هدر موبایل
1389/04/10 16:41:00
سرویس سیاسی
/لاریجانی در نشست خبری دمشق- 2/

قاهره برای ارسال کمک‌های مردمی به غزه متقاعد شد

**رییس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد که مصر برای ارسال کمک های مردم به غزه متقاعد شده است.

به گزارش خبرنگار اعزامی خانه ملت از دمشق، علی لاریجانی در ادامه کنفرانس خیری در دمشق، در پاسخ به سوالی مبنی بر خروج برزیل از مداخله در پرونده هسته ای ایران گفت: مساله هسته ای ایران از راه سیاسی قابل حل است. اگر آمریکا بخواهد با روش گذشته خود عمل کند این موضوعی است که برای آنها پرهزینه خواهد بود آنها به دنبال گروکشی در مساله هسته ای هستند. مساله آنها در حقیقت مساله هسته ای کشورمان نیست.

 

فشار به ایران برای حمایت ما از فلسطین است

 

لاریجانی با اشاره به برخی جلسات خصوصی کشورهای غربی گفت: آنها در جلسات خصوصی خود مطرح می کنند که موضع ایران در مساله فلسطین مدنظر آنهاست.

وی افزود: آنها فکر می کنند با این فشارها می توانند حمایت ایران از فلسطین را کاهش دهند، ما همیشه در کنار مردم فلسطین هستیم و آنها مورد حمایت ما هستند.

رئیس مجلس همچنین در رابطه با روابط کشورمان با عربستان صعودی و مصر گفت: ما با کشور عربستان روابط دوستانه ای داریم. برای ملت مصر هم احترام زیادی قائل هستیم.

رئیس مجلس با بیان اینکه ملتهای مسلمان احتیاج به وحدت دارند، افزود: احتیاج است که همه کشورهای مسلمان تمام توان خود را در جهت وحدت جمع آوری نمایند.

وی با اشاره به جنایات رژیم صهیونیستی گفت: رژیم صهیونیستی خانه های فلسطینیان را تخریب می کند، پروژه شهرک سازی و یهودی سازی را دنبال می کند. بسیاری از بناهای اسلامی را تخریب می نماید. این مصائب کوچک نیستند و احتیاج به تحرک کشورهای اسلامی دارد.

 

قاهره برای ارسال کمک های مردمی به غزه متقاعد شد

لاریجانی همچنین در ادامه در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر این که از اجلاس فوری بین المجالس اسلامی چه انتظاری دارید؟ گفت: کنفرانس دمشق در زمینه کمک به مردم فلسطین به راهکارهای خوبی رسید. هم در موارد کمک رسانی به مردم غزه تمهیداتی اندیشیده شد و هم اینکه مکانیزمهایی طراحی شد و از پارلمانهای مجالس اسلامی خواسته شد که این مکانیزمها را پیگیری نمایند.

رئیس مجلس تاکید کرد: در زمینه پیگیری جنایات رژیم صهیونیستی تصمیماتی گرفته شد که دبیرخانه با کمک بعضی از پارلمانها که ریاست آن را سوریه بر عهده دارد، مسئولیت پیگیری کمک ها را برعهده گرفت.

رئیس مجلس همچنین با اشاره به متقاعد کردن قاهره در رابطه با ارسال کمکهای بشردوستانه به غزه گفت: تا جایی که اطلاع دارم دولت مصر اعلام کرد که از طریق گذرگاه رفح کمک هایی را اعزام می کنیم البته گاهی این کمکها صورت می گیرد و گاهی هم صورت نگرفته است.

لاریجانی خاطرنشان کرد: مردم فلسطین نباید از هیچ طریقی در محاصره باشند و این تفکری بود که در این اجلاس غالب بود.

 

دولت عراق باید برآمده از پروسه دموکراسی باشد

 

لاریجانی در ادامه در پاسخ به سوال مبنی بر تعارض دیدگاه های ایران و سوریه درخصوص مساله تشکیل دولت واحد در عراق گفت: از این سوال تعجب می کنم. در کجا مصالح ایران و سوریه در صحنه عراق تعارض دارد؟ کشور سوریه و ایران معتقدند که امنیت عراق و تحقق دولت فراگیر امری است که برای کل منطقه و ملت عراق آورده مطلوبی است.
 
لاریجانی خاطرنشان کرد: دو کشور ایران و سوریه بر ایجاد دولت وحدت ملی در عراق تاکید دارند و دولت آینده در عراق باید از اهل سنت، شیعه و کردها تشکیل شده باشد.

وی با بیان این که سوریه و ایران در زمینه های فوق الذکر تفاوتی با هم ندارند، گفت: ما معتقد به دولتی هستیم که برآمده از پروسه دموکراسی باشد.

رئیس مجلس کشورمان با بیان این که دو کشور ایران و سوریه با اشغال عراق توسط آمریکا مخالف هستند گفت: دو کشور از این جهت هم اتفاق نظر دارند.

لاریجانی خاطرنشان کرد: سوریه و ایران علاقه ای به دخالت در عراق ندارند و دخالت ما به نوعی کمک به مردم جهت بیرون آمدن از زیر یوغ اشغال است.

لاریجانی افزود: هر چند مسیر تعیین دولت عراق پیچیده است اما در کانال معقولی در حرکت است که همه گروهها به نوعی در آن مشارکت دارند. من معتقد هستم که این مسیر در حال طی شدن است.

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet