خبرگزاری خانه ملت

ایام محرم 1398
1389/04/08 07:59:00
سرویس سیاسی
ملک محمدی:

حادثه هفت تیر به هوشیاری ملت انجامید

**ساعت ۲۱ و هفت دقیقه یکشنبه هفتم تیرماه سال ۱۳۶۰ بود که دو بمب بسیار قوی در ساختمان دفتر مرکزی حزب جمهوری اسلامی منفجر شد. ساختمان فروریخت و آیت‌الله دکتر سیدمحمد حسینی بهشتی و ۷۲ تن از یاران وی به شهادت رسیدند.

این فاجعه در حالی روی داد که جمعی از بلندپایه‌ترین و دلسوزترین مسئولان نظام، هم چون آیت‌الله بهشتی رئیس دیوان عالی کشور، چهار وزیر، دوازده معاون وزیر و حدود سی نماینده مجلس در جلسه حضور داشتند.

دو روز بعد از فاجعه هفت تیر، مردم برای تشییع شهدا، در میدان حسن‌آباد جمع شدند و به سوی بهشت زهرا حرکت کردند. شهدای هفتم تیر، یکی پس از دیگری بر روی دست‌های مردم تشیع شدند و تا عصر آن روز، 28 تن از شهیدان دفن شدند و تشییع بقیه، از جمله شهید مظلوم دکتر بهشتی، به وقت دیگری موکول شد.

بامداد روز بعد با این که دفن شهدا اعلام نشده بود، اما سیل مردم به سوی بهشت زهرا سرازیر شد و سرانجام در آن موقع، پیکر پاک آن شهید مظلوم و تنی چند از هم سنگرانش، روی دست‌های پاک مردم به محل دفنشان انتقال یافت و به خاک سپرده شد. حالا بیست و نه سال از این اتفاق می‌گذرد و هنوز این فاجعه فراموش نشده است. به اعتقاد بسیاری این فاجعه تلخ، مردم ایران را هشیار کرد.

انقلاب ما پایدارتر شد

فاجعه‌ای بزرگ برای مردم ایران رخ داده بود. امام خمینی (ره) درباره این حادثه جانسوز فرمود: ملت ایران در این فاجعه بزرگ، 72 تن بی‌گناه، به عدد شهدای کربلا از دست داد.

بنیانگذار انقلاب در بیانیه‌اش آورده بود: می‌خواهید با به شهادت رساندن عزیزان ما، این ملت فداکار را از صحنه بیرون کنید. شما تا توانستید به فرزندان اسلام، چون شهید بهشتی و شهدای عزیز مجلس و کابینه با حربه ناسزا و تهمت‌های ناجوانمردانه حمله کردید که آن‌ها را از ملت جدا کنید و اکنون که آن حربه از کار افتاده و کوس رسوایی همه‌تان بر سرِ بازارها زده شد، در سوراخ‌ها خزیده و دست به جنایاتی ابلهانه زده‌اید که به خیال خام خود، ملت شهیدپرور و فداکار را با این اعمال وحشیانه بترسانید و نمی‌دانید که در واژه شهادت، واژه وحشت نیست.

همچنین مقام معظم رهبری در مورد هفت تیر درباره این حادثه فرمود: شاید از همه ابعاد متعددی که این حادثه داشت، این بعد جالب‌تر باشد که این حادثه، نشان داد که ضربه‌های سهمگینی از این قبیل هم حتّی نمی‌تواند به استحکام بنای جمهوری اسلامی که به ایمان و حضور مردم تکیه کرده است، خللی وارد کند. این حادثه، حادثه کوچکی نبود.

چنین حادثه‌ای در هر نقطه دنیا کافی است برای فروریختن یک نظام. این همه اشخاص مؤثر، مهم، خوش‌فکرو مبارز به دست جنایتکار تروریست‌ها در یک لحظه از بین بروند و نظام آن را تحمل کند و از آن، وسیله‌ای برای استحکام هر چه بیش‌تر خود به وجود بیاورد. این چیز شگفت‌آوری بود. این برکت حضور و ایمان مردم، به برکت استحکام ساخت درونی نظام اسلامی بود و به فضل پروردگار، همیشه همین طور خواهد بود.

حسن ملک‌محمدی نماینده مردم دامغان در گفتگو با هفته نامه کویر سمنان درباره این رخداد گفت: عمق فاجعه و تعداد شهدایی که در این حادثه تروریستی به شهادت رسیدند نشان داد که دشمنان اسلام با هدف خالی کردن انقلاب از چهره‌های خدوم درصدد براندازی نظام مقدس نوپای اسلامی هستند، از این رو یاران امام (ره) را در عرصه‌های مختلف حوزه و دانشگاه مورد هدف قرار دادند.

این نماینده مجلس درباره اهداف عوامل این فاجعه تروریستی گفت: عوامل این جنایت بزرگ معتقد بودند که در اثر کشتار مسئولان عالیرتبه، اوضاع کشور به‌هم می‌ریزد و انقلاب اسلامی از بین خواهد رفت ولی این فاجعه باعث شد، انقلاب ما پایدارتر شود و هیچ‌گونه تزلزلی در ارکان نظام به وجود نیامد.

آخرین وصیت

در میان شهدای هفتم تیر سال 60، شهادت آیت‌الله بهشتی برای مردم و انقلاب ایران اسف‌بارتر بود. شاید به این دلیل که شهید بهشتی یکی از مدیران مؤثر نظام جمهوری اسلامی بود.

نماینده مردم دامغان درباره شهید بهشتی گفت: ایشان در استحکام پایه‌های انقلاب نقشی بی‌بدلیل داشت؛ تهمت‌ها را به جان خرید و همانند کوه استوار و ثابت قدم در کنار امام (ره) ماند. آخرین جمله شهید بهشتی این بود که ما بار دیگر نباید اجازه دهیم استعمارگران برای ما مهره‌سازی کنند و سرنوشت مردم ما را به بازی بگیرند. من فکر می‌کنم همین جمله می‌تواند حکم وصیتی از ایشان را داشته باشد که باید عمل به آن را اولویت خود بدانیم.

حجت‌الاسلام ملک‌محمدی از شهید بهشتی به‌عنوان شخصیتی مجتهد، مدیر، ممتاز، برجسته، شیفته خدمت صادقانه، مدبر و انسانی واقع‌نگر و حقیقت‌گرا یاد کرد و گفت: «شهید بهشتی توانست دستگاه قضایی را بر پایه‌های عمیق و استوار پایه‌ریزی کند.

یکی از ویژگی‌های شهید بهشتی این بود که عمل به قانون را ارزش می‌دانست و به آن توصیه می‌کرد. از دیگر ویژگی‌های ایشان که اکنون و در جامعه کنونی ما باید خیلی به آن اهمیت بدهیم این بود که ایشان رشد علمی و اخلاقی را لازم و ملزوم یکدیگر می‌دانست چراکه معتقد بود اگر فقط در زمینه‌های علمی رشد کنیم، همانند جوامع غربی، دچار بحران‌ها و زیان‌‌ها و شکست‌های بزرگی خواهیم شد.»

ملک‌محمدی امیدوار است مردم و بخصوص مسئولان کشورمان به این نکات توجه داشته باشند. او در این باره می‌گوید: نظرات و دیدگاه‌های شهید بهشتی درباره قانونگرایی و رشد همه‌جانبه می‌تواند در بسیاری از بحرانها کارگشا باشد. اگر نظرات و اندیشه‌های این مرد بزرگ منتشر شود و بخصوص جوانان ما با آنها به درستی آشنا شوند، بسیاری از مشکلات جامعه ما حل خواهد شد چراکه نظرات این شهید بزرگ، ریشه در شناخت ایشان از دین اسلام و دانش و آگاهی او دارد.

به اعتقاد این نماینده مجلس باید دیدگاه‌های افرادی چون شهید بهشتی که هم از اهالی حوزه است و هم دانشگاه، نشر و گسترش پیدا کند.

یادواره‌ها در سمنان

هر سال مراسم بزرگداشت شهید بهشتی و یارانش در فاجعه هفت‌تیر، در شهرهای مختلف کشورمان برگزار می‌شود و در سمنان نیز برنامه‌های متعددی در این باره اجرا می‌شود. به عنوان نمونه یکی از برنامه‌های استان سمنان در هفتم تیر سال جاری برگزاری بزرگداشتی در مسجد عابدینی سمنان خواهد بود. در این مراسم که بعد از نماز مغرب و عشا برگزار می‌شود حجت‌الاسلام شاهچراغی درباره شهدای هفتم تیر و شهید بهشتی، سخنرانی خواهد کرد.

نماینده مردم دامغان در مجلس شورای اسلامی درباره برگزاری بزرگداشت‌ها و مراسم یادبود شهدای هفت تیر معتقد است: هر سال با برگزاری این مراسم مردم ما یاد این شهدا را زنده خواهند کرد و به همین دلیل به یاد خواهند آورد که چگونه این انقلاب و این نظام با چنین ضربه‌های مهلکی به حیات خود ادامه داده و حتی به رشد و بالندگی رسیده است.

به اعتقاد این نماینده مجلس، شهید بهشتی و یارانش در تاریخ جاودانه شدند و با رفتن خود زمینه را برای بیداری و هوشیاری مردم ایران فراهم کردند. او در این باره توضیح می‌دهد: «شهادت مظلومانه دکتر بهشتی و یارانش سبب شد تا مردم ما هوشیار شوند و مراقب دشمنانی باشند که برای نابودی این نظام دست به هر اقدامی خواهند زد.

به گفته ملک‌محمدی همین امروز نیز دشمنان اسلام و انقلاب ما آماده‌اند از هر فرصتی برای ضربه زدن به ما استفاده کنند. او در این باره گفت: شهدای هفتم تیر، همواره توجه ما را به این نکته جلب می‌کنند که انقلاب ما دشمنان بی‌رحمی دارند و ما باید همیشه مراقب این دشمنان و جنایات آنها باشیم.

با این استدلال، ملک‌محمدی تأکید می‌کند باید بزرگداشت شهدای هفت تیر را هرسال باشکوه‌تر برگزار کرد و اجازه نداد با کم‌توجهی به فاجعه هفتم تیر فراموش بشود که چه کسانی در کمین انقلاب و نظام ما هستند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet