هدر موبایل
1389/04/09 12:53:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
سیدشریف حسینی:

انتخاب شهرداران توسط مردم، تضعیف شوراها نیست

**نماینده مردم اهواز در مجلس شورای اسلامی گفت: هدف از تصویب یک فوریت طرح انتخاب شهرداران توسط مردم به هیچ وجه تضعیف شوراها نبوده، بلکه هدف ثبات شهردار است.

سیدشریف حسینی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به طرح انتخاب شهرداران توسط مردم در شهرهای با جمعیت بالای 200 هزار نفر که یک فوریت آن در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسیده است،‌ گفت: این طرح دارای مزایا و معایبی است که باید به هر دو آنها توجه شود.

وی افزود: در حال حاضر - که شهرداران توسط اعضای شوراها انتخاب می‌شوند - در واقع مردم به صورت غیرمستقیم شهردار را انتخاب می‌کنند، زیرا اعضای شوراها نمایندگان مردم هستند، ولی در بررسی عملکرد شوراها در سه دوره گذشته مشاهده می‌شود که استیضاح شهرداران نسبت به گذشته افزایش یافته است.

حسینی تصریح کرد:‌ شهرداری که از سوی شورا انتخاب می‌شود به نوعی متولی برنامه‌ریزی مدون برای ارتقاء عمران شهری است که معمولا به دلیل بی‌ثباتی نمی‌تواند برنامه‌هایش را عملی کند و شهرداری که به جای شهردار بر کنار شده می‌آید، با نگاه بی‌ثباتی به روزمرگی می‌افتد.

نماینده مردم اهواز در مجلس خاطرنشان کرد: انتخاب مستقیم شهردار توسط مردم، شرایط ایجاد ثبات مدیریتی در شهر را فراهم می‌کند و کمک می‌کند که امور عمرانی با برنامه‌ریزی مدون انجام شود.

وی بیان کرد: البته این طرح معایبی نیز دارد که از جمله این که، شهردار پیش از انتخاب و به عنوان یک نامزد انتخاباتی مجبور است که در مناطق مختلف شهر حضور یافته و قول‌ها و وعده‌هایی را در زمینه عمرانی و آبادانی شهر به مردم بدهد.

حسینی گفت: هم‌چنین زمانی که شهردار از سوی مردم انتخاب می‌شود و با ظرفیت‌های واقعی شهرداری و اعتبارات محدود آن مواجه می‌شود و نمی‌تواند قول‌هایش را اجرایی کند، موجب بدبینی شهروندان نسبت به شهردار می‌شود.

وی افزود: در صورت اجرای این طرح، شوراها می‌توانند در کنار شهردار حضور داشته باشند و براساس تخصصی که دارند یک گروه تخصصی با شهردار تشکیل دهند و بر این اساس برای ارتقاء عمران شهری برنامه‌ریزی کنند. البته تحقق این مساله نیازمند اعمال تغییرات لازم در قانون است.

نماینده مردم اهواز در مجلس تصریح کرد:‌ نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی به دنبال افزایش وظایف شوراها هستند تا طبق قانون مدیریت شهری به شوراها واگذار شود.

وی خاطرنشان کرد: ‌این طبیعی است که اعضای شوراها به ویژه رییس شورای عالی استان‌ها از وظایف خود دفاع کنند ولی باید گفت که مجلس به هیچ وجه در پی تضعیف شوراها نیست.

حسینی بیان کرد: اگر به صورت اجمالی به عملکرد شوراها توجه شود می‌توان گفت که فعالیت و عملکرد شوراها از آنچه اکنون هست، می‌توانست بهتر باشد، ولی در کل عملکرد شوراها را مثبت می‌دانم.

وی تاکید کرد: تضعیف شوراها، تضعیف جایگاه مردم است و مطمئنا این اتفاق هیچ‌گاه نمی‌افتد.

نماینده مردم اهواز در مجلس گفت:‌ همیشه با گذشت زمان و به دست آمدن تجربیات به مسایلی می‌رسیم که نیازمند قانون است و این قوانین موجب می‌شود وضع در آینده بهتر شود.

حسینی‌ افزود: هدف از تصویب چنین طرح‌هایی افزایش خدمت‌رسانی به شهروندان است و به دنبال این هستیم که مجلس در کنار شوراها و شوراها در کنار دولت به مردم خدمت کنند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet