ایام محرم 1398
1389/04/11 11:04:00
سرویس سیاسی
5 نفر از نمایندگان خراسان‌جنوبی می‌گویند:

دلایل اصلی دادن و پس‌گرفتن امضاها چیست؟

**پس گرفتن امضای نمایندگان پس از آنکه طرحی در مجلس مطرح می‌شود تقریباً به امری عادی تبدیل شده است.

پبسیاری از نمایندگان مجلس هرگاه در مواجهه با وزیران دولت احمدی‌نژاد انتقاد داشته باشند، در مواجهه با خبرنگاران پارلمانی از طرح استیضاح آن وزیر سخن به میان می‌آورند و تأکید می‌کنند که نمایندگانی از طیف‌های مختلف در مجلس در استیضاح آن وزیر همراه هستند ولی چند روز بعد زمانی که خبرنگاران پیگیر موضوع می‌شوند، از حل شدن مشکلاتشان با وزیر سخن می‌گویند.

پس گرفتن امضا مشکلی ندارد

"حسین ابراهیمی" نماینده مردم بیرجند در این رابطه به روزنامه خراسان جنوبی می‌گوید: هر کاری بازگشتی دارد و به نظر من پس گرفتن امضای نمایندگان مشکلی را به وجود نمی‌آورد.

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی معتقد است حضرت علی (ع) نیز گاهی از تصمیم خود برمی‌گشت و آن را مشیت خدا می‌دانست.

به گفته ابراهیمی نمایندگان نیز ممکن است از تصمیم خود برگردند و به این دلیل است که شاید با تذکر یا مشورت دیگران متوجه می‌شوند که رأی‌شان درست نبوده و به همین دلیل امضایشان را پس می‌گیرند اما "موسی قربانی" نماینده مردم قائنات در خانه ملت نظر دیگری دارد.

او معتقد است در مجلس سیستم رفاقتی و رودربایستی حاکم است که چیز خوبی هم نیست. این عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس می‌گوید: متأسفانه در مورد طرح یا هر بیانیه‌ای افراد زیادی هستند که امضا جمع می‌کنند و هم امضاگیرنده توقع دارد که امضاکننده به او اعتماد کند و هم کسی که امضا می‌کند ممکن است در رودربایستی قرار بگیرد و این باعث می‌شود طرح یا بیانیه‌ای امضا شود که بعداً در مقام بحث در مجلس زوایای پنهان آن آشکار ‌شود و نماینده نیز امضای خود را پس بگیرد.

به گفته قربانی امضای طرح یا هر بیانیه در مجلس باید جا و محل مخصوصی داشته باشد تا به این ترتیب هیچ‌کس نتواند در نظر دیگری دخل و تصرف کند. در واقع هیأت رئیسه نیز باید سازوکاری در این زمینه طراحی کند. در بسیاری از موارد پذیرفتن درخواست نمایندگان از سوی دولتیان و لابی‌گرهای هیأت رئیسه مجلس تا آنجا در مجلس رایج است که در طرح استیضاحی که بیش از 100 نفر از نمایندگان مجلس آن را امضا کردند، حتی 15 نفر هم برای به جریان افتادن آن و قرار گرفتن در دستور کار مجلس باقی نمی‌مانند. با این شرایط این سؤال مطرح است که علت اصلی طرح استیضاح وزیران در مجلس و عقیم ماندن آن در مجلس چیست؟

برای امضا، حرمت قائل نیستند

"محمد‌رضا خباز" نماینده کاشمر و عضو فراکسیون اقلیت مجلس می‌گوید: متأسفانه بسیاری از نمایندگان بعد از آنکه طرح استیضاح وزیری را امضا می‌کنند به راحتی آن را پس می‌گیرند و از حقوق نظارتی خود با توجه به مصلحت‌سنجی‌های رایج در مجلس و گرفتن بعضی از امتیازات خاص صرف‌نظر می‌کنند که این کار ثمره‌ای جز زیر سؤال بردن اقتدار مجلس که به فرموده حضرت امام خمینی باید در رأس همه امور باشد، ندارد.

توصیه من به دوستانی که استیضاح را امضا می‌کنند و به راحتی آن را پس می‌گیرند این است که برای امضای خود حرمت قائل باشند و یا طرح استیضاح وزیری را امضا نکنند یا اگر امضا می‌کنند برای این امضا حرمت قائل باشند و به راحتی آن را پس نگیرند.

اراده‌ای برای پیگیری وجود ندارد

"نادر قاضی‌پور" نماینده ارومیه و عضو فراکسیون اصولگرایان می‌گوید: متأسفانه اراده‌ای برای پیگیری استیضاح در مجلس وجود ندارد و نمایندگانی که طرح استیضاح را امضا می‌کنند به راحتی امضای خود را پس می‌گیرند.

زمانی که استیضاحی در مجلس مطرح می‌شود، بسیاری از نمایندگان بدون آنکه حتی دلایل استیضاح را بدانند به خاطر داشتن رودربایستی با نماینده طراح استیضاح آن را امضا می‌کنند و با همین مصلحت نیز امضای خود را پس می‌گیرند. گروهی از نمایندگان نیز به خاطر گرفتن امتیاز از وزیران طرح استیضاح را مطرح می‌کنند.

پس گرفتن امضا حق نمایندگان است

"احد خیری" نماینده بستان‌آباد و عضو فراکسیون اصولگرایان می‌گوید: نمایندگانی که امضای خود را از یک طرح استیضاح پس می‌گیرند حتماً در مورد ابهامات مورد نظرخود قانع شده‌اند که امضای خود را پس می‌گیرند. در بسیاری از موارد وزیرانی که طرح استیضاح آنها مطرح بوده با نمایندگان استیضاح‌کننده جلسه برگزار کرده و با وعده‌هایی که می‌دهند آنها را مجاب می‌کنند که امضای خود را پس بگیرند.

در بعضی از مواقع وزیر برای نمایندگانی که در مورد عملکرد او ابهام دارند، هیأت ویژه به حوزه‌های انتخابیه آنها اعزام می‌کند تا نمایندگان به سمت استیضاح نروند. نمایندگان مختار هستند هرگاه خواستند طرح استیضاح وزیری را امضا کنند و هرگاه خواستند آن را پس بگیرند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet