هدر موبایل
1389/04/09 12:50:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
عضوکمیسیون برنامه و بودجه:

کاهش قدرت اقتصادی نگرانی مشترک مردم و تولیدکنندگان است

**یک عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس تصریح کرد: نگرانی مشترک تولیدکنندگان و خانوارها این است که کاهش قدرت اقتصادی، حاصل از افزایش قیمت حامل‌های انرژی، از چه طریقی قابل جبران است؟

محمدقسیم عثمانی در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان این مطلب، افزود: شناسایی دقیق خانوارها، اساسی‌ترین مرحله‌ی اجرای قانون هدفمندسازی یارانه‌هاست؛ چراکه اولین آثار افزایش قیمت حامل‌های انرژی، بر دوش خانوارهای ضعیف و متوسط است.

نماینده‌ی مردم بوکان در خانه ملت، اطلاع‌رسانی درست به جامعه را موجب آماده شدن مردم برای اجرای این قانون دانست و خاطر نشان کرد: افزایش قیمت‌ها باید در جهت رفاه حال طبقات ضعیف و متوسط باشد، نه اینکه باعث تشدید فشارهای اقتصادی و معیشتی بر آنان شود. بنابراین آماده کردن مردم و اجرای اصولی قانون، بسیار حائز اهمیت است.

وی افزود: اما نگرانی عمومی از اجرای قانون هدفمندسازی این است که افزایش قیمت حامل‌های انرژی فقط محدود به این حامل‌ها نشود. حتی بازتوزیع یارانه‌ها بین دهک‌های هدف باز رافع این نگرانی نیست؛ چرا که حامل‌های انرژی‌بخش کوچکی از سبد خانوار را به خود اختصاص می‌دهد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس، تاکید کرد: مردم مطمئن هستند که علاوه بر افزایش قیمت حامل انرژی، سطح عمومی قیمت‌ها و سایر کالا و خدمات نیز رشد قیمت بیشتری خواهد داشت. آنان می‌پرسند برای این بخش از افزایش‌ها چه محلی برای جبران کاهش قدرت اقتصادی‌شان پیش‌بینی شده است؟

نماینده‌ی مردم بوکان در خانه ملت همچنین با اشاره به نگرانی بخش تولید از اجرای قانون هدفمندسازی یارانه‌ها، گفت: نگرانی بخش تولید و صنعت به میزان استفاده از حامل‌های انرژی متفاوت است. به طور مثال در صنعت فولاد یا آلومینیوم حامل‌های انرژی به طور میانگین 80 درصد قیمت تمام شده را تشکیل داده و در 92 درصد بقیه سایر عوامل موثر است. اگر دولت سهم 30 درصدی تولید و صنعت را به درستی و به موقع توزیع کند، فقط هشت درصد سهم انرژی در قیمت تمام شده را جبران کرده است و تولیدکنندگان و صنعت‌گران به شدت از جبران نشدن 92 درصد بقیه نگران هستند.

عثمانی زمینه اطلاعاتی جامعه از قانون هدفمندسازی یارانه‌ها را بسیار ضعیف دانست و اظهار کرد: تبلیغ برای اجرای قانون هدفمندسازی یارانه‌ها، اطلاع‌رسانی و زمینه‌سازی نیست. مردم باید با نفس مثبت این قانون آشنا شوند تا برای اجرای آن همکاری مناسبی داشته باشند. اگر کسانی با اجرای قانون موافق نیستند به دلیل آشنا نبودن با قانون است و یا به دلیل فراهم نبودن پیش‌نیازها و بسترهای اجرای قانون است.

وی برگزاری سمینارهای آموزش عمومی برای آگاهی‌بخشی به مردم را ضروری دانست و اظهار کرد: اطلاع‌رسانی‌های شخصی از سوی نمایندگان و کارشناسان اقتصادی انجام می‌شود، ولی این مقدار کافی نیست. لذا بر دولت‌مردان است تا با تشکل سازمانی، متولی اطلاع‌رسانی دقیق به جامعه شوند. آنان باید به گونه‌ای برنامه‌ریزی و عمل کنند که مردم برای اجرای آن لحظه‌شماری کنند، نه اینکه از اجرای آن احساس نگرانی کنند.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه‌ مجلس، تصریح کرد: اقتصاد کشور به سان مریضی است که باید مورد عمل جراحی قرار بگیرد، ولی مردم به عنوان صاحبان این اقتصاد نمی‌دانند بیمارشان چه مرضی دارد و قرار است چگونه مورد عمل جراحی قرار گیرد؟

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet