خبرگزاری خانه ملت

ایام محرم 1398
1389/04/10 11:36:00
سرویس اقتصادی
سیدفاضل موسوی:

از حضور سرمایه‌گذاران استقبال می‌کنیم

**سیدفاضل موسوی گفت: دامداری و کشاورزی از مشاغل اصلی مردم شهرستان خدابنده است که در این منطقه به صورت سنتی رواج داشته و تقریباً در تمام روستاهای این منطقه افرادی به این حرفه اشتغال دارند.

نماینده مردم خدابنده در گفتگو با روزنامه مردم نو زنجان اظهار داشت:  دام غالب در این ناحیه گوسفند است و گوسفند ‌نژاد افشار از نظر گوشت مرغوب، معروفیت منطقه‌ای دارد. با این که بیش‌تر دامداران به نگهداری دام‌های کوچک از قبیل گوسفند و بز علاقه‌مند هستند اما برخی از دامداران به نگهداری از دام‌های بزرگ‌تر مثل گاو نیز مبادرت می‌کنند.

وی افزود: در روستاهای اطراف شهرستان خدابنده واحدهای گاوداری صنعتی نیز وجود دارند. همچنین گندم، جو، نخود، لوبیا، لپه، عدس و انواع تره بارعمده‌ترین محصولات کشاورزی شهرستان خدابنده را تشکیل می‌دهند که هم به صورت دیمی و هم به صورت آبی کشت می‌شوند. شهرستان خدابنده 60 درصد غله استان را تولید می‌کند اما چون کشاورزی در منطقه از حالت سنتی به حالت نیمه صنعتی در حال تغییر است، و مسیر کشاورزی به سمت مدرن شدن قرار گرفته و شاید حتی در استان‌های کشور رکورددار آبیاری تحت فشار است اما با این حال متأسفانه برعکس در شهرستان رشد بیکاری بالا و شاید در استان مقام اول را داشته باشیم. چون کارهای کشاورزی باماشین انجام می‌شود و بخش زیادی از نیرو ی کار بیکار هستند که برای کاهش بیکاری واستفاده از مواد خام کشاورزی باید صنایع تبدیلی را در خدابنده ایجاد کنیم و امیدوارم با صحبتهایی که با مسئولان کردیم در این زمینه کمک شود. در بخش صنایع تبدیلی یک بستر بسیار مناسبی فراهم است که ما از حضور سرمایه گذاران چه درداخل استان وچه خارج از آن استقبال می‌کنیم.

نماینده مردم خدابنده افزود: هم‌اکنون در بخش صنایع حدود 500 تا 600 نفر مشغول به کار هستند و در صنایع تولیدی هم طرحهای بزرگی داریم که در فاز اول یک طرح 600 نفر اشتغال زایی ایجاد می‌کند و به زودی کار آن آغاز می‌شود. با ایجاد خطوط حمل و نقل مناسب حتی می‌توان معادن را هم در همین جا فراوری کرد و نیاز به حمل و نقل و انتقال آن به خارج از استان نیست.

موسوی خاطرنشان کرد: مهمترین ضعف صنعت در استان کمبود نقدینگی، توجیه نبودن و فرسودگی بخش‌هایی از آن است. باید یک برنامه‌ریزی ثابت، دراز مدت و کارشناسی شده داشته باشیم تا بتوانیم به درستی در این بخش پیشرفت کنیم که متأسفانه صنعت فعلی ما فاقد یک چنین چیزی است و لذا ما در بسیاری از بخشهای صنعتی دچار مشکل هستیم.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet