هدر موبایل
1389/04/07 14:28:58
سرویس اقتصادی
نماینده سربیشه و نهبندان:

مهم‌ترین نیاز خراسان جنوبی سرمایه‌گذاری است

**یکی از عمده‌ترین مشکلات و مسائل مناطق محروم به بحث سرمایه‌گذاری و فراهم کردن امکانات کافی برای سرمایه‌گذاران مربوط می‌شود.

استان تازه تأسیس خراسان‌جنوبی که در زمره مناطق محروم محسوب می‌شود فاقد سرمایه‌گذاری چه دولتی و چه خصوصی است البته سرمایه‌گذاری‌های دولت را نباید نادیده گرفت اما مسائل کلان استان چیزی فراتر از سرمایه‌گذاری‌های محدود دولت در استان است.

محمدرضا صابری یکی از چهار نماینده استان خراسان‌جنوبی است که فقدان سرمایه‌گذاری‌های لازم و مناسب به مهم‌ترین دغدغه‌اش در رابطه با استان و حوزه انتخابیه‌اش تبدیل شده است.

صابری می‌گوید: تا زمانی که در استان سرمایه‌گذار وجود نداشته باشد نمی‌توان به توسعه استان امیدوار بود و باید استان و شهرستان‌های آن‌را به سرمایه‌گذاران معرفی کرد و این امر همکاری دولت را می‌طلبد. این نماینده معتقد است که سند توسعه برای هر شهرستان نیاز به بررسی‌های کارشناسانه دارد و لازم است کسانی آن‌را تدوین کنند که به مسائل منطقه آشنا باشند.

او در گفت‌وگو با روزنامه خراسان جنوبی از برگزاری همایش در سربیشه با محوریت توسعه خبر داد و امیدوار بود که شاید با این‌کار بتوان روند توسعه استان را سریع‌تر کرد.

محمدرضا صابری برای نخستین بار است که در مجلس هشتم به عنوان نماینده مردم سربیشه و نهبندان در خانه ملت حضور دارد. او هم‌اکنون عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی است.

گفت‌وگوی ویژه‌نامه مجلس و مردم با این نماینده پرکار مجلس و نماینده استان خراسان‌جنوبی را می‌خوانید:

 

آقای صابری سند توسعه شهرستان سربیشه به تازگی به تصویب رسیده است، اما بسیاری از مسئولان استان معتقدند که این شهرستان قابلیت توسعه فیزیکی را ندارد؟

سند توسعه برای هر شهرستان نیاز به بررسی‌های کارشناسانه دارد و کسانی که آن‌را تدوین می‌کنند باید به مسائل آشنا باشند. سند توسعه شهرستان نهبندان در سفر هیأت‌دولت تدوین شد و استفاده زیادی از این موضوع کردیم. البته من پیگیر این موضوع بودم و پس از مدت‌ها به نتیجه رسیدیم. یکی از موارد سند توسعه مربوط به سرمایه‌گذاری است؛ برای این‌کار هم ما نیاز به امکانات برای جذب سرمایه‌گذار داریم به همین دلیل سند توسعه شاید خوب و شاید آرمانی باشد. این نکات خوب است با توجه به اینکه شهرستان سربیشه محل گذر میل 78 است و موقعیتش طوری است که امنیت کلی استان خراسان‌جنوبی را می‌تواند تأمین کند، اما ما باید برای جذب سرمایه‌گذار و معرفی شهرستان به سرمایه‌گذاران تلاش کنیم به این دلیل که سربیشه نزدیک‌ترین شهر به افغانستان است.

 

اساساً چه کسانی یا چه نهادی این اسناد را تدوین می‌کنند؟

کارگروه‌های مختلفی در این کار دخیل هستند البته شاید در مجموع سند توسعه، کپی‌برداری از جاهای دیگر باشد. البته این اسناد با کمک دانشگاهیان و مطالعات آنها و کارشناسان انجام شده است. البته تمام این افراد آشنایی کاملی با منطقه داشتند اما با توجه به بحث ترانزیت و آینده‌نگری تا حد نسبی کارهای خوبی انجام شده است که در نتیجه بررسی‌های کارشناسان بوده است.

 

سند توسعه شهرستان سربیشه آیا ضمانت اجرایی هم دارد؟

ضمانت اجرایی باید داشته باشد. ببینید من به عنوان نماینده مردم در مجلس باید از حق و حقوق نهبندان دفاع می‌کردم. در رابطه با سند این شهرستان با پیگیری‌هایی که انجام دادم کار به خوبی پیش رفت و توانستم 14 میلیارد تومان به سند توسعه نهبندان اضافه کنم. درمورد سربیشه نیز دفاعیات و پیگیری‌های زیادی انجام دادم و توانستم سند آنجا را شخصاً تهیه کنم، به این دلیل که این امر حق مردم بود.

 

آیا مسؤلان استان برنامه مشخصی برای پیشرفت استان دارند؟

اسنادی که استان تهیه می‌کند همگی به اتفاق در آخر به بحث سرمایه‌گذاری و اعتبارات می‌رسد. ما باید تا آنجایی که ممکن است و با پیگیری‌های زیاد اعتبارات استان را افزایش دهیم. قرار بود اعتبارات استان نسبت به سال گذشته دوبرابر شود اما هنوز محقق نشده است. همه شهرستان‌ها به جز بیرجند مشکل اعتبار دارند و همه بحث و مشکل ما مسأله کمبود اعتبارات است چون استان ما استانی است که کمتر موفق به جذب سرمایه‌گذاری شده است.

 

شما تأکید زیادی بر سرمایه‌گذاری دارید. چه پیشنهاد و راهکاری برای جذب سرمایه‌گذار دارید؟

سرمایه‌گذاری بحثی است که پیگیری‌های زیادی در موردش انجام دادم. دولت باید در برنامه پنج‌ساله پنجم برای مناطق محروم امتیاز در نظر بگیرد که سرمایه‌گذار برای سرمایه‌گذاری در استان جذب شود. در واقع جذب سرمایه‌گذار با تعارف صورت نمی‌گیرد. این تجربه در کشورهای دیگر به اثبات رسیده است. در برنامه پنجم توسعه این موضوع را پیگیری کردیم و در کمیسیون هم مطرح شد که این گره بالاخره باز شود.

 

استان خراسان جنوبی هنوز راه‌آهن ندارد. فکر نمی‌کنید برای جذب سرمایه‌گذار یکی از کمترین امکانات راه‌آهن است؟

سرمایه‌گذار باید بیاید تا راه‌آهن و بقیه امکانات به وجود بیاید. ما نیاز به تشویق سرمایه‌گذار داریم. احداث راه‌آهن یک مشکل منطقه‌ای نیست بلکه باید با همکاری وزارت راه و رئیس‌جمهوری حل شود. بحث راه‌آهن نیاز به سرمایه‌گذاری دولت دارد. در واقع به یک مناقصه بین‌المللی نیاز دارد که در سطح استان نیست بلکه مسأله‌ای بین‌المللی است. به این دلیل که استان به دلیل مرز مشترک با افغانستان باید اهمیت ویژه‌ای برای کل کشور داشته باشد. مثلاً موکت کاشان برای صادرات به افغانستان از سربیشه می‌گذرد. به این ترتیب باید برای سرمایه‌گذاران تسهیلات ویژه‌ای قائل شوند مانند زمین رایگان. البته امکانات ناچیزی وجود دارد اما به حدی نیست که باعث جذب سرمایه‌گذاران شود.

 

آیا تا به حال برای حل این مشکلات اقدامی هم صورت گرفته است؟

بله، البته قرار است به زودی همایشی در سربیشه برگزار شود که پیگیر آن هستم که در سطح استانی برگزار شود. همایش خراسان‌جنوبی و بیرجند با محور توسعه نیز در حد بین‌المللی جهت معرفی بیرجند برای سرمایه‌گذاران خارجی قرار است برگزار شود که در این رابطه دولت نیز باید همکاری کند تا سربیشه را بتوانیم به مرکز سرمایه‌گذاری تبدیل کنیم.

 

در حال‌حاضر 2 نیروگاه و 3 شهرک صنعتی در فردوس، قائن و بیرجند در حال فعالیت هستند. در سربیشه و نهبندان وضعیت نیروگاه‌ها چگونه است؟

در بحث نیروگاه‌ها دولت باید کار کارشناسی انجام دهد. در سربیشه هم نیروگاه‌ها فعال هستند و برق از این منطقه به افغانستان صادر می‌شود. البته باید این نکته را در نظر بگیریم که ما دارای بهترین بادها هستیم و می‌توانیم از این انرژی برای ایجاد نیروگاه‌های بادی اقدام کنیم که این مورد همکاری وزارت نیرو را می‌طلبد.

 

استان خراسان‌جنوبی جزو استان‌هایی است که قرار است از مهرماه سال‌جاری قانون هدفمند کردن یارانه‌ها را انجام دهد. آیا مردم این استان آشنایی و آگاهی کامل از این قانون را دارند؟

متأسفانه مردم هنوز آشنایی کاملی با این قانون و نحوه و چگونگی اجرای آن ندارند و این وظیفه دولت است که باید اطلاع‌رسانی کند. البته هنوز هم برای اطلاع‌رسانی و آگاهی مردم وقت مناسب وجود دارد.

 

از برنامه پنجم چه خبر؟

هنوز بررسی برنامه پنجم توسعه در کمیسیون به پایان نرسیده است. در حال‌حاضر کمیسیون تلفیق روی آن کار می‌کند و تا شهریور ماه نیز بررسی به پایان می‌رسد و بعد از تعطیلات تابستانی به صحن آورده می‌شود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet