هدر موبایل
1389/04/10 13:34:00
سرویس اقتصادی
فولادگر خبر داد

رشد یک درصدی معدن در برنامه چهارم

**عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس اظهار داشت: با وجود انتظارات برنامه چهارم توسعه از معدن تنها یک درصد رشد داشتیم.

 "حمیدرضا فولادگر" نماینده مردم اصفهان در مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با بیان اینکه با توجه به تاثیر معدن در تولید ناخالص ملی و ارزش افزوده، کمتر از یک درصد پیشرفت داشتیم، تاکید کرد: برنامه چهارم توسعه برنامه ای واقع‌گرا بود به همین جهت به تمام اهداف و برنامه‌های آن در بخش معدن دست نیافتیم.

وی ادامه داد: با این وجود در بخش معدن و استخراج نسبت به سال‌های گذشته هرچه کم اما پیشرفت کردیم.

عضو کمیسیون صنایع و معادن با اشاره به اینکه در بخش صنعت بیش از معدن رشد داشتیم، تاکید کرد: با آنکه در بخش صنعت تمام اهداف برنامه چهارم توسعه اجرایی نشد اما بیش از حوزه معدن توسعه داشت.

وی با بیان اینکه در صادرات غیر نفتی افزایش چشمگیری داشتیم، گفت: در سال 2008 بالغ بر 2/11 میلیارد دلار صادرات غیر نفتی داشته‌ایم؛ در حالی که 40 میلیارد دلار مبلغ وارداتی ایران در این سال بود.

فولادگر با اشاره به اینکه در صادرات با تراز منفی روبه رو هستیم، افزود: در سال‌های اخیر صادرات غیرنفتی ایران بیش از 10 میلیارد دلار بوده است اما همزمان با افزایش واردات مواجه بودیم.

 عضو کمیسیون صنایع و معادن تاکید کرد: مشکل ایران در صنعت به سرمایه‌گذاری و حضور بخش خصوصی بر می‌گردد؛ درحال حاضر دولت در صنعت سهم 49 درصدی آن هم در بخش‌هایی چون صنایع ریسک پذیر، فنآوری با خطر، فنآوری جدید و سرمایه گذاری در مناطق محروم و کمتر توسعه دارد، در نتیجه باید حضور بخش خصوصی را فعال‌تر کنیم.

وی با اشاره به اینکه در قانون اصل 44 به دنبال رفع موانع سرمایه‌گذاری خصوصی هستیم، ادامه داد: پیشنهادهای خوبی در کمیسیون نظارت و پیگیری اجرای اصل 44 قانون اساسی و کمیسیون صنایع و معادن در برنامه پنجم توسعه ارائه شد و امیدواریم دولت از این پیسنهادها حمایت کند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet