خبرگزاری خانه ملت

ایام محرم 1398
1389/04/08 07:55:00
سرویس سیاسی
نماینده بروجرد:

تحریم، تأثیری بر کشور ندارد

**نماینده مردم بروجرد در مجلس شورای اسلامی گفت: قطعاً تحریم‌ها و قطعنامه‌ها برای ما نعمت است و تأثیری در روند کاری کشور نخواهد داشت.

 دسترسی به عدالت، حرکت پویا به سمت توسعه، ایجاد اشتغال و تولید که از اهداف جدی این طرح محسوب می‌شود قطعاً نقطه آغازی برای پیشرفت کشور به حساب می‌آید.

هادی مقدسی‌ نماینده بروجرد و عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی عقیده دارد که این طرح فاصله طبقاتی ایجادشده در جامعه را کم خواهد کرد و منابع حاصل از آن باعث توسعه زیرساخت‌ها خواهد شد.

وی همچنین تحریم‌های تحمیلی به کشور را نیز مانع از رشد کشور نمی‌داند و تأکید دارد که ایران طی 30 سال بعد از انقلاب با چنین شیوه‌هایی آشناست و لزومی به ترس از این مسئله نیست.

وی گفت‌وگویی با هفته نامه بامداد لرستان داشته است که آن‌را می‌خوانید.

 

بحث هدفمندسازی یارانه‌ها و اجرای آن در جامعه چه تبعات و مزایایی دارد؟

اینکه ما بنزین را هزار تومان بخریم و آن‌را لیتری 100 تومان به دست مردم برسانیم یکی از ظالمانه‌ترین نوع توزیع دولتی است، لذا ما باید تلاش کنیم اعتباراتی که برای خرید بنزین یا سایر اقلامی که برای آن یارانه می‌دهیم را به سمت اشتغالزایی، رونق اقتصادی و تولید سوق دهیم قطعاً دهک‌های پایین جامعه که تا الان بی‌بهره از یارانه‌ها بودند و موجب فاصله طبقاتی شده بود، این دهک‌ها از این نوع توزیع استفاده مساوی خواهند برد.در حقیقت مجلس شورای اسلامی مصر است که قانون هدفمندشدن یارانه‌ها هرچه سریع‌تر اجرا شود تا عدالت به معنای واقعی‌اش به جامعه بازگردد و مطمئن باشید پولی که از این محل صرفه‌جویی خواهد شد، به سمت زیرساخت‌های اقتصادی، گسترش تأمین اجتماعی و تقویت تولید سوق پیدا خواهد کرد.

 

 با توجه به اینکه استان لرستان یکی از استان‌های محروم‌ در ایران محسوب می‌شود، طرح هدفمندکردن یارانه‌ها به چه میزان می‌تواند در تقویت زیرساخت‌های این استان نقش داشته باشد؟

خیلی امیدوار هستیم که از صرفه‌جویی یارانه‌ها و براساس قانون، نقاط محروم جامعه بیشتر مورد توجه قرار بگیرند اما بحثی که باید به آن اشاره کرد این است که همه نقاط و استان‌ها عامل موفقیت و بهره‌برداری‌شان از قوانین، مدیریت پویا، دلسوز و متعهد و علاقه‌مند به پیشرفت و توسعه است.اراده دولت بر عدالت‌گسترده است اما مدیریت اجرایی استان لرستان را چندان باانگیزه در جهت بهره‌برداری از این قانون و موهبتی که ایجاد شده نمی‌دانم به دلیل این‌که به عنوان مثال در 2 سال گذشته دولت توجه خوبی به مناطق محروم به ویژه لرستان داشته و مصوباتی در سفرها برای استان تصویب کرده است اما علی‌رغم این توجه ویژه دولت، ضریب بیکاری در استان لرستان رتبه اول را در کشور دارد. این آمار نشان می‌دهد که اگر ما می‌خواهیم از این قانون و امتیازات آن استفاده کنیم باید یک مدیریت باانگیزه، خلاق و با برنامه برای استفاده از این امتیازات را برای استان مستقر و تعریف کنیم تا در جهت رفع محرومیت‌ها گام برداریم.

 

آیا صدور قطعنامه‌های تحریمی علیه ایران تأثیری در روند اجرای بحث هدفمندسازی یارانه‌ها دارد؟

ما این تحریم‌ها و تنگناها را بیش از 30 سال است که تجربه می‌کنیم. در خصوص این تهدیدات و تحریم‌ها به جنگ اشاره می‌کنم که شدیدترین تحمیل استکبار جهانی در 8 سال دفاع‌مقدس بود.جنگی به ما تحمیل شد که 8 سال مردم را به یک دفاع جانانه واداشت و امام(ره) در خصوص این 8 سال فرمودند: «جنگ برای ما نعمت بود.»قطعاً این تحریم‌ها و قطعنامه‌ها هم برای ما نعمت است و تأثیری در روند کاری کشور نخواهد داشت و به‌خصوص در اجرای هدفمندکردن‌یارانه‌هانقشی نخواهد داشت.ما نیازی به استکبار نداریم، یک‌سری دوستان در عرصه بین‌الملل داریم که آنها مبادلاتشان را با ما قطعاً تقویت خواهند کرد. بیانیه تهران حرکت خوبی بود که دولت ایران به وسیله دولت‌های برزیل و ترکیه توانست در مقابل شورای امنیت و کشورهای استکباری، ابتکاری را به خرج دهد و همین امر منجر شد که دوستان ما در عرصه بین‌الملل افزایش یابند و نسبت به گذشته با اطمینان‌تر باشیم. هر چقدر تحریم‌ها علیه ایران افزایش یابد دوستان ما در سطح بین‌الملل ما را یاری خواهند کرد.

 

 نقش چین و روسیه که موضعی دوگانه در قطعنامه اخیر شورای امنیت علیه ایران داشتند را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

متأسفانه این کشورها علی‌رغم اینکه ما انتظار داشتیم عدالت‌طلبانه در سطح بین‌الملل ظاهر شوند اما نشان دادند که این کشورها خیلی دنبال عدالت نیستند لذا ما به کل پنج عضو دائم شورای امنیت امید نداریم. ملت و مستضعفین جهان هستند که با شناختی که از انقلاب اسلامی و حقانیت آن دارند ما را یاری می‌کنند. مطمئن باشید این نوع قطعنامه‌ها در روحیه ملت تأثیری نخواهد گذاشت.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet