هدر موبایل
1389/04/07 13:16:00
سرویس اقتصادی
سخنگوی کمیسیون تلفیق خبر داد:

برنامه پنجم تا پایان شهریور به دولت ابلاغ می‌شود

**سخنگوی کمیسیون تلفیق اظهار داشت: با برنامه ریزی که در مجلس صورت گرفته مقرر شد تا تکلیف رسیدگی به برنامه پنجم و ابلاغ آن به دولت تا پایان شهریور ماه سال جاری نهایی شود.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، "محمدمهدی مفتح" روز دوشنبه 7 تیر ماه در اولین نشست مطبوعاتی که ظهر امروز در مجلس و با حضور خبرنگاران رسانه های مختلف برگزار شد، گفت: اعضای کمیسیون تلفیق صبح امروز پس از پایان بررسی لایحه برنامه پنجم توسعه در کمیسیونهای تخصصی و ارائه گزارش آنها به این کمیسیون، رسیدگی به لایحه برنامه پنجم توسعه را آغاز کردند.

مفتح اظهار داشت: براساس آئین نامه داخلی مجلس کمیسیون تلفیق سه هفته فرصت دارد تا به بررسی مواد لایحه برنامه پنجم توسعه بپردازد و گزارش خود را به صحن علنی مجلس بدهد.

وی خاطرنشان ساخت: البته امکان افزایش مهلت رسیدگی به برنامه در کمیسیون تلفیق وجود دارد.

سخنگوی کمیسیون تلفیق ابراز امیدواری کرد که با دقت لازم و بدون از دست دادن فرصت کار رسیدگی به لاحه برنامه پنجم به پایان برسد و این مصوبه پس از پایان تعطیلات تابستانی مجلس که همزمان با آغاز ماه مبارک رمضان می باشد در صحن علنی به بحث و بررسی گذاشته شود.

مفتح با اشاره به همزمانی شهریورماه با پایان بررسی لایحه برنامه پنجم توسعه در مجلس و ابلاغ آن به دولت اظهار داشت: به نظر می رسد این زمان فرصت مناسبی برای دولت است چرا که دولت از مهرماه مراحل تدوین لایحه بودجه سال 1390 را آغاز می کند و با توجه به این که بودجه سال آینده باید براساس برنامه پنجم به تصوب برسد لذا تلاش مجلس این است که در موعد مقرر لایحه برنامه پنجم بررسی و به دولت ابلاغ شود.

سخنگوی کمیسیون تلفیق با اشاره به روال بررسی لایحه برنامه پنجم و مواد آئین نامه در این خصوص گفت: ابتدا کلیات برنامه پنجم توسعه مورد توجه و بررسی قرار گرفت و سه نفر به عنوان موافق و سه نماینده نیز در مخالفت کلیات لایحه برنامه پنجم صحبت کردند. سپس نمایندگانی از مراکز علمی و پژوهشی از جمله مرکز پژوهشهای مجلس، اتاق بازرگانی، دیوان محاسبات و مجمع تشخیص مصلحت هر کدام به مدت 20 دقیقه به طرح دیدگاه های خود در ارتباط با کلیات لایحه برنامه پرداختند و سپس دولت به مدت نیم ساعت یا 30 دقیقه به دفاع و توضیح در ارتباط با لایحه پرداخت.

وی افزود: در مرحله بعدی کلیات لایحه برنامه پنجم توسعه فرهنگی، اقتصادی، سیاسی و اجتماعی به رای اعضای کمیسیون تلفیق گذاشته شد و در نهایت به تصویب رسید.

سخنگوی کمیسیون تلفیق ادامه داد: بررسی جزییات و مواد برنامه بلافاصله پس از تصویب کلیات به بحث گذاشته شد که در نشست صبح دوشنبه مواد یک تا 5 لایحه که مرتبط با مباحث بخش فرهنگی بود به تصویب رسید.

وی در مورد زمان بررسی لایحه در کمیسیون تلفیق اظهار داشت: اعضای کمیسیون هر روز صبح از ساعت 8 تا 12 و در نشست بعدازظهر از ساعت 30/14 تا 20 به بحث و بررسی بر روی مواد لایحه برنامه پنجم خواهند پرداخت.

مفتح در ادامه به تعیین چارچوبی در کمیسیون برای بررسی پیشنهادات نمایندگان اشاره کرد و افزود: با تعیین این چارچوب که در 12 ماده به تصویب رسید نحوه بررسی پیشنهاد نمایندگان مشخص شد.

وی افزود: به طور مثال شهادت نمایندگان در برنامه پنجم توسعه نباید مغایر با سند چشم انداز و سیاستهای کلی اصل 44 باشد. همچنین پیشنهاداتی که به افزایش حجم دولت و بودجه های اجرایی منجر شود.

مفتح خاطرنشان کرد: همچنین در پیشنهادات نمایندگان باید دستگاه اجرایی یک موضوع به صراحت مشخص شود و نمایندگان نمی توانند پیشنهاداتی بدهند که به صورت کلی دولت و یا وزارتخانه را ملزم به انجام کاری بکند. در این ارتباط پیشنهادات نمایندگان باید کاملا عملیاتی و اجرایی باشد.

سخنگوی کمیسیون تلفیق سپس با اشاره به مصوبات نشست صبح امروز این کمیسیون اظهار داشت: در ماده یک دولت موظف شد تا با همکاری سایر قوا الگوی توسعه ایرانی اسلامی را تا پایان سال سوم برنامه پنجم ارائه دهد.

وی افزود: این الگو باید رشد و بالندگی انسانها را بر مدار حق و عدالت و همچنین دستیابی به عدالت اقتصادی باشد. این الگو مبنای تنظیم برنامه ششم و برنامه های بعدی قرار می گیرد.

نماینده رزن خاطرنشان کرد: در تبصره این ماده نیز آمده است: که دبیرخانه تنظیم این الگو در قوه مجریه در معاونت نظارت و راهبردی ریاست جمهوری مستقر باشد و روسای سه قوه موظف هستند که فرآیند تنظیم این الگو کمک لازم را انجام دهند.

وی افزود: در ماده دوم  دولت موظف شده است براساس نقشه مهندسی فرهنگی کشور و نظام نامه پیوست فرهنگی که باید تا پایان سال اول برنامه به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی برسد نسبت به تهیه پیوست فرهنگی برای طرحی مهم و جدید اقدام کند.

سخنگوی کمیسیون تلفیق خاطرنشان کرد: معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری موظف شد هر سال طرحهای مهم  و جدید که باید پیوست فرهنگی داشته باشد را اعلام و ابلاغ کند.

مفتح گفت: در ماده سوم که به تصویب کمیسیون تلفیق رسید مقرر شد به منظور تعمیق ارزشها ، باورها و فرهنگها مبتنی بر هویت اسلامی ایرانی و اعتلای معرفت دینی و تقویت هنجارهای فرهنگی و اجتماعی و روحیه کار جمعی، ترویج فرهنگ مقاومت، ایثار، انفاق و نیکوکاری تبلیغ ارزشهای اسلامی و انقلاب اسلامی، گسترش خط و زبان فارسی دولت مکلف شد حمایتهای لازم را در این راستا از بخشهای غیردولتی به عمل بیاورد و منابع مورد نیاز را برای تحقق این موارد در بودجه های سنوانی ملاحظه کند.

وی افزود: همچنین دولت مکلف شد تا طبق اصل 8 قانون اساسی سازوکار لازم را برای تاسیس و توسعه نهاد امر به معروف و نهی از منکر در سال اول برنامه ایجاد کند و به عمل آورد.

مفتح خاطرنشان کرد: دولت همچنین مکلف شده است تا در سال اول برنامه پنجم توسعه سند ملی توسعه روابط فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در سطح بین الملل را برای تبیین مبانی اسلام ناب محمدی و انقلاب اسلامی و اندیشه های حضرت امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری و معرفی فرهنگ و تمدن ایرانی اسلامی و گسترش خط و زبان ادبیات فارسی را تصویب کند و در این سند گفتگو و همگرایی بین ادیان و مذاهب، نخبگان علمی فکری در جهان و توسعه همکاری و ارتباط با مراکز اسلام شناسی و ایران شناسی و صیانت از مفاخر فرهنگی علمی باید مدنظر قرار گیرد و در این سند دیده شود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet