شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1389/04/09 12:48:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
نایب رییس کمیسیون اجتماعی:

لایحه برنامه پنجم، نیازبه چکش‌کاری دارد

**نایب رییس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، با اشاره به بررسی اجمالی کمیسیون متبوع خود در خصوص مفاد لایحه‌ی برنامه‌ی پنجم آن را در راستای رهنمودها و فرامین مقام معظم رهبری در ابلاغ سیاست‌های برنامه‌ی پنجم ارزیابی کرد و در عین حال، گفت: علی‌رغم همه‌ی تلاش‌ها برای تدوین لایحه به اعتقاد من این لایحه نیاز به چکش‌کاری و برنامه‌ریزی دقیق و کارشناسانه در مجلس برای هر چه پربارتر شدن و عملیاتی‌تر شدن آن دارد.

هادی مقدسی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به بررسی موارد تخصصی ارجاعی به کمیسیون اجتماعی در لایحه‌ی برنامه‌ی پنجم، افزود: کمیسیون با بررسی این موارد اصلاحات لازم را برای تصویب یک برنامه‌ی جامع اعمال کرد.

وی افزود: آنچه در لایحه به کمیسیون اجتماعی مربوط می‌شود در خصوص وزارت کار به اعتقاد ما مبحث اشتغال‌زایی نیاز به جامع‌نگری بیشتری داشته و باید پیشنهادات و نظر کمیسیون در این رابطه اعمال شود تا در پایان برنامه ضریب بیکاری هفت درصد محقق شود. به اعتقاد ما مکانیزم تحقق این اهداف باید در برنامه بطور دقیق لحاظ شود که قدری در تدوین لایحه‌ی برنامه مغفول مانده است.

نماینده‌ی مردم بروجرد در خانه‌ی ملت، یادآور شد: در خصوص موضوع تعاون که باید در پایان برنامه سهم تعاون از اقتصاد ملی به 25 درصد برسد ما معتقدیم با وضع فعلی و آنچه در لایحه‌ی برنامه لحاظ شده بود، تحقق این امر بعید است. لذا کمیسیون با اظهارنظرهای کارشناسانه و گرفتن پیشنهادات دستگاه‌های مختلف راهکارهای تحقق این امر را ارزیابی می‌کند.

نایب رییس کمیسیون اجتماعی مجلس، ادامه داد: در خصوص وزارت رفاه نیز ما جامعیت پوشش بیمه‌ای را برای همه‌ی اقشار مدنظر داریم که باید در برنامه‌ی تقنینی تا اندازه‌ای توسط پیشنهادات اصلاح شود تا این با اهدافی که در برنامه برای دولت در نظر گرفته شده هماهنگ شود.

وی افزود: در خصوص ایثارگران هم که به صورت تخصصی برعهده‌ی کمیسیون اجتماعی است، کمیسیون اجرایی شدن لایحه‌ی جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران و نهادینه کردن فرهنگ ایثار را در برنامه در نظر گرفته که به آنچه توسط دولت لحاظ شده اضافه شود و کمیسیون هم تحقق این امر را مورد ارزیابی قرار می‌دهد.

مقدسی تاکید کرد: رویکرد کمیسیون اجتماعی برای اصلاح لایحه‌ی برنامه در خصوص سازمان‌ها و دستگاه‌های حمایتی مثل کمیته‌ی امداد نیز به این شکل است که کمیته‌ی امداد از یک دستگاه حمایتی به سیستم توانمندسازی تبدیل شود و اعتبارات آن به سمت ایجاد اشتغال و خودکفایی مددجویان سوق پیدا کند.

نماینده‌ی مردم بروجرد در خانه‌ی ملت در پایان، خاطر نشان کرد: در مجموع لایحه‌ی برنامه‌ی پنجم جنبه‌های مثبتی دارد، اما برای این‌که بتوانیم رسیدن به اهداف را تسریع کنیم، باید یکسری تغییرات و اصلاحات را در قالب پیشنهادات در برنامه بپذیریم تا بتوانیم برنامه‌ای جامع، فراگیر و پخته را برای اجرا آماده و تحویل دولت دهیم.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet