خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1389/04/08 14:33:00
سرویس اقتصادی
جعفر قادری عضو کمیسیون برنامه و بودجه:

دولت انحرافی از اصل 44 نداشته است

**در اصل ۴۴ قانون اساسی آمده است که شرکتهای دولتی باید به بخش غیر دولتی واگذار شوند که می تواند بخش خصوصی باشد.

"جعفر قادری" نماینده شیراز در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت گفت: در قانون منعی برای واگذاری شرکتهای دولتی به نهاد های عمومی وجود ندارد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه با اشاره به اشکال مختلف واگذاری سهام به نهاد های عمومی خاطرنشان کرد: نهاد های عمومی به دوشکل سهام شرکتهای دولتی را تملک می کنند.

وی ادامه داد: ابتدا  از طریق رد دیون ؛ یعنی در ازای مطالباتی که از دولت دارند سهام شرکتهای دولتی را دریافت می کنند که مطابق قانون 50 درصد از 14 هزارو 500 میلیارد تومان بدهی دولت باید از این طریق پرداخت شود. از جمله نهاد هایی که از دولت طلب دارند می شود به شهرداری ها، سازمان تامین اجتماعی، صندوق بازنشستگی کشوری، آستان قدس رضوی اشاره کرد.

قادری افزود: شکل دیگر واگذاری از طریق ارائه سهام شرکتها در بورس است که کاملا قانونی است. اما اشکالاتی دارد که از طریق پیشنهاداتی که در برنامه پنجم گنجانده شده قابل حل است.

نماینده مردم شیراز به واگذاری سهام شرکتهای دولتی به عنوان رد دیون در بورس اشاره کرده و افزود: در گذشته سهام به عنوان رد دیون در اختیار نهاد شبه دولتی قار می گرفت اما در رویه خصوصی سازی کنونی سهام شرکتهای دولتی در بورس عرضه می شود و نهاد عمومی که از دولت طلب داشت در بورس شرکت می کند اگر بالاترین پیشنهاد را داد، شرکت واگذار می شود در غیر این صورت سهام به بالاترین پیشنهاد ممکن واگذار شده و از آن طریق رد دیون انجام می شود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet