هدر موبایل
1389/04/07 15:28:00
سرویس اقتصادی
رحیمی​نسب:

هدفمندسازی یارانه‌ها، جراحی بزرگ اقتصادی

**بحث هدفمندسازی یارانه‌ها که هم‌اکنون قابلیت اجرا پیدا کرده و قرار است توسط دولت در نیمه دوم امسال به اجرا درآید، مدت‌ها در مجلس شورای اسلامی مطرح بود و توسط نمایندگان مورد ارزیابی قرار می‌گرفت.

پس از آن‌که مجلس با بررسی لایحه هدفمندسازی یارانه‌ها موافقت کرد و برخی از نظرات دولت را نیز در این لایحه تغییر داد، زمزمه‌هایی در خصوص نحوه، زمان و آثار منفی و مثبت آن در جامعه انعکاس پیدا کرد.

"رضا رحیمی‌نسب" نماینده خرم‌آباد عقیده دارد که این جراحی بزرگ که حاصل آن تحقق عدالت است باید هرچه سریع‌تر صورت گیرد تا دسترسی به اهداف چشم‌انداز و سیاست‌های کلی اصل 44 محقق شود.

وی در گفت‌وگو با هفته نامه بامداد لرستان به سؤالاتمان در این زمینه پاسخ داد که آن‌را می‌خوانید.

 

لایحه هدفمندکردن یارانه‌ها مدتی است که از سوی دولت و مجلس در جامعه مطرح شده و به تصویب مجلس شورای اسلامی نیز رسیده است. در خصوص اهم این لایحه و لزوم ارائه آن چه نظری دارید؟

لایحه هدفمندسازی یارانه‌ها در آبان‌ماه 1387 در هیأت‌وزیران به تصویب دولت رسیدو در دی‌ماه همان سال به مجلس شورای اسلامی تقدیم شد.

این لایحه که دارای یک مقدمه توجیهی،14 ماده و 14 تبصره بود، در مقدمه خود تحقق عدالت و چهار محور تخصیص بهینه منابع و اصلاح ساختار اقتصادی را به دنبال داشت.

ارائه این لایحه به منظور تحقق اهداف چشم‌انداز و اجرای سیاست‌های کلی اصل 44 قانون اساسی و مدیریت مصرف جهت جلوگیری از اسراف منابع صورت گرفت.

 

محورهای اصلی این لایحه شامل چه موارد جزیی است؟

اصلاح و تعدیل قیمت‌ها که شامل: 1- اصلاح قیمت حامل‌های انرژی 2- دریافت مالیات بر مصرف انرژی 3-تعیین قیمت آب، برق، گاز و کارمزد جمع‌آوری فاضلاب متناسب با قیمت تمام شده آن 4- تعیین قیمت سایر کالاها و خدمات اساسی و همگانی غیرحاکمیتی معادل قیمت تمام شده از موارد اصلی مدنظر این لایحه است.

البته در بخش‌ بعدی این لایحه توزیع هدفمند یارانه ها مدنظر قرار گرفته که براساس آن کمک مستقیم و غیرمستقیم در قالب پرداخت‌های نقدی و غیرنقدی به خانوار‌ها و اجرای نظام جامع تأمین اجتماعی از قبیل تأمین و گسترش بیمه‌های اجتماعی و ارتقای سطح سلامت جامعه و همچنین تأمین مسکن، اشتغال و یا کمک‌های جبرانی برای سرمایه‌گذاری و تولید از اهداف دیگر این لایحه است.

 

در اخبار و اظهارنظرات، برخی مخالفان برای اجرای این لایحه صحبت از آثار و تبعات منفی آن می‌کنند. به عنوان یکی از نمایندگان مجلس چه نظری در مورد آثار حاصل از اجرای این لایحه دارید؟

هدفمندسازی یارانه‌ها به دلیل تأثیر آن بر قیمت کالا و خدمات مورتوجه عموم مردم است. قطعاً تغییر در روش توزیع یارانه‌ها می‌تواند آثار و پیامدهای مثبت و منفی داشته باشد که
صد در صد چگونگی اجرای این جراحی بزرگ اقتصادی نقش زیادی در نحوه بروز و ظهور مشکلات و مسایل خواهد داشت.

باید گفت که از نکات مثبت اجرای این لایحه تحقق عدالت، تخصیص بهینه منابع و جلوگیری از اسراف و تبذیر منابع است که مهمترین نتیجه آن، عادلانه‌تر شدن توزیع یارانه‌هاست.

قطعاً با اجرای این لایحه دهک‌های پایین درآمدی به صورت متناسب از یارانه‌ها برخوردارخواهند شد و این احقاق حق یعنی عدالت. البته در خصوص آثار منفی این لایحه هم، تغییر در نرخ بیکاری، تغییر در میزان فقر و نابرابری، تغییر و دگرگونی در فرهنگ مصرف خانوارها و در نهایت تغییرساختار اجتماعی از قبیل وقوع جرایم اجتماعی را می‌توان نام برد.

به عنوان مثال با هدفمندی یارانه‌ها به طور طبیعی افزایش قیمت کالا و خدمات را شاهد خواهیم بود که در کوتاه‌مدت می‌تواند آثار تورمی سنگینی را به دنبال داشته باشد. از دیگر آثار منفی این لایحه، تضعیف فرهنگ کار و تلاش، کاهش مصرف کالای اساسی، رواج تقلب و دروغ در خوداظهاری‌ها، وابستگی به دولت، بروز فساد اداری، کاهش عزت‌نفس افراد و افزایش هزینه‌های اداری را می‌توان نام برد.

اما به هر شکل و با تمام این موارد، اقتصاد ایران نیازمند یک جراحی بزرگ است و اگر در مورد آن اقدامی صورت نگیرد، شرایط اجرای آن روز به روز دشوارتر خواهد شد.

لذا مجلس و نمایندگان از دولت انتظار دارند که با اجرای صحیح این لایحه، کنترل آثار سوء آن هر چه با دقت‌تر صورت گیرد و با این جراحی بزرگ انقلابی در اقتصاد کشور انجام شود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet