ایام محرم 1398
1389/04/07 13:52:00
سرویس اقتصادی
رئیس کل دیوان محاسبات کشور:

فقط10درصدواگذاری‌های سال88 به‌بخش خصوصی رسیده است

**رئیس کل دیوان محاسبات کشور تصریح کرد: فقط ۱۰ درصد واگذاری‌های اصل ۴۴ در سال ۸۸ به بخش خصوصی رسیده و نود درصد آن مربوط به شبه دولتی‌ها، رد دیون و سهام عدالت بوده است.

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل دیوان محاسبات کشور، "عبدالرضا رحمانی فضلی" روز دوشنبه 7 تیر ماه در جلسه مشترک با مدیران و رؤسای اتاق‌های بازرگانی سراسر کشور که در محل دیوان محاسبات کشور برگزار گردید با اشاره به رویکرد جدید دیوان مبنی بر تعامل هر چه بیشتر با نهادهای مالی کشور در راستای ارائه مشورت و کمک جهت پیشگیری در جلوگیری از تخلفات مالی، برگزاری این جلسه را در همین راستا ارزیابی کرد.

وی افزود: هدف از پیاده‌سازی اصل 44 کوچک‌سازی دولت، ورود سرمایه‌ و نقدینگی به حوزه تولید، ایجاد نوآوری و خلاقیت در مدیریت می‌باشد ولی مشاهده می‌کنیم که در سال گذشته فقط ده درصد واگذاری‌ها مربوط به بخش خصوصی بوده و نود درصد آن مربوط به شبه دولتی‌ها، رد دیون و سهام عدالت بوده است.

رحمانی فضلی همچنین تنها رقیب بخش خصوصی در کشور را دولت دانست و نقش دیوان محاسبات را به عنوان حلقه واسط بین بخش خصوصی با دولت و مجلس مفید دانست.

وی با اشاره به تشکیل کمیته‌های تخصصی در حوزه‌های مربوط به هدفمند کردن یارانه‌ها، پیاده سازی اصل 44، بیمه، بانک‌ها، گمرک و نفت در دیوان محاسبات، بررسی‌های تخصصی صفر تا صدی با حضور کارشناسان مربوطه را از اولویت‌های کاری این کمیته‌ها اعلام کرد.

رئیس کل دیوان محاسبات کشور در قسمت دیگری از سخنانش کمک به تغیر نگاه به بخش خصوصی، تقویت رابطه دولت و بخش خصوصی کاهش تأثیر‌پذیری این بخش از مجموعه دولت، تلاش جهت تأثیرگذاری در فرآیند تصمیم‌سازی‌ها و تصمیم‌گیری‌ها، ارتباط سازنده با افکار عمومی در قالب تأثیرگذاری مثبت در نخبگان، همکاری بیشتر با سایر دستگاه‌های نظارتی و جلوگیری از انحصارات در درون بخش خصوصی با رعایت اصل عدالت را عمده‌ترین محورهای لازم جهت تقویت بخش خصوصی عنوان کرد.

در این جلسه همچنین "محمد نهاوندیان" رئیس اتاق بازرگانی ایران، طی سخنانی ضمن تشکر از مدیریت دیوان محاسبات به خاطر برگزاری جلسات هم‌اندیشی مشترک، اتاق را نهادی مدنی دانست که مصلحت و نفع عمومی را دنبال می‌کند و شاخص‌ترین نماد تبلور آن اجرای اصل 44 قانون اساسی است که بزرگترین تحول ساختاری در اقتصاد کشور می‌باشد.

وی تأکید کرد: ما به دنبال جنبه‌هایی از همکاری مشترک با دیوان محاسبات کشور با محوریت اصل 44 هستیم.

رئیس اتاق بازرگانی ایران در 8 مورد گزارش وضعیت اقتصادی کشور، راهکار های اصلاحی و نظارت بهتر بر اجرای قانون اصل 44، گزارش نارسایی‌ها و هشدار به موقع از سراسر کشور جهت جلوگیری از تخلفات در سازمان‌های دولتی، کمک در جهت عدم تداخل وظایف دولت در امور اقتصاد غیر دولتی، مقابله با قراردادهای از پیش آماده شده در بانک‌ها و مؤسسات بزرگ در جهت حفظ حقوق عمومی، مباحث مربوط به برنامه پنجم توسعه، هماهنگی بیشتر در مورد پیش‌نویس قانون کسب و کار و توانمندسازی بخش خصوصی با استفاده از تجربیات مشترک، خواستار همکاری مشترک با دیوان محاسبات کشور شد که مورد موافقت رحمانی فضلی قرار گرفت و مقرر شد جلسات مشترک تخصصی به طور منظم برگزار شود.

در پایان این جلسه معاون فنی و تعدادی از حسابرسان کل دیوان محاسبات کشور به ارائه گزارش‌های آماری در حوزه‌های مشترک پرداخته و همچنین تنی چند از روسای اتاق‌های بازرگانی استانهای کشور به بیان نقطه نظرات و دیدگاه‌های خود درباره مسائل مطروحه پرداختند.

در پایان مقرر گردید با تشکیل کارگروهی در دیوان محاسبات موضوعات و مسائل مشترک به صورت کارشناسی بررسی و نسبت به چگونگی کمک به بخش خصوصی و تنظیم روابط صحیح با دولت و مجلس اقدامات لازم انجام گیرد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet