هدر موبایل
1389/04/09 14:11:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی:

شروط ایران برای غرب، نوعی انتقاد از رفتار و گفتار غرب است

**یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: پیشنهادات جمهوری اسلامی ایران در قالب حتی انتقادات جدی در همین راستاست که بتوان از مجموعه مذاکرات ثمرمناسبی را گرفت.

جواد جهانگیر‌زاه در ارزیابی از شروط ایران برای گفت‌وگو با غرب به ایسنا، گفت: تاکید بر روی مساله‌ی عدم تمرکز بر روی چند کشور به عنوان کشور‌های 1+5 برای مذاکره منطقی‌ترین روش است. کشور‌هایی مانند ایتالیا، برزیل و ترکیه کشورهایی هستند که می‌توانند وارد مباحث و مسائل مربوط به مذاکرات هسته‌ای شوند و بتوانند نقش خود را ایفا کنند.

وی انحصاری‌کردن مذاکرات باچند کشور معدود را اصلی‌ترین جنبه‌ی آسیب‌پذیری مجموعه مذاکرات دانست و گفت: در بحث مشخص‌شدن نظر مذاکره‌کنندگان با ایران در خصوص تعهد خود به چارچوب‌های NPT باید گفت به نظر می‌رسد خیلی از این کشور‌های مذاکره‌کننده دنبال‌یافتن یا انقیاد در یک چارچوب مذاکراتی نیستند، بلکه می‌خواهند راه بسیار بازی وجود داشته باشد که هرگونه راه پسروی یا پیشروی برای‌شان مفتوح باشد و از این گشایش راه برای پیش بردن مقاصد خود استفاده کنند.

به نظر نماینده ارومیه عمده درد آنها مربوط به صلح و امنیت بین‌الملل نیست، بلکه بحث پیشبرد حتی به ضرب‌و زور نیات پشت پرده‌شان است. چون چار‌چوب مذاکرات مشخص نیست، امکان رسیدن به یک تفاهم منطقی هم در آن کمتر مصور است.

جهانگیر‌زاده در ارزیابی از شرط ایران در خصوص نظر طرفین مذاکره در رابطه با بمب اتمی اسرائیل با اشاره به برخورد دوگانه و تبعیض‌آمیز در مورد موضوع هسته‌ای ایران گفت: بحث زراتخانه‌های اتمی اسرائیل که موجبات نگرانی گسترده‌ای را در منطقه ایجاد کرده خود از نکات طنزی است که غرب با آن درگیر است و این درگیری در یک مقطع خاصی نیست، بلکه در پروسه‌ی زمانی طولانی مدت است. تاریخ هم بر روی این موضوع قضاوت بدی خواهد کرد.

وی تصریح کرد: خنده‌آور است که کشور‌هایی را به خاطر رسیدن به یک انرژی پاک یا تحقیق در مورد آن، مورد هدف قرار می‌دهید و به شدت مانع آن می‌شود در حالی که کشوری با داشتن زراتخانه‌های مختلف اتمی و بدون پیوستن به NPT هر کاری از دستش بیاید انجام می‌دهد و غرب در مورد آن سکوت می‌کند.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، نظر غرب در خصوص بمب اتمی اسرائیل را تنها سوال و پرسش جمهوری اسلامی ندانست، بلکه آن را پرسش بخش اعظمی از مردم جهان برشمرد و گفت: سوال اکثر مردم جهان این است که چرا اسرائیل از چنین ضمانت‌هایی برخوردار است؟ و چرا اسرائیل در یک مجموعه آهنینی از مراقبت‌ها و مواظبت‌ها قرار دارد و این چنین از او حمایت بدون چون و چرا می‌شود؟!

به نظر نماینده مجلس این بحث جمهوری اسلامی، تحت عنوان شروط مذاکره خود نوعی انتقاد از وضعیت موجود رفتار یا نگاه غربی‌ها حتی آژانس انرژی اتمی یا شورای امنتی در جهان است.

جهانگیر‌زاده به عقب‌انداختن مذاکرات توسط ایران نیز اشاره و خاطر نشان کرد: تا به حال ایران بربحث تداوم مذاکرات تاکید می‌کرد، اما تداوم مذاکراتی که سرانجام آن به هر شکل و مسیری که وارد شوید، به ضرر جمهوری اسلامی ایران باشد منطقی نیست، البته این معنای قطع‌کردن مذاکرات نبوده، اما سمت‌وسوی مذاکرات باید تغییر کند و پیشنهادات جمهوری اسلامی هم در همین راستاست تا این‌ مذاکرات ثمربخش و نتیجه‌بخش باشد، نه این‌که هیچ نفع و اثری برای کشور ما و مجموعه کشور‌های مذاکره‌کننده نداشته باشد.

وی در ارزیابی از واکنش غرب نسبت به پیش‌شرط‌ های ایران نیز اظهار کرد: این مساله قابل پیش‌بینی است. غرب تاکنون که با مجموعه پیشنهادات ما مثبت برخورد نکرده است، اما اگر غرب بخواهد صداقت خود را نشان دهد باید حداقل به بخشی از این سوالات ایران پاسخ دهد و پاسخ غرب هم در معرض داوری افکار عمومی جامعه قرار خواهد گرفت.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet