هدر موبایل
1389/04/10 17:09:00
سرویس سیاسی
/لاریجانی در نشست خبری دمشق- کامل/

قطعنامه‌ها برای ما تازگی ندارند

**رئیس مجلس شورای اسلامی روز پنج شنبه در محل سفارت ایران در دمشق در کنفرانس مطبوعاتی که در ساعات پایان سفر خود در سوریه برگزار شد در جمع خبرنگاران داخلی و خارجی حضور یافت و به پرسش های آنان پاسخ داد.

 به گزارش خانه ملت گزارش کامل این نشست خبری بدین شرح است:


تداوم رفتار گذشته آمریکا نسبت به ایران برایشان هزینه‌بر است


رئیس مجلس گفت: اگر آمریکا بخواهد در پرونده هسته ای ایران همانند گذشته عمل کند این موضوع برای آنها پرهزینه خواهد بود.

 به گزارش خبرنگار خانه ملت، رئیس مجلس شورای اسلامی روز پنج شنبه در محل سفارت ایران در دمشق در کنفرانس مطبوعاتی که در ساعات پایان سفر خود در سوریه برگزار شده بود در جمع خبرنگاران داخلی و خارجی حضور یافت و به پرسش های آنان پاسخ داد.

رئیس مجلس در ابتدای سخنان خود با تشکر از کشور سوریه که میزبان کنفرانس بین المجالس کشورهای اسلامی بود گفت: خوشبختانه جلسات روز گذشته کنفرانس جلسه پرتحرکی بود و موضوعات خوبی مطرح شد و بیانیه آن مبتکرانه و دارای اهداف اجرایی بود.

وی اظهار امیدواری کرد که سازوکارهای طراحی شده در این جلسه حرکت کشورهای اسلامی در جهت کمک به مردم فلسطین را استمرار بخشد.

 همچنین رئیس مجلس در پاسخ به سوالی مبنی بر این که واکنش ایران در مقابل تهدیدات آمریکا چگونه است، گفت: مساله حرفهای گنده زدن آمریکایی ها نسبت به ایران سابقه ای 30 ساله دارد و چیز جدیدی نیست.

رئیس مجلس گفت: در این 30 سال آمریکایی ها با سنگ اندازی در مقابل ملت ایران به دنبال آن بودند که کشور ما در بخشهای مختلف صنعتی، هسته ای و سیاسی پیشرفت نکند. خصوصا پس از جنگهای مخرب و جنایتکارانه ای که طی 20 سال گذشته اتفاق افتاد و آنها به این فهم رسیدند که دنیای امروز دنیای زورگویی نیست.

رئیس مجلس گفت: ما روی پای خود ایستادیم و به پیشرفتهایی دست پیدا کردیم؛ هر چند آنها در مقابل پیشرفتهای ایران نگاه مخربانه ای داشتند. ما در این راه مشقت زیادی را تحمل کردیم که بتوانیم تکنولوژی های پیشرفته را به دست بیاوریم. آنها نمی توانند با زبان زور با ملتها صحبت کنند.

 علی لاریجانی در ادامه کنفرانس خیری در دمشق، در پاسخ به سوالی مبنی بر خروج برزیل از مداخله در پرونده هسته ای ایران گفت: مساله هسته ای ایران از راه سیاسی قابل حل است. اگر آمریکا بخواهد با روش گذشته خود عمل کند این موضوعی است که برای آنها پرهزینه خواهد بود آنها به دنبال گروکشی در مساله هسته ای هستند. مساله آنها در حقیقت مساله هسته ای کشورمان نیست.

 

فشار به ایران برای حمایت ما از فلسطین است

 

لاریجانی با اشاره به برخی جلسات خصوصی کشورهای غربی گفت: آنها در جلسات خصوصی خود مطرح می کنند که موضع ایران در مساله فلسطین مدنظر آنهاست.

وی افزود: آنها فکر می کنند با این فشارها می توانند حمایت ایران از فلسطین را کاهش دهند، ما همیشه در کنار مردم فلسطین هستیم و آنها مورد حمایت ما هستند.

رئیس مجلس همچنین در رابطه با روابط کشورمان با عربستان صعودی و مصر گفت: ما با کشور عربستان روابط دوستانه ای داریم. برای ملت مصر هم احترام زیادی قائل هستیم.

رئیس مجلس با بیان اینکه ملتهای مسلمان احتیاج به وحدت دارند، افزود: احتیاج است که همه کشورهای مسلمان تمام توان خود را در جهت وحدت جمع آوری نمایند.

وی با اشاره به جنایات رژیم صهیونیستی گفت: رژیم صهیونیستی خانه های فلسطینیان را تخریب می کند، پروژه شهرک سازی و یهودی سازی را دنبال می کند. بسیاری از بناهای اسلامی را تخریب می نماید. این مصائب کوچک نیستند و احتیاج به تحرک کشورهای اسلامی دارد.

 

قاهره برای ارسال کمک های مردمی به غزه متقاعد شد

لاریجانی همچنین در ادامه در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر این که از اجلاس فوری بین المجالس اسلامی چه انتظاری دارید؟ گفت: کنفرانس دمشق در زمینه کمک به مردم فلسطین به راهکارهای خوبی رسید. هم در موارد کمک رسانی به مردم غزه تمهیداتی اندیشیده شد و هم اینکه مکانیزمهایی طراحی شد و از پارلمانهای مجالس اسلامی خواسته شد که این مکانیزمها را پیگیری نمایند.

رئیس مجلس تاکید کرد: در زمینه پیگیری جنایات رژیم صهیونیستی تصمیماتی گرفته شد که دبیرخانه با کمک بعضی از پارلمانها که ریاست آن را سوریه بر عهده دارد، مسئولیت پیگیری کمک ها را برعهده گرفت.

رئیس مجلس همچنین با اشاره به متقاعد کردن قاهره در رابطه با ارسال کمکهای بشردوستانه به غزه گفت: تا جایی که اطلاع دارم دولت مصر اعلام کرد که از طریق گذرگاه رفح کمک هایی را اعزام می کنیم البته گاهی این کمکها صورت می گیرد و گاهی هم صورت نگرفته است.

لاریجانی خاطرنشان کرد: مردم فلسطین نباید از هیچ طریقی در محاصره باشند و این تفکری بود که در این اجلاس غالب بود.

 

دولت عراق باید برآمده از پروسه دموکراسی باشد

 لاریجانی در ادامه در پاسخ به سوال مبنی بر تعارض دیدگاه های ایران و سوریه درخصوص مساله تشکیل دولت واحد در عراق گفت: از این سوال تعجب می کنم. در کجا مصالح ایران و سوریه در صحنه عراق تعارض دارد؟ کشور سوریه و ایران معتقدند که امنیت عراق و تحقق دولت فراگیر امری است که برای کل منطقه و ملت عراق آورده مطلوبی است.
 
لاریجانی خاطرنشان کرد: دو کشور ایران و سوریه بر ایجاد دولت وحدت ملی در عراق تاکید دارند و دولت آینده در عراق باید از اهل سنت، شیعه و کردها تشکیل شده باشد.

وی با بیان این که سوریه و ایران در زمینه های فوق الذکر تفاوتی با هم ندارند، گفت: ما معتقد به دولتی هستیم که برآمده از پروسه دموکراسی باشد.

رئیس مجلس کشورمان با بیان این که دو کشور ایران و سوریه با اشغال عراق توسط آمریکا مخالف هستند گفت: دو کشور از این جهت هم اتفاق نظر دارند.

لاریجانی خاطرنشان کرد: سوریه و ایران علاقه ای به دخالت در عراق ندارند و دخالت ما به نوعی کمک به مردم جهت بیرون آمدن از زیر یوغ اشغال است.

لاریجانی افزود: هر چند مسیر تعیین دولت عراق پیچیده است اما در کانال معقولی در حرکت است که همه گروهها به نوعی در آن مشارکت دارند. من معتقد هستم که این مسیر در حال طی شدن است.
 

 قطعنامه ها برای ما تازگی ندارند

لاریجانی در ادامه در پاسخ به سوالی مبنی بر ورود دو کشور ترکیه و برزیل جهت میانجیگری در پرونده هسته ای ایران گفت: حتما اطلاع دارید که ورود برزیل و ترکیه به بحث اتمی ایران در پی درخواست ما از این دو کشور نبود؛ بلکه اوباما رئیس جمهور آمریکا از این دو کشور خواست که در این زمینه میانجیگری کنند.
وی با تاکید بر این که در سفری که به ترکیه داشتم ترکیه نامه اوباما را به اینجانب نشان داد گفت: البته به دوستمان آقای اردوغان گفتم که اعتمادی به حرفهای اوباما نیست؛ اما این دو کشور برزیل و ترکیه معتقد بودند که آمریکا درخواست خود را به صورت جدی مطرح کرده و این درخواست را دنبال می کند. اما چون ما تردیدی در خصوصیت این کشور (آمریکا) داشتیم اما به واسطه اینکه دو کشور برزیل و ترکیه تاکید می کردند مجددا این راه را تجربه کردیم.
لاریجانی افزود: البته شاهد بودند که آمریکا پس از دو هفته همان مسیر گذشته خود را طی کرده است و اعتنایی به نامه خود نکرده است. البته تا جایی که اطلاع دارم این دو کشور در این زمینه تلاش می کند.
لاریجانی افزود: من به دو کشور ترکیه و برزیل حق می دهم که از آمریکا ناراحت باشند. آمریکا و شخص رئیس جمهورش به کشورهای ترکیه و برزیل حیله زده است.

 وی افزود: شما تردید نکنید که این قطعنامه‌ها برای ما تازگی ندارد و روش‌های آمریکا رو شده و دنیای امروز نسبت به این مساله آگاهی دارد، ما به راه خود در مساله هسته ای با جدیت ادامه خواهیم داد.
رئیس مجلس در ادامه گفت: البته ما در مجلس ایران طرحی را دنبال می کنیم که به زودی مطرح می شود و در آن رفتار ایران را در موضوع مقابله با این پدیده غیرعادلانه روشن می کند. از جمله این بند طرح مذکور که کشورهایی که کشتی های ایرانی را بازرسی می نمایند با آنها مقابله به مثل خواهد شد.

 

سیاست اوباما، دیپلماسی پاندولی است


لاریجانی در ادامه با اشاره به نوسان موضع روسیه در قبال کشورمان گفت:  روسیه از گذشته به دلیل همسایگی، نسبتی با ایران برقرار می کرد و ما روابط نسبتا گسترده ای با روسیه در مسائل اقتصادی و حتی نظامی داریم. اما شما این را مشاهده کردید که ما در دوره های مختلف حتی در زمان شوروی سابق که در پشت صدام قرار گرفته بود تکیه اصلی ما بر توان ملی خودمان بود.
رئیس مجلس تاکید کرد: در شرایط فعلی تصور می کنم مسیر همکاری ایران و روسیه در برخی از مسائل اختلاف نظر وجود دارد اما مسیر معمولی است و گفتگوهایی درآن صورت می گیرد.
رئیس مجلس تاکید کرد: برداشت من این است که منافع مشترک بین دو کشور به قدری وجود دارد که باید با نگاه سازنده نسبت به همکاری های یکدیگر نگاه شود.
رئیس مجلس در ادامه در پاسخ به سوالی مبنی بر این که مقرر شد که بعدازظهر امروز اوباما قانون جدیدی را در مورد افزایش مجازات‌های ایران در رابطه با نفت و بانک صادر می کند، ایران چگونه با این تحریم‌ها مقابله خواهد کرد؟ گفت: من فکر می‌کنم این تصمیماتی که با سروصدا اعلام می کنند نوعی ژست توخالی است. آیا قبل از این تصمیم  شرکتهای آمریکایی در زمینه نفت و گاز با ایران همکاری داشته اند؟
لاریجانی افزود: نمی گویم که این تحریمها هیچ تاثیری ندارد اما این تصمیمات کم خاصیت و پرسروصدا است به همین دلیل یک نوع ژست سیاسی توخالی است.
رئیس مجلس کشورمان در ادامه افزود: متاسفانه اوباما نوعی دیپلماسی پاندولی را ارائه می کند و اعتقادی از جهت دیپلماسی ندارد. زمانی در کشورهای مصر و ترکیه اعلام کرد" از حقوق مسلمانان دفاع نماید" اما امروز شاهدیم که این حرفها با عملش تفاوت دارد. آمریکا رفتار مفتضحانه سیاسی را دنبال می کند.
رئیس مجلس همچنین در پاسخ به سوال خبرنگار دیگری مبنی بر این که آینده منطقه را چگونه ارزیابی می کنید، گفت: هر چند آمریکایی ها اصرار دارند که با برخی کشورهای قدرتمند نوعی دلهره و اضطراب را در منطقه القا کنند اما مسیر حرکت منطقه با یک دوره بیداری همراه است.

 

اسرائیل دیگر در جایگاه گذشته نیست

لاریجانی با اشاره به جنگ 33 روزه لبنان گفت: جنگ 33 روزه و مقاومت جانانه حزب الله و رهبری شجاع سیدحسن نصرالله درس محکمی به اسرائیل داد. همین طور در جنگ 22 روزه حماس با استقامت خود یک شکست دیگری به رژِیم صهیونیستی دادند.

 رئیس مجلس افزود: بنابراین اسرائیل دیگر در جایگاه گذشته نیست؛ اگر عده ای در گذشته تصور می‌کردند با سازش با رژیم صهیونیستی می‌توانند به اهدافی برسند امروز می دانند که راه سازش، فریب خود است؛ بنابراین بر روی مقاومت تکیه می کنند.
 
وی با اشاره به وضعیت کنونی عراق گفت: امروز وضعیت کشور عراق را اگر با سالهای گذشته مقایسه کنیم متوجه می شویم که مهمترین مساله برای امریکا این است که چگونه آبرومندانه از عراق خارج شوند.

رئیس مجلس در ادامه همچنین تاکید کرد: شرایط ترکیه هم وضعیت متفاوتی را نشان می دهد. همین طور در وضعیت افغانستان نوعی درماندگی ناتو و آمریکا را شاهد هستیم.

رئیس مجلس تاکید کرد: آمریکا درخصوص ایران هم تلاشهایی را انجام داد که ایران صاحب تکنولوژی هسته ای نشود. در این موضوع هم موفق نبودند. بنابراین با یک محاسبه کلان می توان جهت اسرائیل را در منطقه ارزیابی کرد که به چه سمت و سویی است.

 

رفتار چین و روسیه در قبال رای به قطعنامه پسندیده نبود

رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر چگونگی رابطه ایران با دو کشور چین و روسیه به جهت رای مثبت آنها در شورای امنیت به پرونده هسته ای ایران گفت: فکر می کنم رفتار چین و روسیه در قبال قطعنامه شورای امنیت پسندیده نیست، به نفع خود آنها هم نیست اما همکاری ما با این دو کشور بر مبنای دیگری استوار است. بنابراین نباید انتظار داشت که حوادث تاکتیکی تاثیرات بزرگی بر روابط مان بگذارد.

همچنین رئیس مجلس در رابطه با تحویل موشکهای اس 300 از سوی روسیه به کشورمان گفت: فکر می کنم این موشک‌ها براساس قرارداد گذشته بین ما و روسیه بسته شد و این هم هیچ ارتباطی به این قطعنامه تصویب شده در شورای امنیت هم نخواهد داشت و مساله دفاعی است.

رئیس مجلس گفت: باید با روسها در این زمینه بیشتر صحبت کنیم.

همچنین رئیس مجلس در ادامه در پاسخ به سوالی مبنی بر این که امروز مسئول پیگیری موضوع هسته ای ایران و سوریه در آژانس بین المللی به دلایل نامعلومی استعفا داد گفت: من از این موضوع اطلاعی ندارم.

 

الابرش و شش تن از روسای پارلمان های اسلامی به غزه می روند

رئیس مجلس همچنین در پاسخ به سوال دیگری که چرا ایران از ارسال کاروان های غزه انصراف داده گفت: ما از سالهای گذشته از طرق مختلف کمک خود را به مردم فلسطین می رسانیم . دوستان فلسطینی ما بر این موضوع وقوف دارند.
رئیس مجلس گفت ما راههای برای کمک به مردم فلسطین اندیشیده ایم که ارسال کمکها از طریق کشتی هم یکی از این موارد است. ما بر سر این مساله مصر هستیم.

لاریجانی با اشاره به پیشنهاد ایران در اجلاس اضطراری کشورهای عضو کنفرانس اسلامی مبنی بر ارسال کشتی های حامل کمک های بشردوستانه گفت: ایران به طور جدی در این پیشنهاد تاکید کرد که با ارسال کشتی ها به نیازهای مردم فلسطین پاسخ داده شود.

وی افزود: در این اجلاس تمهیداتی اندیشیده شد که رئیس اجلاس (الابرش) به همراه شش تن از روسای مجالس اسلامی سفری را به غزه داشته باشند.

وی خاطرنشان کرد: امیدواریم با برنامه ریزی که انجام می دهند این برنامه هم محقق شود.

لاریجانی در ادامه در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر این که آیا در دیدار با سران گروههای فلسطینی مستقر در دمشق راهکارهای شکست حصر غزه و مقابله با تهدیدات رژیم صهیونیستی مورد بحث قرار می گیرد گفت: قاعدتا زمانی که با این دوستان می نشینیم در این موارد صحبت می کنیم و راجع به چشمه های آبگرم لاریجان صحبت نمی کنیم.

رئیس مجلس تاکید کرد: در این زمینه ها بحث های خوب و راهگشایی با گروههای فلسطینی داشتیم.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet