خبرگزاری خانه ملت

شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1389/04/09 14:50:00
سرویس سیاسی

متن کامل سخنان لاریجانی

**رییس مجلس شورای اسلامی در نشست اضطراری اتحادیه مجالس کشورهای عضو سازمان کنفرانس اسلامی سخنرانی کرد.

به گزارش خانه ملت، متن کامل سخنان "علی لاریجانی" در سومین اجلاس اضطراری بین المجالی اسلامی به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

روسای محترم پارلمانها

جناب آقای رئیس

از دوست عزیز جناب آقای دکتر الابرش ریاست محترم پارلمان کشور برادر سوریه از بابت برگزاری این کنفرانس فوق العاده سپاسگزارم که با جدیت تشکیل این کنفرانس را پیگیر بودند و همچنین از ملت و دولت مقاوم سوریه تشکر می کنم که در این امر مهم اهتمام ورزیدند و از همه روسای مجالس و هیات های پارلمانی که با درک دقیق شرایط در این اجتماع مهم و تاثیرگذار شرکت کرده اند سپاسگزارم.

نشست امروز روسای پارلمانهای کشورهای اسلامی این پیام را دارد که نمایندگان ملت های مسلمان سیاست های تهاجمی، تجاوزکارانه و فراساختاری رژیم صهیونیستی علیه ملت فلسطین، همسایگان عرب خود و سایر ملل منطقه در مرحله ای ارزیابی می کنند که غفلت از آن به خروش توده های عظیم جوامع مدنی بدل خواهد شد.

امروز نظام بین الملل و ملت های خاورمیانه با «تهدیدهای نامتقارن» روبروست و در مقابل آن باید «اقدامات پیشگیرانه» طراحی نمود و در این راه نمی توان امیدی به مجامع بین المللی داشت هر چند باید از این ظرفیت در جهت افشاگری بهره جست در برابر جنایات پایان ناپذیر رژیم صهیونیستی باید «الگوی خودیاری» را محور کار قرار داد. پارلمانهای کشورهای اسلامی می توانند با بهره جستن از سلاح بیداری وجدانها در مقابل جنایات رژیم صهیونیستی به عنوان محور اتصال جریانهای مدنی حرکت بر مبنای «خودیاری و ائتلاف» را سامان بخشند. این مسیر مقاومتی را شکل می دهد تا از اقدامات وحشیانه رژیم غاصب پیشگیری کند.

امروز رژیم صهیونیستی بر این مسیر حرکت می کند تا فضای «عدم تقارن» را از طریق «عافلگیری» و «خشونت مرحله ای» به نفع خود مصادره کند. مبارزه با این تاکتیک از طریق فرصت ندادن به این رژیم سفاک و شکل دادن به مقاومت میسر است. قدرت نرم افزاری در کنار اصل مقاومت، می تواند موازنه قدرت در برابر رژیم صهیونیستی ایجاد کند، چرا که رژیم صهیونیستی تا زمانی که از مزیت قدرت برخوردار است، به هیچ قاعده بین المللی وفادار نخواهد بود. و قدرتهای بزرگ در برابر رفتار تکرار شونده جنایت بار این رژیم، سکوت می کنند. این قدرت نرم افزاری در تئوری «خودیاری و ائتلاف» جوامع مدنی و پارلمانهای کشورهای اسلامی، عربی و غیرمتعهدها می تواند شکل یابد و جریانهای مدنی ضدجنایت بشری سایر کشورهای اروپایی و آمریکای لاتین را همراه کند.

عالیجنابان؛

شوکت و عظمت حوزه عربی و اسلامی، نهضت 1973 میلادی را در پرونده خونین به یادگار دارد. از این مهمتر مقاومت پیروزمندانه اسلامی در دو نبرد بزرگ و سرنوشت ساز 33 روزه لبنان به رهبری سیدحسن نصرالله این مبارز نتوه و بزرگ و مقاومت 22 روزه غزه، بنیه  آسیب پذیر رژیم صهیونیست را نشان داده است، عکس العمل ملت ها به جنایت حمله به کاروان آزادی که کشور برادر ترکیه در آن نقش بسزا داشت، این رژیم را در افکار عمومی منفور نمود.

هر چند دولتهای قدرتمند علاقه مندند بر این جنایت سرپوش بگذارند. اینک فرصتی ذی قیمت در جهت تحقق تئوری «خودیاری و ائتلاف» فراهم گردیده است و مناسب است این نشست که با فاصله اندکی از نشست ترکیه برگزار شد و نشان دهنده حساسیت پارلمانهای کشورهای اسلامی نسبت به موضوع جنایات رژیم صهیونیستی است، اقداماتی را ساماندهی نماید.

آنچه امروز بنده باید بر آن تاکید نمایم موضوع اقدامات عملی است دیگر نباید به صرف صدور یک بیانیه و چند سخنرانی اکتفا نماییم. لذا اینجانب مجموعه ذیل را به عنوان گامهای عملی پیشنهاد می نمایم:

1ـ کمیته سوم حقوق بشر مجمع عمومی سازمان ملل متحد کیفرخواست ریچارد گلدستون را بررسی کرده است. هر چند این گزارش گوشه ای از جنایات رژیم صهیونیستی را نشان می دهد، اما باید پیگیری شود که شورای حقوق بشر در این موضوع نظر خود را اعلام کند. در این زمینه از ظرفیت حقوقدانان برجسته جهان اسلام بهره گرفته شود.

2 ـ شورای امنیت هر چند ناتوانی خود را در مقابل رژیم صهیونیستی نشان داده است، با این همه در مقابل موج تنفر افکار عمومی مجبور شده است چندین قطعنامه و بیانیه در مقابل جنایات این رژیم صادر نماید.

چرا برای محقق کردن این قطعنامه ها مجازات هایی در نظر نگرفته است. در این زمینه باید از پتانسیل جهان اسلام بهره جست و پیگیر موضوع شد. چرا که سازمان ملل و شورای امنیت مربوط به کل ملت هاست و نمی تواند بودجه ملت ها را به کام جنایتکاران بچشاند.

3 ـ رژیم صهیونیستی دارای سلاح اتمی است و المرت به این مساله اقرار نمود و NPT را نپذیرفته است. آژانس بین المللی انرژی اتمی و شورای امنیت نمی تواند از کنار این موضوع به سادگی بگذرد. این مساله برای همه مسلمانان منطقه اهمیت دارد. پیگیری این موضوع در هر دو نهاد امری ضروری است و بی تردید با خلع سلاح هسته ای رژیم صهیونیستی به سمت خاورمیانه عاری از سلاحهای هسته ای پیش رویم. در اینجا لازم می دانم موضوعی را فاش نمایم. در مذاکرات گذشته اتمی، وقتی وزیر خارجه یک کشور اروپایی که عضو دائمی شورای امنیت نیز هست به اینجانب گفت مساله اتمی ایران حتی اگر صاحب سلاح اتمی هم بود برای ما اهمیت نداشت بلکه موضع جمهوری اسلامی در مساله فلسطین مساله اصلی ماست. این یعنی همان راهی که امام خمینی آن را جزو آرمانهای انقلاب اسلامی قرار داد و امروز نیز حضرت آیت الله خامنه ای آن را در اولویت اول مسائل جهان اسلام می داند، البته از نظر تاریخی هم این موضوع برای ما روشن بود. چرا که در زمان شاه، آمریکا و رژیم صهیونیستی به کمک شاه آمدند که تاسیسات اتمی و سلاح اتمی برای آن رژیم دیکتاتور که همدست آنان بود، تدارک نمایند. اما امروز آمریکاو برخی کشورهای قدرتمند نمی توانند در مقابل افکار عمومی با همین شعار عدم اشاعه که سر داده اند عدم عضویت رژیم صهیونیستی به NPT و داشتن سلاح هسته ای آن را توجیه نمایند.

4 ـ بین المجالس اسلامی می تواند کنفرانسی را جهت «همیاری و مقاومت» با حضور همه NGO های ضد جنگ و ضد جنایات بشری تدارک نماید تا از ظرفیت آنان جهت کمک به ملت فلسطین بهره گیری شود.

5 ـ نهادهای پارلمانی عضو در اولین فرصت زمینه های قانونی قطع روابط سیاسی، تجاری و فرهنگی با رژیم صهیونیستی را تصویب و به دولت های خویش ابلاغ نمایند و دبیرخانه این اتحادیه موضوع را پیگیری و نتیجه آن را به اطلاع همه اعضا برساند.

6 ـ نهادهای پارلمانی با اقدام قانونمند خویش خواستار پافشاری دولت های کشورهای خود برای لغوعضویت رژِیم صهیونیستی در سازمانهای منطقه ای و بین المللی گردند.

7 ـ لیست شرکتهای تجاری و صنعتی رژیم صهیونیستی با هدف تحریم و محاصره بازرگانی این رژیم میان پارلمانهای عضو بین المجالس در هر 6 ماه تبادل و در دستور کار و اقدام ممانعت قرار گیرد.

8 ـ نهادهای پارلمانی بین المجالس اسلامی با تصویب قانون داخلی، دولت های خویش را متعهد به ممانعت تردد شناورهای رژیم صهیونیستی و پهلوگیری آنها در بنادر کشورهای عضو سازمان کنفرانس اسلامی نمایند.

9 ـ پارلمانهای کشورهای اسلامی با مصوبه قانونی استفاده هواپیماهای رژیم صهیونیستی از فضای هوایی کشورهای خود را ممنوع نمایند. این اقدام می تواند پاسخگوی اقدامات غیرمسئولانه سازمانهای بین المللی در موضوع محاصره نوار غزه باشد.

10 ـ پارلمانهای کشورهای اسلامی کاروان جدید کمک رسانی به غزه را تدارک نمایند و برای تحقق این امر و استمرار آن دبیرخانه موظف شود کمک های پارلمانها را سامان داده و تا برداشتن کامل محاصره غزه، همکاری در جهت کمک رسانی ادامه یابد.

11 ـ برای پیگیری مصوبات این نشست، دبیرخانه موظف گردد با نظارت سه نفر از روسای مجالس کشورهای اسلامی که انتخاب می گردند، اقدامات را سامان داده و هزینه های لازم را تعیین نماید و گزارش آن را در نشست آتی ارائه کند.

امیدوارم این نشست با تصمیمات اجرایی بتواند گام هایی در جهت تئوری «خودیاری و ائتلاف» فراهم نماید.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet