خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1389/04/09 11:13:00
سرویس بین الملل
کوثری:

موضوع هسته‌ای ایران باید در سازمان انرژی اتمی بررسی شود نه اجلاس جی هشت

**اسماعیل کوثری در مورد بیانیه گروه هشت تاکید کرد که موضوع هسته ای ایران باید در سازمان انرژی اتمی بررسی شود و این موضوع مهم و اولویت‌‌دار برای گروه هشت نیست.

 نایب رئیس دوم کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در گفتگو با خانه ملت در باره بیانیه گروه جی هشت در رابطه با برنامه صلح آمیز اتمی ایران، ضمن بی اساس دانستن ادعاهای اعضاء گروه هشت و شورای امنیت، تاکید کرد مسئله هسته ای ایران باید در سازمان بین المللی انرژی اتمی بررسی شود و این موضوع مهمی برای گروه هشت نیست.

 اسماعیل کوثری افزود: تحریم های پیشین نیز بی اثر بودن و ناکارآمدی خود را نشان داد و خود کشورهای غربی که در ایران  دارای منافع اقتصادی هستند، دریافتند که بیش از ایران دچار خسارت مالی شدند، زیرا ایران بازار بسیار خوبی برای آنهاست و آمریکا سعی دارد با دادن امتیازهای کوتاه مدت به این کشورها از جمله روسیه را قانع به عدم معامله با ایران کند، در حالیکه این امتیازهای امریکا کوتاه مدت است.

وی در ادامه با انتقاد از عملکرد یکسویه و ناعادلانه گروه 1+5 درباره برنامه های  ایران در پیشبرد انرژی هسته ای، صدور تحریم ها و بیانیه ها علیه ایران را نشانه سردرگمی و ضعف غربی ها و سازمان های بین المللی تحت سلطه آمریکا دانست.

نماینده مردم  تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در ادامه افزود: اگر بنا باشد به مسائل مهم و اولویت دار جهانی پرداخته شود، مسئله انرژی هسته ای ایران که در چارچوب قوانین N.P.T پیگیری می شود مسلما مسئله مهم نیست. اگر گروه جی هشت می خواست، می توانست مسائل مهمتری را پیگیری کند مانند موضوع حمله رژیم صهیونیستی به ناوگان آزادی و یا وضعیت مردم مظلوم غزه.

وی همچنین در مورد تحویل ندادن پدافند هوایی اس-300 از سوی روسیه به ایران گفت: روسیه باید در روابط خود با ایران تحت تاثیر القائات آمریکا قرار نگیرد زیرا روابط درازمدت منطقه ای حکم می کند این کشور با همسایه جنوبی بر اساس روابط دوجانبه و با پایندی به قوانین حاکم بر قراردادها رفتار کند و امیدوارم که روسیه به زودی بر اساس تعهد خود موشکها را تحویل ایران دهد. 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet