خبرگزاری خانه ملت

حلول ماه ربیع الاول
1389/04/09 14:10:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
احمدی بیغش:

احتمالاغرب درمقابل شرایط جدیدایران کارشکنی می‌کند

**یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، با اشاره به اعلام شرایط جدید مذاکره از سوی جمهوری اسلامی ایران، گفت: به نظرم این ساده‌ترین خواسته‌ای است که آقای احمدی‌نژاد بیان کرده‌اند و حتی نمی‌توان نام شرط روی آن گذاشت.

محمود احمدی بیغش در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان این‌که به نظر می‌رسد با طرح این مسئله، آقای احمدی‌نژاد می‌خواست عدم صداقت غربی‌ها را به افکار عمومی دنیا بفهماند، افزود: در حالی که ایران به دنبال انرژی صلح‌آمیز است با دشمنی‌های بزرگ غربی‌ها روبه‌روست، اما همین غربی‌ها حاضر نیستند کشوری که عضو ان. پی. تی نیست و بمب هسته‌یی دارد را وادار به تبعیت از قانون کنند.

وی شروط اعلامی از سوی رییس‌جمهور را بهترین گزینه عنوان کرد و افزود: این شروط افکار عمومی مردم دنیا را روشن می‌کند که اگر غربی‌ها صداقت دارند، پس چرا حاضر نیستند، بپذیرند که اسرائیل کلاهک هسته‌یی دارد و این را اعلام کنند؟ اگر آنها بخواهند بگویند که اسرائیل کلاهک هسته‌یی ندارد، که دروغ می‌گویند، به هر حال افکار عمومی دنیا سوال خواهند کرد که چرا اسرائیل عضو ان.پی.تی نمی‌شود؟

نماینده‌ی مردم شازند در خانه‌ ملت، طرح موضوع به تعویق انداختن زمان مذاکرات را ناشی از نداشتن صداقت از سوی غربی‌ها خواند و ادامه داد: غربی‌ها و در راس آنها آمریکا، کشورهای برزیل و ترکیه را به عنوان دو کشور مستقل عضو جامعه‌ی جهانی وادار می‌کنند که بیانیه‌ای تهیه کنند و به مجرد این‌که بیانیه امضاء می‌شود شروع به بداخلاقی و عهدشکنی می‌کنند.

احمدی بی‌غش یادآور شد: طبیعی است با این وجود دیگر ما به آنها اعتماد نداریم و می‌گوییم چه ضرورتی دارد شما در مذاکرات باشید؟ زیرا نمی‌توان روی حرف‌تان حساب کرد و پایبند به حرف‌تان نیستید. بنابراین بگذارید چند کشور مستقل در این گردونه‌ی مذاکرات قرار گیرند و این در مجموع به دلیل عدم اعتماد ایران به اروپایی‌هاست.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی هم‌چنین، اظهار کرد: علاوه بر موضوع عدم اعتماد، این پنج - شش کشور کاملا یک‌جانبه‌گرا هستند. گرچه این درست است که هر کشوری باید به دنبال منافع ملی‌اش باشد، اما حداقل این است که به دنبال نابودی منافع ملی طرف مقابل نباشد. اینها هم منافع ملی خودشان را می‌خواهند و هم می‌خواهند منافع ملی طرف مقابل نابود شود.

وی اضافه کرد: ما می‌گوییم کسانی وارد گردونه‌ی مذاکرات شوند که به دنبال منافع ملی خود باشند، اما به دنبال نابودی منافع ملی طرف مقابل نباشند و اجازه دهند طرف مقابل هم برای منافع ملی خود تلاش کند.

احمدی بی‌غش در خصوص واکنش احتمالی غربی‌ها به این شروط نیز، گفت: به هر حال اروپایی‌ها و آمریکا باید ایران را بپذیرند، اما این‌که چه جوابی می‌خواهند بدهند، موضوعی است که نمی‌توان در مورد آن پیش‌داوری کرد و باید منتظر ماند، اما من معتقدم به دلیل این‌که آنها اعتقادی به افکار عمومی مردم دنیا ندارند، ممکن است دوباره کارشکنی کنند و مسائل جدیدی را مطرح کنند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet