همچنین مداخله های خارجی و منطقه ای در امور داخلی لبنان محکوم و از گروههای لبنانی خواسته شده است که با نزدیک کردن صفوف خود برای حل بحران سیاسی جاری تلاش کنند.

پنجمین اجلاس اتحادیه بین المجالس اسلامی روز چهارشنبه دهم بهمن با حضور روسای مجالس کشورهای عضو از جمله حدادعادل رئیس مجلس شورای اسلامی ایران در قاهره مصر آغاز بکار کرد.

حداد عادل رئیس مجلس شورای اسلامی که به قاهره سفر کرده است در حاشیه این اجلاس با رؤسای مجالس مصر، کویت ، عربستان ، سنگال و اندونزی دیدار و دربارة مسائل روز منطقه و جهان اسلام بحث و گفتگو کرد.

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet