هدر موبایل
1386/11/17 15:26:00
سرویس کمیسیون ها

افزایش سقف بودجه 87 به 293 هزار میلیارد تومان در کمیسیون تلفیق

رئیس کمیسیون تلفیق از افزایش سقف بودجه کل کشور در کمیسیون تلفیق از ۲۷۹ هزار میلیارد رقم پیشنهادی دولت به ۲۹۳ هزار میلیارد تومان خبر داد.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، رضا عبداللهی که چهارشنبه در یک نشست خبری به ارائه گزارش نهایی کمیسیون تلفیق بررسی بودجه سال 87 سخن می گفت، افزود: براین اساس بودجه کل کشور 8/20 درصد رشد نسبت به سال 86 داشته است.

وی در خصوص نحوه تنظیم قیمت بنزین و گازوئیل در کمیسیون تلفیق اظهار داشت: علی رغم بحث های مفصلی که در این خصوص صورت گرفت تصمیم گیری در خصوص سقف سه هزار میلیارد یارانه ای که در بخش انرژی و حامل های آن تعریف شده به عهده دولت گذاشته شد که با اتخاذ تدابیر بهتر بتواند این یارانه را در این بخش تخصیص دهد.

عبداللهی در ادامه به تفاوت های لایحه تقدیمی دولت و مصوبه کمیسیون نلفیق پرداخت و افزود: بودجه عمومی در لایحه پیشنهادی دولت 79 هزار میلیارد تومان بود که نسبت به سال 86 ، 6/15 درصد رشد داشت.

وی افزود: بودجه شرکت های دولتی، موسسات انتفاعی وابسته به دولت و بانک ها در لایحه پیشنهادی دولت 206 میلیارد تومان بود که 4/23 درصد رشد داشت.

عبداللهی خاطرنشان کرد: ترکیب منابعی که دولت پیش بینی کرده بود عبارتند از: درآمدهای نفتی، 8/57 درصد، درآمدهای مالیاتی 25 درصد و سایر منابع درآمدی حدود 2/17 درصد بود.

وی افزود: در بحث مالیات بر واردات با دو فرض اساسی 2/49 میلیارد دلار واردات و نرخ متوسط 7/11 درصد برآورد شده بود.

رئیس کمیسیون تلفیق گفت: بودجه عمرانی کمی بیش از 24 هزار میلیارد تومان در دولت پیش بینی شده که نسبت به عملکرد، سال جاری 65 درصد رشد را نشان می دهد.

وی افزود: بودجه طرح های عمرانی استانی حدود 8 هزار و 600 میلیارد تومان پیش بینی شده که نسبت به سال 85 ، 4/54 درصد رشد داشته است.

عبداللهی گفت: بودجه جاری در سال 87 کمی بیش از 41 هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده بود که نسبت به عملکرد سال 85 حدود 4/5 درصد رشد نشان می دهد.

وی افزود: در بحث برداشت از حساب ذخیره ارزی منهای آن 7/15 میلیارد دلاری که در جدول شماره برنامه چهارم دیده شده برداشت از حساب ذخیره ارزی هم 17 میلیارد دلار در لایحه دولت پیش بینی شده بود.

رئیس کمیسیون تلفیق با اشاره به قیمت هر بشکه نفت در لایحه بودجه گفت: قیمت هر بشکه نفت 55 دلار در بودجه پیش بینی شده بود.

 عبداللهی در ادامه به تفاوت های مصوبه این کمیسیون با لایحه پیشنهادی دولت در بودجه سال آینده پرداخت.

رئیس کمیسیون تلفیق افزود: بودجه کل کشور در کمیسیون تلفیق از 279 هزار میلیارد رقم پیشنهادی دولت به 293 هزار میلیارد تومان افزایش یافت.

وی افزود: از این افزایش 12 هزار و 200 میلیارد تومان مربوط به شفاف سازی قیمت حامل های انرژی است که هم در ردیف درآمدها و هم در ردیف هزینه ها دیده می شود.

وی افزود: آنچه در کمیسیون تلفیق بر لایحه دولت اضافه شد عبارت از 2 هزار و 132 میلیارد تومان که تفاوت آن با کمیت شفاف سازی حامل های انرژی نسبت به بودجه کل کشور مصوبه کمیسیون حدود 9/4 درصد است و بدون اعمال قیمت حامل های انرژی حدود 8 دهم دصد می باشد.

عبداللهی خاطرنشان کرد: بودجه عمومی دولت 72 هزار میلیارد تومان به 74 هزار و 100 میلیارد تومان افزایش پیدا کرد که در این قسمت شاهد رشد 9/2 درصد رشد را داریم.

وی افزود: از دیگر کارهایی که در کمیسیون تلفیق انجام شده می توان از کاهش تعداد تبصره ها و ردیف های کمیسیون استقبال کرد.

وی افزود: در لایحه دولت ما حدود 10 حکم را داشتیم که کمیسیون این تعداد را به 30 حکم افزایش داد. تعدادی از این افزایش ها برای شفاف سازی و انضباط مالی صورت گرفت.

عبداللهی گفت: یکسری از احکامی هم که آورده شد برای اجرای بهتر و دقیق تر بودجه صورت گرفت.

وی کاهش ردیف ها را از دیگر سیاست های دولت عنوان کرد و افزود: کمیسیون از این سیاست هم استقبال کرد در قانون بودجه سال 86 ما حدود 600 ردیف و دستگاه را مشاهده می کنیم که در بودجه سال 87 به 300 ردیف کاهش پیدا کرد.

وی افزود: در رابطه با رابطه شرکت ملی نفت و دولت از کارهای مهمی که در کمیسیون صورت گرفت این بود که طبق روال سال گذشته عمل کردیم.

عبداللهی خاطرنشان کرد: تنها برای کارهای سرمایه ای شرکت نفت ما منابع را افزایش دادیم رقم حدود سه درصد از افزایش درآمد نفت خام را برای طرح های بالادستی پیش بینی کردیم که در شرایط کنونی امکان افزایش ظرفیت در منابع نفتی و منابع تولید گاز بتواند اتفاق بیفتد.

وی گفت: از دیگر کارهایی که در کمیسیون اتفاق افتاد سقف یارانه بنزین و گازوئیل را به سه هزار میلیارد تومان که دولت آورده بود بستیم و دست دولت را برای استفاده از منابع داخلی و دیگر منابع مبالغ بیشتری را اختصاص دهد.

رئیس کمیسیون تلفیق افزود: برای گازرسانی و توزیع گاز مبلغی حدود 500 میلیون دلار در کمیسیون تلفیق تصویب شد.

عبداللهی با اشاره به توجه ویژه کمیسیون به اقشار کم درآمد در کمیسیون تلفیق گفت: در این راستا 450 میلیارد تومان به بودجه کمیته امداد و سازمان بهزیستی اضافه شد.

وی افزود: در مورد بازنشستگان هم رقمی معادل 740 میلیارد تومان به مبلغ پیشنهادی دولت اضافه شد.

رئیس کمیسیون تلفیق اظهار داشت: برای بخش خصوصی و غیر دولتی افزایش حدود یک رقم 10 میلیارد دلار استفاده از حساب ذخیره ارزی را پیش بینی کردیم و اجازه دادیم شهرداری ها برای خریدهای خارجی مانند بخش خصوصی از این تسهیلات استفاده کنند.

وی افزود: در این ارتباط یک هزار و میلیارد تومان برای شهرداری ها در نظر گرفته شد تا از محل انتشار اوراق مشارکت در آمدزایی داشته باشند.

وی افزود: برای صندوق رفاه دانشجویان مبلغ 120 میلیارد تومان تسهیلات در نظر گرفتیم که به صورت قرض الحسنه بتوانند در اختیار دانشجویان قرار دهند.

عبداللهی گفت: از کارهای مهم کمیسیون تلفیق قرار شد در راستای سیاست های کلی قانون برنامه چهارم حداقل یک درصد از درآمد عملیاتی شرکت های دولتی موضوع ماده 60 قانون برنامه چهارم برای امور تحقیقاتی اختصاص یابد.

وی ابراز امیدواری کرد که مصوبه کمیسیون تلفیق که از 23 بهمن به صحن علنی می آید مورد تایید نمایندگان مجلس قرار گیرد.

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet