هدر موبایل
1389/04/09 17:52:00
سرویس سیاسی
صدر خطاب به دستگاه دیپلماسی تاکید کرد

اصلاح مواضع چین و روسیه به نفع ایران

**نایب رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مواضع اخیر کشورهای چین و روسیه در مورد ایران قابل پیش‌بینی بود، تصریح کرد: با تدابیر دستگاه دیپلماسی، این مواضع قابل اصلاح است.

"سیدشهاب‌الدین صدر" در گفت و گو با خبرنگار خانه ملت، درخصوص مواضع اخیر دو کشور چین و روسیه در قبال ایران با بیان اینکه سیاست خارجی کشور ما طبق فرمایش مقام معظم رهبری براساس سه اصل، عزت، حکمت و مصلحت تنظیم می شود، تاکید کرد: در ارتباط با کشورهایی مثل چین و روسیه که کشورهای مهم و صاحب نفوذی در محافل بین المللی هستند نیز باید همین اصول را رعایت کنیم.

وی خاطرنشان کرد: ما باید در تمام تعاملات سیاسی و بین المللی خود با دنیا مراقبت کنیم که عزت ملت ایران حفظ شود و از سر حکمت و در جهت منافع و مصالح ملی حرکت کنیم.

صدر گفت: البته این روشن است که هیچ کشوری منافع دیگری را بر منافع کشور خود ترجیح نمی‌دهد و ما هم چنین توقعی نداریم.

وی افزود: مثلا کشورهای چین و روسیه تعاملات گسترده اقتصادی با ابرقدرت‌ها دارند و در مواضع خود به این مسائل توجه کرده و در جهت منافع کشور خود حرکت می‌کنند.

نماینده مردم تهران تصریح کرد: ما باید در معادلات بین المللی به نحوی امور را دنبال کنیم که بتوانیم در شرایط حساس رای این کشورها را با خود داشته باشیم یا حداقل اینکه آنها در مقابل ما قرار نگیرند.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به بیانیه تهران، یادآور شد: برداشت بعضی از کشورها از امضای این توافقنامه توسط ایران، ترکیه و برزیل این بود که ایران برای آنها و نقش آفرینی کشوری مثل روسیه جایگاه پایین‌تری در نظر گرفته است و از این روی روشن بود که آنها چنین موضعی را اتخاذ کنند.

صدر اظهار داشت: البته کشورهای مختلف نیز با یکدیگر رقابت دارند به عنوان مثال کشور چین با جمعیت بیش از یک میلیاردی که اقتصاد دنیا را تحت تاثیر خود قرار داده و تلاش می‌کند به عنوان یک ابرقدرت در دنیا شناخته شود به صلاحش نیست که در مقابل مسلمانان قرار گیرد.

نماینده مردم تهران در مجلس با بیان اینکه مواضع اخیر این کشورها در مورد ایران قابل پیش بینی بود، تصریح کرد: ان شاءالله با تدابیر دستگاه دیپلماسی ما، این مواضع قابل اصلاح است.

وی یادآور شد: البته توافقنامه تهران در آن شرایط، فرصت جدیدی برای کشور ما ایجاد کرد و ترکیه و برزیل هم تحرک خوبی را در دفاع از مواضع ایران نشان دادند که قابل تقدیر است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet