حلول ماه ربیع الاول
1389/04/09 18:06:00
سرویس اقتصادی

متن سخنرانی امیری خامکانی در کمیته انرژی مجمع آسیایی در مسکو

**حسین امیری خامکانی نماینده مردم زرند و کوهبنان اخیراً در کمیته انرژی مجمع آسیایی در مسکو سخنرانی کرد.

به گزارش نشریه نگارستان کرمان متن سخنان وی به شرح زیر است:

 

 دبیر کل محترم APA، آقای رئیس و هیأت‌های محترم:

اول از همه باید از دبیرخانه مجمع مجالس آسیایی (A P A) و همه آنهایی که بحث بازار یکپارچه انرژی در آسیا را مطرح کردند تشکر کرد. مبحث انرژی در قاره آسیا، قاره‌ای که منبع انرژی دنیا محسوب می‌شود، یکی از کلیدی‌ترین مباحث و دغدغه اصلی دولت‌ها در کشورهای آسیایی است. ما نمایندگان مردم این کشورها که بر اساس فرایند دموکراسی سیاست‌ها و قوانین اجرایی دولتها را تصویب می‌کنیم، نیز باید به نحوی فضایی را فراهم کنیم که دولتهای کشور‌های آسیا بتوانند امور خود را درباره عرضه و تقاضای انرژِی به راحتی پیش ببرند.  A P A اگر بتواند فضایی ایجاد کند یا باعث شود که عرضه و تقاضای انرژِی در آسیا به صورت پایدار، امن و عادلانه انجام پذیرد، به طوری که منافع تولیدکنندگان و مصرف کنندگان هر دو را تأمین کند کار بزرگی کرده است. چنین اقدامی هم راهکارهای نرم افزاری و هم زیرساختهای سخت افزاری نیاز دارد که باید پارلمانهای عضو A P A دولتهای خود را ترغیب یا مجبور به آن کنند.

 

آقای رئیس، دبیر کل محترم و هیأتهای گرامی:

 شما خوب می‌دانید که قاره آسیا روی بزرگترین منابع انرژی جهان قرار گرفته است و به طور بالقوه می‌تواند بزرگترین تولید‌کننده انرژی اولیه و ثانویه جهان باشد. از طرفی کشورهای در حال توسعه و توسعه یافته‌ای در این قاره وجود دارد که در تراز عرضه و تقاضای انرژی سهم بالایی می‌توانند داشته باشند. اگر بخش عمده و اصلی انرژی دنیا در این قاره تولید می‌شود. بخش عمده‌ای هم از انرژی دنیا در همین قاره مصرف می‌شود.

 اگر بتوانیم عرضه و تقاضای انرژی در آسیا و نیز ورود و خروج آن از قاره آسیا را مدیریت کنیم، ضمن اینکه تولید و مصرف انرژی را در منطقه پایدار و امن می‌کند زیرساختهای عرضه و تقاضا را نیز گسترش خواهد داد و این باعث توسعه آسیا و کشور‌های آسیایی خواهد شد.

لذا ایده بازار یکپارچه انرژی به عنوان یک نهاد منطقه‌ای ایده خوبی است. ما باید فکر و ذهن دولتها و پارلمانهای مان را به سمت تدوین راهکارها و سیاستهای اجرایی و عملیاتی شدن آن سوق دهیم تا روزی این ایده صورت عملی به خود گیرد و ما یک رژیم حقوقی شناخته شده در عرضه و تقاضای انرژی در آسیا داشته باشیم که در سرعت رشد و توسعه کشورهایمان بتواند نقش داشته باشد.

 

هیأت‌های محترم شرکت کننده:

شما خوب می‌دانید که توسعه هر کشوری در منطقه آسیا به نفع همه ملتهاست. فقر، ناتوانی و معضلات ناشی از عدم توسعه یافتگی در هر کشوری از منطقه که وجود داشه باشد طبیعتاً طبعاتی در سایر کشورها به ویژه کشورهای همسایه خواهد داشت و معضلات اجتماعی هر کشور در سایر کشورها هم اثر خواهد گذاشت. در این میان، معضل مهاجرتها و به وجود آمدن تضادها و چالشهای فرهنگی و اجتماعی و یا بیماری‌های اپیدمی را نمی‌شود فراموش کرد. لذا هر طرح و ایده‌ای که بتواند توسعه را در همه کشورهای منطقه به وجود آورد، باید مورد استقبال قرار گیرد و تلاش شود اختلاف سطح توسعه یافتگی را در آسیا کاهش دهیم. یکی از عوامل، مدیریت عرضه و تقاضای انرژی است که در قالب بازار یکپارچه انرژی در آسیا مطرح شده است.

به نظر من همه کشورهای مصرف‌کننده و تولید‌کننده در شرق و غرب آسیا باید کمک کنند تا شکل بگیرد. گرچه ذخایر زیاد انرژی در منطقه به عنوان نقطه قوت شکل‌گیری چنین نهادی است اما دولتها و پارلمانهای آسیایی باید در راستای اعتماد‌سازی متقابل و شفاف‌سازی دامنه همکاری در انرژی (B C T) کار کنند. اختلاف معنی دار قیمت مصرف انرژی در کشورهای آسیایی و پرداخت یارانه زیاد در بعضی کشورها که طبیعتاً اقتصاد آن کشورها را تحت تأثیر منفی قرار داده باید مورد توجه و بازنگری قرار گیرد.

 در کشور من با تصویب مجلس و تصمیم دولت قرار است در یک برنامه زمان‌بندی 5 ساله مشکل یارانه در مصرف انرژی کشورمان حل شود. لذا A P A و به ویژه کمیته اقتصادی باید تلاش کند مجالس مقدمات اجرایی شدن بازار یکپارچه انرژی در آسیا را فراهم کند.

 در دولتها انگیزه رفتن به این سمت فراهم شود. به عنوان یک زیرساخت سخت افزاری شاید عملی‌ترین راه حل این باشد که در یک پروسه زمانی شبکه انتقال گاز درون آسیا تعریف و کم‌کم اجرا شود. چند کشور تولید‌کننده و مصرف‌کننده پیش قدم شوند تا کم کم این نهاد و این شبکه انتقال شکل گیرد.

 

پیشنهاد نماینده کرمان

 مجالس عضو مجالس آسیایی (A P A) تشویق شوند تا یک کمیته اصلی یا فرعی درباره تأمین انرژی در آسیا و شبکه انتقال آن راه‌اندازی شود.

این پیشنهاد در قطعنامه پایانی کمیته به تصویب رسید.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet