ایام محرم 1398
1389/04/11 12:53:00
سرویس اقتصادی
غفوری‌فرد از تدوین طرحی برای اجرایی شدن اصل 77 خبر داد

لزوم تصویب قراردادهای بین‌المللی در مجلس

**یک عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی خبر داد که این کمیسیون در حال تهیه فرمولی است که از این پس همه قراردادهای بلندمدت و عمده‌ای که بین دولت جمهوری اسلامی با سایر دولت‌ها منعقد می‌شود حتما به تصویب مجلس برسد چرا که در غیر اینصورت اجرای اصل ۷۷ قانون اساسی متوقف می‌شود و لذا حتما باید روند اشتباه گذشته تصحیح شود.

"حسن غفوری فرد" در گفت ‌و گو با خبرنگار خانه ملت، درباره‌ ضرورت به تصویب رسیدن همه قرارداها و موافقتنامه‌هایی که بین دولت جمهوری اسلامی با سایر دولت‌ها منعقد می‌شود از سوی مجلس شورای اسلامی بر اساس اصل 77 قانون اساسی عنوان کرد: از ابتدای انقلاب یک تفسیر موسع از اصل 77 وجود داشته و یک تفسیر مضیق.

وی گفت: بر اساس این تفسیر موسع بعضا هم اعضای شورای نگهبان و هم نمایندگان مجلس معتقدند که هر نوع قراردادی باید به تصویب مجلس شورای اسلامی برسد، حتی قراردادهای فروش گاز و نفت نیز باید این روند را طی کند و البته بر اساس این تفسیر هم شورای نگهبان و هم نمایندگان مطرح می‌کنند که قراردادهای بین‌المللی مفهوم دارد یعنی قراردادهایی که ممکن است تحول جدی و پایه‌ای و ساختاری در کشور ایجاد کند باید به تصویب مجلس برسد.

نماینده تهران در مجلس با تاکید به اینکه قراردادهای بزرگ که تاثیر کلی بر اقتصاد کشور دارد مثل قرارداد گاز ایران با اروپا و یا با پاکستان و هندوستان حتما باید از سوی مجلس مصوب شود گفت: در این راستا کمیسیون انرژی مجلس در حال تهیه فرمولی است تا تمام این قراردادهای عمده به تصویب مجلس برسد.

غفوری فرد با یادآوری اینکه تفسیرها در این زمینه مختلف است، عنوان کرد بر این اساس برخی روند دولت را تاکنون یک تخلف قانونی می‌دانند و برخی هم می‌گویند بر اساس تفسیر مضیق قانون، مصوب نکردن مجلس بلامانع است؛ البته بنده هم فکر می‌کنم قراردادهای بلندمدت باید حتما به تصویب مجلس برسد.

عضو کمیسیون انرژی مجلس اظهار داشت: قراردادهای گازی که با اروپا بسته‌می‌شود و یا قراردادها با پاکستان و یا قراردادی همچون قرارداد کرسنت حتما مجلس باید آنها را تصویب کند اما مثلا قرارداد فروش نفت 100 هزار بشکه به یک کشور نیازی به تصویب مجلس ندارد اما در کل تاکنون هیچ یک از این قراردادها به تصویب مجلس نرسیده است.

این عضو کمیسیون انرژی مجلس افزود: فرمولی که هم‌اکنون در کمیسیون انرژی مجلس در مرحله طرح است، قطعا پس از بررسی برنامه پنجم به طور جدی مورد پیگیری قرار خواهد گرفت.

غفوری فرد در پایان گفت ‌و گوی خود با خانه ملت یادآور شد زمانی که طرح مذکور نهایی شود حتما در ابتدا با دولت مطرح خواهد شد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet