ایام محرم 1398
1389/04/07 08:01:00
سرویس سیاسی
عزت​الله دهقان:

باید به دنبال راه‌های جدید برای معرفی شهید بهشتی باشیم

**هفتم تیرماه سال ۱۳۶۰ یکی از سخت‌ترین روزهای ملت ایرانی بود. شهادت ۷۲ تن از شخصیت‌های مؤثر سیاسی و مذهبی فاجعه بزرگی برای مردم ایران رقم زد. در میان این شهدا علاوه بر بزرگانی چون سیدمحمد بهشتی و تعدادی از وزرا، ۲۷ نماینده مجلس نیز به شهادت رسیدند.

بمب‌گذاری ساختمان حزب جمهوری و شهادت مردانی که هر کدام در جایگاه خود، نقش مؤثری را در سرنوشت کشور ایفا می‌کردند، مردم ایران را عزا دار کرد و هنوز بعد از این همه سال این خاطره تلخ فراموش نشده است. حالا که نزدیک به سی سال از این فاجعه تلخ می‌گذرد، بسیاری از مسئولان و نمایندگان مردم در مجلس امیدوارند با تلاش روز افزون برای سربلندی ایران و آبادانی آن، بتوانند خون شهدای هفتم تیر را پاسداری کنند.

 

شکست دشمنان انقلاب

به اعتقاد بسیاری شهادت 72 تن از مردان عرصه سیاست در اولین سالهای پس از انقلاب، ضربه بزرگی به کشورمان وارد کرد. در واقعه‌ هفتم تیر سال 60، کسانی به شهادت رسیدند که وجودشان می‌توانست منشأ خیر برای کشور باشد اما عزت‌الله دهقان نماینده مردم دورود و ازنا در مجلس معتقد است: «دشمنان نظام در این روز ملت ایران را از 72 نفر از بزرگترین و خدوم‌ترین مردان ایران محروم کردند اما همین واقعه تلخ نشان داد این ملت به این سادگی شکست نخواهد خورد و به آرمانهایش پشت نخواهد کرد.»

نماینده مردم دورود و ازنا درباره شهدای هفتم تیر، در گفتگو با هفته نامه بامداد لرستان به سخنان بنیانگذار انقلاب اسلامی، امام خمینی (ره) اشاره کرد و گفت: «امام خمینی (ره) پس از واقعه هفتم تیر سال60 فرمودند که شهید بهشتی مظلوم زیست و مظلوم مرد. او خار چشم دشمنان بود و دشمنان اسلام که با این مرد بزرگ دشمنی داشتند، با بیش از 70 نفر بیگناه که بسیارشان از بهترین خدمتگزاران خلق و مخالف سرسخت با دشمنان کشور و ملت بودند چه دشمنی داشتند. حقیقت این است که همانطور که امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری اشاره کردند و مردم ما نیز خوب می‌دانند، به شهادت رساندن این مردان با نیت ضربه زدن به انقلاب بوده و خوشبختانه دشمنان ما دیدند که ملت ایران شکست نخواهد خورد.»

این نماینده ضمن اشاره به این نکته که در میان شهدای هفتم تیر ماه سال 60 دو تن از نمایندگان استان لرستان نیز حضور داشتند، گفت: «حجت الاسلام سیدفخر الدین رحیمى نماینده مردم ملاوى لرستان و حجت الاسلام محمد حسین صادق، نماینده مردم دورود و ازنا از بزرگمردان عرصه سیاست و مذهب بودند که اگر چه به مقام شامخ شهادت نائل شدند، اما مردم استان لرستان از خدمات این دو مرد بزرگ محروم شدند.»

 

تأسی از شهدای هفتم تیر در اداره کشور

نماینده مردم دورود و ازنا درباره مقام شهدای هفتم تیر و به خصوص شهید بهشتی گفت: «وظیفه ماست که امروز علاوه بر زنده نگاه داشتن یاد و خاطره این شهدا، از اندیشه و عملکرد آنها درس بگیریم. جامعه ما حتی امروز نیز به شخصیتی چون شهید بهشتی نیاز دارد زیرا این مرد بزرگ منشأ تحولات ارزشمندی در عرصه علم و سیاست بود. اندیشه​های این شهید بزرگوار درباره نحوه اداره حکومت اسلامی هنوز هم برای مسئولان جامعه راهگشاست و باید به این شهید بزرگ تأسی کنیم.»

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی، معتقد است باید به این شهدا، زندگی و عملکردشان در زندگی سیاسی و اجتماعی بیشتر پرداخته شود.

او در این باره گفت: «شهید بهشتی نقشی محوری در ایجاد قوه قضاییه و تدوین قانون اساسی بر اساس آموزه‌های قرآنی داشت که ثمره آن فعالیت این دستگاه در مسیر اجرای عدالت و مبارزه با ظلم و ستم شده است. خون این شهدا درخت انقلاب اسلامی را آبیاری کرد.»

به اعتقاد دهقان، به واسطه ایستادگی، مقاومت و شهادت شهدای هفتم تیر و دیگر شهداست که امروز شاهد اقتدار انقلاب اسلامی ایران هستیم. او در این باره گفت: «امیدوارم مسئولان در اداره کشور به ارزش‌ها و اندیشه‌های این شهدا تأسی کنند و حالا که عدالت محوری و محرومیت زدایی در کشور را در اولویت قرار داده‌اند، برای تحقق به اهدافشان از رویکرد شهدای هفتم تیر و به خصوص شهید بهشتی نیز بهره بگیرند.»

 

هفتم تیر؛ یادواره شهید بهشتی

هفتم تیر ماه هر سال نه تنها فرصتی است برای یادآوری آنچه دشمنان انقلاب در حد مسئولان انجام داده‌اند، بلکه فرصتی به دست می‌دهد برای پرداختن به مهمترین شخصیت این فاجعه یعنی آیت الله دکتر سیدمحمد حسینی بهشتی.

نماینده دورود و ازنا درباره شهید بهشتی و ویژگی‌های او گفت: «شهید بهشتی عالمی آگاه، آینده‌نگر و برنامه‌ریز بود که تربیت نیروهایی متخصص و کارآمد را برای شکل‌گیری پایه‌های نظام و تقویت آن مناسب می‌دانست. این شهید بزرگوار هم عالمی حوزوی بود و هم مدیری مدبر که به بهترین شکل اداره امور را برنامه‌ریزی می‌کرد.

او عالمی بود که هم حوزویان و هم دانشگاهیان ایشان را به عنوان فردی توانمند و مورد اعتماد می‌شناختند و هم توده مردم ارادتی خاص به ایشان داشتند.

دکتر بهشتی در زمان رژیم پهلوی بدون هرگونه شتاب‌زدگی و با برنامه‌ریزی منسجم برای تربیت نیروهای مستعد برای مدیریت نظام اسلامی تلاش می‌کرد و پس از کودتای 28 مرداد به برنامه‌ریزی آموزشی برای تربیت کادر متخصص برای پست‌های مدیریتی نظام پرداخت.»

به اعتقاد این نماینده مجلس شهید بهشتی از جمله مسئولان نظام جمهوری اسلامی ایران بوده که رویکردی عمیق و ریشه‌ای به انقلاب داشت و به همین دلیل به تربیت نیروهایی کارآمد برای انقلاب اهمیت می‌داد.

این نماینده مجلس درباره نتایج فاجعه هفتم تیر و شهادت دکتر بهشتی نیز گفت: «حقیقت این است که اگرچه دشمنان اسلام و انقلاب شهید بهشتی را از ما گرفتند اما بعد از شهادت این مرد بزرگ افکار، اندیشه‌ها و نظرات بنیادی ایشان در زمینه اسلام و حکومت اسلامی ماندگار شد.»

البته دهقانی معتقد است درباره شناساندن این شهید بزرگ به جوانان کم کاری شده و باید راهکارهای مناسبی را برای توجه بیشتر جوانان و نسل‌های بعد از انقلاب به اندیشه‌های شهید بهشتی فراهم کرد.

او در این باره گفت: «باید شهید بهشتی را به درستی به جوانان شناساند و درباره اندیشه‌ها و دیدگاه‌های ایشان محصولاتی فراهم شود که جوانان بتوانند از این شهید، الگو برداری کنند و او را به عنوان یک اسوه در ذهن داشته باشند.»

 

بعد از 29 سال

امسال نیز چون سال‌های گذشته مراسم متعددی برای بزرگداشت شهدای هفتم تیر برگزار می‌شود. به گفته مسؤل ستاد برگزاری مراسم هفتم تیر، امسال مراسم بزرگداشت شهدای هفتم تیر در 39 نقطه از استان‌ها و شهرستان‌های کشور با سخنرانی مسئولان و حضور دانشجویان و امت همیشه در صحنه برگزار می‌شود.

عزت‌الله دهقان، با تأکید بر این نکته که باید پاسدار خون این شهدا بود، درباره مراسم بزرگداشت شهدای هفتم تیر در استان لرستان گفت: «امسال نیز چون سالهای گذشته در شهرستانهای مختلف استان لرستان برنامه‌هایی برای گرامیداشت شهدای هفتم تیر برگزار می‌شود.

همچنین آقای لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی نیز هفتم تیرماه به لرستان سفر می‌کند. ایشان در این سفر در کنگره شهدای روحانی استان لرستان که در خرم آباد برگزار می‎شود، حضور می‌یابد.»

نماینده مردم دورود و ازنا اظهار امیدواری کرد که گرامیداشت شهدای هفتم تیر و به خصوص شهید بهشتی فقط به برگزاری مراسم یادبود برای این شهدا ختم نشود و مسئولان به برنامه‌های مفید در این باره بیندیشند.

او در این باره گفت: «برگزاری یادمان برای شهدای هفتم تیر و شهید بهشتی اتفاق ارزشمندی است که باید آن را پاس داشت و هر سال باشکوه‌تر از سال‌های گذشته برگزار کرد اما در عین حال جامعه امروز نیازمند آن است که هم درباره این رویداد بیشتر بداند و هم شخصیت دکتر بهشتی را بیشتر و دقیق‌تر بشناسد.»

به اعتقاد این نماینده، بزرگداشت شهید بهشتی نباید فقط به چند سخنرانی در باره دکتر بهشتی آن هم در روز هفتم تیر ختم شود بلکه امروز نیازمند آن هستیم که این شهید بزرگ را بیشتر بشناسیم و راههای تازه‌ای را برای معرفی او به جوانان بیابیم.

دهقان در این باره گفت: «برای بزرگداشت شهید بهشتی و یارانش به برگزاری مراسم یادبود و چند سخنرانی درباره ایشان اکتفا نکنیم. باید به دنبال راهها و شیوه‌هایی بود که مردم ما و به خصوص جوانان بیش از اینها با شهید بهشتی آشنا شوند و اندیشه‌های ایشان را دریابند.»

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet