خبرگزاری خانه ملت

هدر اصلی
1389/04/10 10:12:00
سرویس اقتصادی
سخنگوی کمیسیون کشاورزی:

مجلس به دنبال مکانیزه کردن کشاورزی است

**سخنگوی کمیسیون کشاورزی از تصمیم جدی مجلس برای مکانیزه کردن سیستم کشاورزی و بالا بردن بهره‌وری سیستم‌های کشاورزی طی برنامه پنجم توسعه خبر داد.

عیسی جعفری سخنگوی کمیسیون کشاورزی در گفتگو با خبرگزاری خانه ملت از عزم جدی مجلس و بخصوص کمیسیون کشاورزی برای مکانیزه کردن سیستم کشاورزی و بالا بردن بهره وری در بخش کشاورزی خبر داد و گفت: با اصلاح و افزودن بخش هایی به لایحه پیشنهادی دولت توسط کمیسیون کشاورزی در مورد برنامه پنجم توسعه، بخش کشاورزی را به سمت مکانیزه شدن سوق داده ایم و امیدواریم که با دستیابی به اهداف برنامه پنجم بتوانیم کشاورزی را تا حد زیادی مکانیزه کنیم و بهره وری را در آن بالا ببریم.

جعفری از جمله گامهای کمیسیون کشاورزی را در راستای مکانیزه کردن سیستم کشاورزی الزام دولت برای نوسازی ماشین الات کشاورزی و از رده خارج کردن حداقل 200هزار دستگاه از ماشین آلات فرسوده اعلام کرد.

وی همچنین گفت: توسعه مکانیزاسیون بر مبنای اقلیم و شرایط هر منطقه باید صورت بگیرد و این مکانیزه سازی باید طوری اجرا شود که در پایان آخرین سال از اجرای برنامه پنجم ضریب نفوذ مکانیزاسیون از عدد یک اسب بخار به هکتار در حال حاضر به عدد یک و نیم اسب بخار در هکتار برسد.

سخنگوی کمیسیون کشاورزی همچنین از تصویب موادی در کمیسیون کشاورزی خبر داد که با گنجانده شدن آنها در قانون برنامه پنجم توسعه و نهایی شدن آنها دولت موظف خواهد شد که سیستم آبیاری سنتی را در اراضی کشاورزی به سیستم آبیاری مدرن تبدیل کند تا به این وسیله از مشکل کم آبی و مصرف بی رویه آب کاسته شود.
جعفری همچنین ترویج استفاده از کودهای آلی، زیستی و ارگانیک در سطح مزارع و باغات را از جمله دیگر تصمیمات کمیسیون کشاورزی برای افزودن بر برنامه پنجم توسعه عنوان کرد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet