ایام محرم 1398
1389/04/10 12:07:00
سرویس اقتصادی
محمدیاری:

پیشرفت صنعت در گرو حضور بخش خصوصی است

**عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس اظهار داشت: با توجه به اصل ۴۴ قانون اساسی، واگذاری صنعت به بخش خصوصی عامل پیشرفت صنایع کشور می‌شود.

"بهمن محمدیاری" نماینده مردم طوالش در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با بیان اینکه امروزه یکی از محورها و شاخص‌های ارزیابی پیشرفت، صنعت است تاکید کرد: با آنکه واگذاری صنعت به بخش خصوصی، تعاونی‌ها و شرکت‌های غیردولتی موفقیت در صنایع است اما پیشرفت زیادی در این زمینه نداشته ایم.

وی ادامه داد: با وجود خرید و فروش سهام صنایع در بورس بیشتر این واگذاری‌ها به سازمان‌های عمومی غیردولتی چون تامین اجتماعی صورت گرفته که این نهادها در نهایت از سوی دولت مدیریت می‌شود در نتیجه خصوصی سازی صورت نگرفته است.

محمدیاری با بیان اینکه شرکت‌های واگذار کننده باید اطلاع رسانی کنند، افزود: برای رفع مشکلات واگذاری و حضور بخش خصوصی در این مسیر لازم است شرکت‌های واگذار کننده اطلاع رسانی کاملی داشته باشند تا مردم  برای خرید سهام آنها رقابت پیدا کنند.

وی همچنین حمایت دولت از بخش خصوصی را عامل دیگر تقویت صنایع عنوان کرد و گفت: حمایت دولت از بخش خصوصی و دادن تسهیلات بانکی که در اصل44 قانون اساسی مدنظر گرفته شده است کمک شایانی در تقویت خصوصی‌سازی در صنعت می‌کند.

محمدیاری ادامه داد: نقدینگی امر مهمی در توسعه صنعت است؛ در بخش صنعت نفت در حال حاضر با شرکت‌های داخلی قرار دادهای در ارتباط با پروژه پارس جنوبی منعقد شده است که متاسفانه شرکت‌های داخلی از توانمندی مالی شرکت‌های خارجی برخوردار نیستند و نیاز به حمایت مالی دولت و تسهیلات بانکی دارند.

وی به وضعیت صنعت خودروسازی نیز اشاره کرد و گفت: درحال حاضر واگذاری سهام خودروسازی به بخش خصوصی آغاز شده است؛ امیدواریم مردم و بخش خصوصی در این صنعت حضور پررنگی داشته باشند.

عضو کمیسیون صنایع و معادن تاکید کرد: متاسفانه در این صنعت هم با مشکلات فراوانی روبه رو هستیم، خودروسازهای خارجی با تسهیلات و نقدینگی مناسبی که در اختیار دارند محصولات خوب را با قیمت ارزان در اختیار مردم قرار می‌دهند در حالی که در کشور ما قیمت تمام شده محصول بیش از توان خرید مصرف کننده است.

وی ادامه داد: همچنین مشخص شدن تعرفه‌ها به عنوان یک عامل تنظیم کننده در بازار و تنظیم نیاز کشور با تولیدات داخلی اهمیت ویژه‌ای دارد؛ به نظر می‌رسد تعرفه 90درصدی در صنعت خودروسازی کافی و تاثیرگذار باشد.

محمدیاری با بیان اینکه تحریم‌ها بر صنعت کشور تاثیرگذار است، تاکید کرد: درحال حاضر تحریم‌های اقتصادی قیمت تمام شده کالاها را افزایش داده است همچنین ورود کالاهای بی کفیت هم قیمت در کنار کالاهای داخلی با کیفیت بالا با قیمت بالاتر لطمه بسیاری به صنعت زده است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet