ایام محرم 1398
1389/04/09 12:43:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
نقوی حسینی:

مذاکره همراه با تحریم نتیجه نمی‌دهد

**یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه مذاکره همراه با تهدید و تحریم منتج به نتیجه نمی شود و بی فایده است، گفت: کشورهایی که خواهان مذاکره با ایران هستند ضمن پذیرش شرایط ایران باید در خصوص مذاکرات تضمین بدهند.

سید حسین نقوی حسینی نماینده ورامین در گفتگو با مهر درباره شرایط جمهوری اسلامی ایران برای مذاکره در خصوص موضوع هسته ای، اظهار داشت: طی روند مذاکرات ایران با نهادهای بین المللی از جمله آژانس و گروه 1+5 و گروه وین، جمهوری اسلامی ایران تمام تلاش خود را در جهت اعتماد سازی و پاسخگویی به سئوالات و ابهامات و ارائه اسناد معتبر انجام داد.

وی افزود: انتظار ایران از گروه 1+5 و آژانس بین المللی انرژی اتمی  این بود که مانع از آن شوند که 2 کشور عضو شورای امنیت که تخاصم سیاسی با ایران دارند در جهت تصویب قطعنامه تلاش کنند.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: انتظار ایران از آژانس بین المللی انرژی اتمی از این جهت که همکاری گسترده ای با این نهاد در جهت ابهام زدایی و پاسخ به سئوالات و همکاری با بازرسان این نهاد داشت از سایرین بیشتر بود اما با این حال قطعنامه صادر شد در حالیکه 189 کشور دنیا خواستار مقابله با فعالیت های هسته ای اسرائیل شده بودند.

نقوی حسینی با اشاره به درخواست غربی ها برای مذاکره با ایران، تصریح کرد: طرف های غربی مجددا درخواست مذاکره با ایران را مطرح کرده اند که این سئوال مطرح است که مذاکرات ایران با ارائه مستندات و مدارک معتبر و همکاری های گسترده ایران با نهادهای مختلف در این خصوص چه تاثیر مثبتی در فعالیت های صلح آمیز هسته ای ایران داشته است؟

نماینده ورامین در مجلس تاکید کرد که ایران این بار حاضر نیست که پیش تر برای مذاکره اقدام کند و شرایطی را اعلام کرده است.

وی گفت : یکی از این شرایط این است که آیا این مذاکرات منتج به نتیجه مثبت خواهد شد یا خیر؟

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس همچنین تصریح کرد: کشورهایی که خواهان مذاکره با ایران هستند ضمن قبول شرایط ایران باید برای موفقیت آمیز بودن مذاکرات تضمین بدهند. آنها در حالی پیشنهاد مذاکره می دهند که به دنبال اعمال فشار و تحریم های جدید علیه ایران هستند و مذاکره همراه با تحریم و تهدید به نتیجه مد نظر منتج نخواهد شد.

نقوی حسینی با بیان اینکه لزوم تغییر در ترکیب اعضای گروه 1+5 الزامی است، عنوان کرد: بعضی از اعضای این گروه از یک سو درخواست مذاکره را مطرح می کنند و از سوی دیگر یکی از حامیان این گروه های تروریستی هستند. از جمله کشور فرانسه که با آغوشی باز از منافقین پذیرایی و میزبانی می کند که باید در این رفتار خود تجدید نظر کنند.

این نماینده مجلس در پاسخ به این سئوال که اگر طرف های مذاکره کننده شرایط جمهوری اسلامی ایران را نپذیرند چه اقدامی باید در دستور کار دستگاه سیاست خارجی قرار گیرد، اظهار داشت: اگر آنها شرایط ایران را نپذیرفند دستگاه سیاست خارجی باید روی به سیاست عمومی آورد.

وی در پایان گفت: دستگاه سیاست خارجه با یک تعامل مثبت و دیپلماسی فعال، افکارعمومی جهان را آگاه کند و با کشورهای غیر متعهد فضاسازی لازم را درعرصه بین المللی در خصوص آگاه سازی دنیا از خصومت ورزی برخی اعضای گروه 1+5 علیه ایران بوجود آورد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet