هدر موبایل
1389/04/08 12:51:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
در پی بروز مجدد گرد و غبار؛ نماینده ایلام:

علاوه بر فاجعه انسانی، فاجعه‌ زیست‌محیطی در جنگل‌های بلوط ایلام در حال شکل‌گیری است

**عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی نسبت به بروز فاجعه زیست محیطی به دنبال ادامه پدیده گرد و غبار در جنگل‌های بلوط ایلام هشدار داد و گفت: متاسفانه علاوه بر بروز فاجعه انسانی، فاجعه‌ زیست محیطی در جنگل‌های بلوط ایلام در حال شکل‌گیری است.

داریوش قنبری در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان این‌که شدت پدیده گرد و غبار باعث اعلام وضعیت اضطراری در ایلام شده است، تصریح کرد: وضعیت گرد و غبار در استان ایلام بسیار بحرانی است به نحوی که 500 متر جلوتر هم دیده نمی‌شود اما متاسفانه با وجود این‌که در طی سال‌های اخیر بارها در خصوص پیگیری پدیده گرد و غبار در استان‌های جنوبی و غربی کشور تذکر دادیم هیچ اقدامی در این راستا انجام نشده است.

نماینده مردم ایلام در خانه ملت ادامه داد: بارها با پیگیری موضوع خطری که مناطق غرب و جنوب کشور را تهدید می‌کند به مسوولان گوشزد کردیم اما تا به حال هیچ اقدام مفید و موثری در ارتباط با حل معضلات و مشکلات ناشی از این پدیده صورت نگرفته است، با تداوم این شرایط اگر در دولت برنامه خاصی تدوین نشود روز به روز شاهد تداوم مسایل و مشکلات خواهیم بود، به نحوی که شرایط زیست محیطی کاملا دگرگون شده و این مناطق دیگر قابل سکونت نخواهند بود.

به گفته قنبری، پدیده گرد و غبار بحرانی در غرب و جنوب کشور ایجاد کرده که تمام ساکنان به دنبال مهاجرت از این مناطق هستند به نحوی که نرخ مهاجرت طی چند سال اخیر افزایش چشمگیری نشان می‌دهد و شاهد درخواست‌های زیادی برای مهاجرت به مناطق دیگر کشور هستیم، اگرچه به زودی دامنه گرد و غبار به برخی استان‌های دیگر هم می‌رسد اما بروز این معضل در مناطق غربی کشور بویژه در ایلام بیشتر به چشم می‌خورد تا آنجاکه وضعیت در ایلام و بسیاری از نقاط غربی و جنوبی کشور در حالت هشدار و بحران قرار گرفته و بسیار حادتر شده است.

وی با اشاره به نابودی جنگل‌های بلوط ایلام در پی شدت یافتن پدیده گرد و غبار گفت: این جنگل‌ها جزو گونه‌های نادر گیاهی و بعد از نقاط شمالی یکی از سرسبزترین مناطق کشور به شمار می‌روند که طی چند سال اخیر به دلیل بی‌توجهی مسوولان نسبت به افزایش پدیده گرد و غبار در حال نابودی هستند، چون گرد و غبار روی برگ درختان نشسته و نمی‌گذارد آنها به خوبی فتوسنتز انجام دهند. بنابراین یک فاجعه زیست‌محیطی هم علاوه بر فاجعه انسانی که مردم زیادی دچار بیماری‌های ریوی و تنفسی شده‌اند در منطقه در حال شکل گیری است.

نماینده مردم ایلام با اظهار تاسف از بی‌نتیجه ماندن پیگیری‌های نمایندگان در ادامه خاطرنشان کرد: علی‌رغم وعده‌های داده شده هیچ اقدام مفیدی انجام نشده است ما با استفاده از اهرم‌های نظارتی مجلس تذکر، سوال و ابزارهایی از این دست را به کرات مورد استفاده قرار دادیم اما هیچ نتیجه‌ای در پی نداشت، سفرهای استانی هیات دولت هم مصوبه‌های بسیاری در این خصوص داشت اما متاسفانه مصوبه‌ای که به آن توجه نشود و اجرا نشود هیچ اثری ندارد، مصوبات سفرهای استانی بیشتر جنبه نمایشی و تبلیغاتی دارد و خیلی از مصوبات اجرا نمی‌شود، بنابراین در حد حرف اقدامات زیادی انجام شده اما در مقام اجرا متاسفانه هیچ اقدام خوب و موثری صورت نگرفته است.

عضو کمیسیون اجتماعی با تاکید بر برخورد انفعالی مسوولان با پدیده گرد و غبار عنوان کرد: متاسفانه با این مساله بیشتر به شکل انفعالی برخورد می‌شود، یعنی در زمستان‌ها که این مشکل کم است مسوولان اصلا توجهی به آن ندارند اما تابستان‌ها با افزایش گرد و غبار به صورت انفعالی یکسری واکنش‌ها نشان می‌دهند بدون این‌که برنامه‌های عملیاتی و اجرایی خاصی برای مهار و نابودی این پدیده داشته باشند.

قنبری هم‌چنین اظهار کرد: در گذشته چندین جلسه با وزیر خارجه برای حل این مشکل داشتیم اما مدتی است که این جلسات هم متوقف شده، در این جلسات مدام اعلام می‌شد که با مسوولین کشورهای عراق، سوریه و عربستان و کویت جلسات و مذاکراتی برگزار و مقرر شده یکسری اقدامات نظیر مالچ‌پاشی در بیابان‌های عراق انجام شود اما تاکنون ندیدیم که اقدام عملیاتی مفیدی در این خصوص انجام شده باشد.

نماینده ایلام با تاکید بر این‌که ایران باید این پدیده را به یک مساله بین‌المللی تبدیل کند، خاطرنشان کرد: در حال حاضر این معضل در چند کشور به خصوص در بسیاری از نقاط خاورمیانه مشاهده می‌شود لذا باید به سمتی برویم که آن را تبدیل به یک موضوع بین‌المللی و منطقه‌ای کنیم تا هم کشورهای منطقه برای حل آن پیش قدم شوند و هم بتوانیم برای مبارزه و مهار این پدیده که محیط زیست را به نابودی می‌کشاند از امکانات بین المللی استفاده کنیم. این پدیده می‌تواند یک تهدید جدی برای بسیاری از کشورهای دیگر هم باشد لذا باید خطرات و تهدیدات این پدیده را برای مجامع بین‌المللی تشریح کرد و از امکانات آنها در مهار این پدیده استفاده کرد.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با تاکید بر این‌که خطر پدیده گرد و غبار کمتر از خطر آلاینده‌های دیگر نیست، گفت: اما بیشتر برنامه‌ها برای کاهش آلایندگی آلاینده‌های صنعتی و ماشینی تدوین می‌شود و در ارتباط با گرد و غبار که یک آلاینده طبیعی است کمتر برنامه‌ریزی صورت می‌گیرد. لذا باید مجامع بین‌المللی را به این سمت سوق دهیم که توجه بیشتری به مساله گرد و غبار در کشورهای خاورمیانه داشته باشند، ضمن این‌که خودمان باید برای مقابله با پدیده گرد و غبار اقدامات موثرتر و بیشتری انجام دهیم این‌که فقط حرف بزنیم فایده‌ای ندارد، سال‌هاست که مسوولان مالچ‌پاشی را مطرح می‌کنند اما کارنامه چندان موفقی در این رابطه ندارند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet