ایام محرم 1398
1389/04/07 18:55:00
سرویس سیاسی
قربانی در گفت و گو با خانه ملت

ابلاغ قانون تدوین و تنقیح قوانین برای اجرا به زودی صورت می‌گیرد

**قائم مقام معاونت قوانین مجلس از ابلاغ قانون تدوین و تنقیح قوانین و مقررات کشور توسط رئیس مجلس به رئیس جمهور برای اجرا خبر داد.

موسی قربانی نماینده قائنات در مجلس در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با بیان اینکه شورای نگهبان نظر نهایی خود را درخصوص قانون تدوین و تنقیح قوانین و مقررات کشور اعلام کرد، گفت: این قانون که قبلاً در صحن مجلس مصوب شده بود، مورد ایراد شورای نگهبان قرار گرفت و در جلسه 25 خرداد امسال ایرادات شورای نگهبان رفع و برای تایید نهایی به این شورا ارسال شد که شورای نگهبان نیز قانون مذکور را تایید و برای طی مراحل قانونی جهت اجرا به لاریجانی رئیس مجلس ارسال کرده است.

وی افزود: لاریجانی نیز طی نامه ای به محمود احمدی نژاد رئیس جمهور اجرایی شدن این قانون آن را ابلاغ خواهد کرد و کار تنقیح قوانین رسماً از روزهای آینده آغاز خواهد شد.

قائم مقام معاونت قوانین مجلس با بیان اینکه در سال 1352 سازمانی تحت نظر نخست وزیر وقت به عنوان سازمان تدوین و تنقیح قوانین کشور تشکیل شد، گفت: این سازمان در آن مقطع کار خاصی انجام نداد و بعد از انقلاب اسلامی نیز این سازمان تحت اختیار نخست وزیر و در نهایت تحت اختیار ریاست جمهوری قرار گرفت که اداره کلی در نهاد ریاست جمهوری در این زمینه تشکیل شده است.

قربانی تصریح کرد: این اداره کل در نهاد ریاست جمهوری تاکنون اقدام موثری در زمینه تنقیح قوانین و مقررات کشور انجام نداده است.

وی با بیان اینکه در مجلس هفتم طرح تدوین و تنقیح قوانین و مقررات کشور تهیه شد، افزود: در آن زمان این طرح به نتیجه نرسید و در مجلس هشتم طرح مذکور به تصویب نهایی رسید.

قائم مقام معاونت قوانین مجلس یادآور شد: با توجه به تصویب این قانون در مجلس، وظیفه تنقیح قوانین که در مجلس شورای اسلامی تصویب شده به عهده مجلس شورای اسلامی خواهد بود اما آن اداره کل در ریاست جمهوری وظیفه تنقیح مقررات را برعهده خواهد داشت.

قربانی اضافه کرد: منظور از تنقیح قوانین، مشخص کردن قوانین لازم الاجرا، مشخص کردن قوانین منسوخ ضمنی و منسوخ صریح و قوانین منقضی شده طی 104 سال قانون گذاری در ایران می باشد.

وی گفت: بعد از تنقیح قوانین ما قوانینی را خواهیم داشت که باید اجرا شوند و قوانین منسوخ شده کنار گذاشته خواهد شد.

قائم مقام معاونت قوانین مجلس اضافه کرد: امیدواریم ظرف روزهای آینده با ابلاغ قانون مذکور از سوی رئیس جمهور جهت اجرا کار تنقیح قوانین رسماً آغاز و ما بتوانیم قوانین خوبی را برای اجرا داشته باشیم.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet