هدر موبایل
1389/04/09 12:47:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
عضو کمیسیون فرهنگی:

برنامه پنجم متناسب با توانایی‌ها و امکانات دولت تنظیم شده‌است

**نماینده مردم سمیرم در خانه ملت گفت: تغییرات انجام شده از سوی کمیسیون فرهنگی در برنامه‌ی پنجم با روح کلی قانون هیچ منافاتی ندارد.

بهروز جعفری در ارزیابی از چگونگی رویکرد مجلس به برنامه‌ی پنجم و میزان تغییر در برنامه‌ی پنجم به ایسنا گفت: در دیداری که اخیرا نمایندگان مجلس با مقام معظم رهبری داشتند، ایشان به مطلبی اشاره کردند که باید آن مطلب خط مش ما در بحث برخورد با قوانین، لوایح و طرح‌های دولت باشد.

وی افزود: ایشان براین نظر بودند که لایحه‌ای که دولت به مجلس می‌آورد و یا طرحی که در مجلس مطرح می‌شود، مجلس نباید به حدی در آن تغییرات ایجاد کند که در کل ماهیت آن عوض شود. در بررسی برنامه‌ی پنجم نیز باید این مساله کاملا مدنظر باشد، چرا که دولت هم دراین خصوص کار کارشناسی انجام داده و چندین ساعت صرف کرده و مدتی با تاخیر دائم برنامه را ارائه داده است که این مساله نشان می‌دهد که دولت برای مواردی که در برنامه پیش‌بینی کرده مبنای محاسباتی را در نظر گرفته است.

این نماینده‌ی مجلس تصریح کرد: این‌که نمایندگان فرضا این مسائل را تغییر دهند به‌گونه‌ای که از آن اهداف اولیه که در لایحه‌ برنامه گنجانده، فاصله بگیرد به صلاح نیست. بنده هم طرفدار آن نظریه‌ای هستم که باید با حفظ چارچوب، در لایحه تغییرات جزیی داده شود، اما بعضا مشاهده می‌شود این اتفاق رخ نمی‌دهد، یعنی دولت‌ بندی در لایحه آورده، اما مجلس بند دیگری به آن جای آن قرار می‌دهد که اگر قرار باشد صرفا این کار صورت گیرد دیگر نیازی به این‌که دولت لایحه بیاورد نبود و نمایندگان خود می‌توانند لایحه برنامه را هم به صورت طرح مطرح کرده و بنویسند.

جعفری همچنین با اشاره به نقاط ضعف و قوت برنامه‌ی پنجم خاطرنشان کرد: نقاط قوت برنامه‌ی پنجم این است که دولتی آن را تنظیم می‌کند که حداقل دو الی سه سال باید آن برنامه را خود اجرا کند. در واقع برنامه متناسب با توانایی‌ها و امکانات دولت تنظیم شده، یعنی برنامه واقع‌گرا است و خیلی آرمانی نیست.

نماینده مردم سمیرم با تاکید بر این‌که برنامه‌ی پنجم به واقعیات جامعه‌ی امروز نزدیک‌تر است، گفت: این برنامه نسبت به سایر برنامه‌ها کمی‌تر است، یعنی بعد از پایان برنامه تقریبا می‌توانیم اندازه‌گیری کنیم که تا چه اندازه به اهداف برنامه نزدیک شده و رسیده‌ایم.

وی با اشاره به شمولیت برنامه و دیده‌شدن بخش‌ها و نیازهای کشور در برنامه‌ی پنجم گفت: این‌گونه نیست که بخش‌هایی کمرنگ و بخش‌هایی پررنگ‌تر دیده شده باشد. به خصوص در بخش فرهنگ که معمولا در برنامه‌های قبل از آن تا حدودی غفلت شده بود، اگر آنچه که دولت در همین حدی که در برنامه مطرح کرده عملیاتی شود، می‌توانیم جهشی را در بخش فرهنگ داشته باشیم.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس در خصوص رویکرد این کمیسیون به برنامه‌ی پنجم نیز اظهارداشت: کمیسیون 18 ماده‌ای که به آن مربوط بود را تصویب کرد و تغییرات ماهویی در این 18 ماده داده نشد. مگر در یکی _ دو بند. کمیسیون کارگروهی متشکل از اعضای کمیسیون هم تشکیل داده که پیشنهادات نمایندگان را گرفته و آن را کنار لایحه دولت گذاشته و مورد بررسی قرار می‌دهند و در قالب پیشنهاد جدیدی به کمیسیون ارائه می‌کنند. در حالی که برخی اوقات پیشنهاد جدیدی که ارائه می‌شود با لایحه دولت مغایرت دارد.

وی با اعتراض به این مساله تصریح کرد: این نقیصه وجود دارد، ولی برای تسریع در کارها خوب بوده است. حدود 60 الی70 درصد 18 ماده‌ای که هم که در کمیسیون فرهنگی تصویب شده همان موادی است که دولت خواسته و شاید به عینه با تغییرات بسیار جزئی و شکلی به تصویب رسیده و البته بین 10 الی 30 درصد هم تغییراتی در آن داده شده، اما آن تغییرات با روح کلی قانون منافات ندارد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet