هدر موبایل
1389/04/07 13:05:00
سرویس اقتصادی
مصباحی‌مقدم به خانه ملت خبرداد:

ذخیره‌سازی کالاهای ضروری درجهت اجرای هدفمندسازی یارانه‌ها

**رییس کمیسیون ویژه بررسی طرح تحول اقتصادی مجلس شورای اسلامی خبرداد که هم‌اکنون در راستای فراهم کردن زمینه‌های اجرای قانون هدفمند‌سازی یارانه‌ها وزارت بازرگانی برای ذخیره‌سازی کالاهای ضروری اقدام کرده‌ است.

"غلامرضا مصباحی مقدم" در گفت ‌وگو ‌با خبرنگار خانه ملت، درباره‌ میزان آمادگی دولت در حال حاضر برای اجرای قانون هدفمندسازی یارانه‌ها عنوان کرد: به نظرما دولت باید آمادگی اجرای این قانون را داشته باشد، کما اینکه اصرار هم داشت که خیلی زود این قانون تصویب و اجرا شود بنابراین علی‌القاعده امروز باید آمادگی‌های لازم را کسب کرده باشد.

وی با بیان اینکه بر اساس برخی  قرائن و شواهد، دولت هم‌اکنون در حال فراهم کردن شرایط لازم اجرایی کردن این قانون است درعین حال به اجرای آزمایشی این قانون در 9 استان اشاره کرد و یادآور شد که البته در این استان‌ها اجرا، تنها در حد افتتاح حساب است.

وی متذکر شد: در استان‌های مذکور، اجرا به معنای اصلاح قیمت‌های نسبی نیست بلکه صرفا در این مرحله می‌خواهند ارزیابی کنند که در هر استان چه مقدار افتتاح حساب انجام می‌گیرد و به چه میزان از تقاضای پرداخت یارانه‌ها استقبال می‌شود.

نماینده تهران در مجلس با یادآوری اینکه در هر استان هر چه تعداد متقاضیان بیشتر شود سهم هر خانواده برای پرداخت یارانه نقدی کم می‌شود و برعکس هر چه تعداد متقاضیان کمتر باشد سهم هر خانواده بیشتر خواهد شد در عین حال به اجرای قانون هدفمندسازی از مهر ماه؛ اشاره کرد و گفت: تا آنجا که ما مطلعیم دولت هم‌اکنون برای فراهم کردن زیرساخت‌های این قانون،کارهایی را در دست اقدام دارد.

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به بحث افتتاح حساب‌ها که بر این اساس تعداد بازکنندگان حساب‌ها مشخص می‌شود ادامه داد: اقدام دیگری که در حال انجام است فعالیت وزارت بازرگانی برای ذخیره‌سازی کالاهای ضروری است.

مصباحی مقدم در بخش دیگری از سخنان خود؛ با یادآوری اینکه دولت درنظر دارد که برای روستاییان  یک یارانه اضافی اختصاص دهد افزود:  البته در بین روستاییان هم قرار است به  کسانی که از رفاه کمتری برخوردار هستند و نیاز بیشتری به کمک دارند؛ مبلغ اضافی به آنها پرداخت شود که طبعا هم‌اکنون شناسایی این دسته در حال انجام است.

وی با اشاره به اینکه برخی کارها نیز به زمینه‌سازی احتیاج دارد در عین حال  توضیح داد: مثلا قبض کنتور آب برای مجتمع‌های مسکونی که هر خانواده کنتور آب جداگانه‌ای داشته باشد نیز هم‌اکنون در حل انجام است و ما خبر داریم که در بعضی شهرها نصب کنتورهای سه زمانه را آغاز کرده‌اند. کنتورهایی که پیک مصرف را نشان می‌دهد و این زیرساخت‌هایی است که دولت در حال فراهم کردن آنهاست.

این تحلیلگر اقتصادی در بخش دیگری از این گفت‌ و گو  با اشاره به اینکه علی رغم اعلام برخی آمادگی‌ها، آیین‌نامه‌های قانون هدفمندسازی به تازگی مورد تصویب قرار گرفته است، گفت: البته زمانی که قانون برای تهیه آیین‌نامه‌ها در نظر گرفته بود سه ماه بعد از تصویب خود قانون بود که بر این اساس و با توجه به تصویب خود قانون در بهمن ماه؛ علی‌القاعده باید خیلی زودتر از اینها آیین‌نامه‌ها آماده می‌شد اما چون اجرا را به تاخیر انداختند تصویب با تاخیر آیین‌نامه‌ها از نظر عقبه اجرایی آسیبی به اجرا نمی‌رساند و شاید هم همین مسئله تاکنون موجب تاخیر در اجرا بوده است تا آمادگی‌های  لازم کسب شود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet