خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1389/04/11 16:37:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
دهقان:

تحریم‌های جدید علیه ایران موجب افزایش خودکفایی کشور می‌شود

**عضو هیئت رئیسه مجلس تحریم‌های جدید را عامل افزایش خودکفایی و پیشرفت در کشور دانست.

محمد دهقان نماینده مردم طرقبه و چناران و عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی که در خصوص تحریم جدید ایران از سوی آمریکا و شورای امنیت سازمان ملل و تأثیرات آن بر شرایط اقتصادی آمریکا با فارس گفت‌وگو می‌کرد، اظهار داشت: از ابتدای پیروزی انقلاب ما مدام در معرض دشمنی‌های آمریکا قرار داشتیم و یکی از اقدامات آنها طی سال‌های گذشته همین تحریم‌های اقتصادی علیه ایران بوده است.

وی با بیان اینکه ما هیچ گاه تمایلی نداشتیم که مورد تحریم اقتصادی آمریکا و دیگر کشورها قرار بگیریم چرا که هیچ کشور عاقلی از تحریم استقبال نمی‌کند، افزود: ما همواره تلاش کرده‌ایم که از این تحریم‌ها جلوگیری کنیم ولی متاسفانه وقتی آمریکایی‌ها از ابعاد نظامی برای تحمیل فشار بر ایران ناامید شدند بهترین راه را همان تحریم دانستند و پله پله این تحریم‌ها را افزایش دادند.

به گفته این عضو هیئت رئیسه مجلس این تحریم‌ها در برخی موارد به ما لطماتی زده است و از نظر اقتصادی بر کشور ما فشارهایی را وارد کرده ولی در مقابل برخی شرکت‌های آمریکایی نیز در این راستا متضرر شده و به دولت آمریکا نسبت به این تحریم‌ها معترض شده‌اند.

دهقان در ادامه گفت‌وگوی خود با فارس خاطرنشان کرد: در سال‌های اخیر تحریم‌های کشور آمریکا به سایر کشورها نیز تسری پیدا کرده و آنها همواره سعی کرده‌اند کشورهایی که با ایران رابطه اقتصادی دارند را تحت فشار قرار دهند.

 

* امکان تحریم وسیع علیه ایران وجود ندارد

وی با اشاره به اینکه بسیاری از کشورهای دنیا به تحریم‌های آمریکا و سازمان ملل توجه نمی‌کنند، تصریح کرد: روابط ایران با کشورهای دیگر به گونه‌ای است که امکان تحریم وسیع علیه ایران وجود ندارد و کشور ما همواره نیاز خود را در کشورهای مختلف تامین کرده است.

نماینده مردم چناران و طرقبه یادآور شد: اگر چه آمریکایی‌ها با اقداماتی از ورود برخی کالاها به کشور جلوگیری کرده‌اند ولی در عوض موجبات ناراحتی شرکت‌های تجاری دنیا را به وجود آورد‌ه‌اند لذا آنها باید بدانند هرگز نمی‌توانند به صورت مطلق از تحریم ایران جواب بگیرند.

دهقان ادامه داد: تحریم جدید ایران از سوی شورای امنیت سازمان ملل بحث جدیدی نیست چرا که آنها تنها تحریم برخی اشخاص حقوقی و حقیقی و برخی نهاد‌ها را به لیست تحریم‌های خود اضافه کردند.

 

* تحریم‌ها جنبه فشار روانی دارد

وی تحریم‌های جدید را عامل افزایش خود کفایی و پیشرفت در کشور دانست و با بیان اینکه تحریم‌ها منجر به مختل شدن کشور نمی‌شود، افزود: این تحریم‌ها بیش از آنکه از لحاظ اقتصادی به ما ضربه بزند جنبه فشار روانی دارد و آنها می‌خواهند با این وسیله کاری کنند که ما از مواضع خود عقب‌نشینی کنیم.

این نماینده مجلس هشتم با بیان اینکه ما از تحریم استقبال نمی‌کنیم و به دنبال روابط متعادل با کشورهای دنیا هستیم، گفت: در عین حال ما هرگز از مواضع بر حق خود عقب‌نشینی نمی‌کنیم چرا که این کار به کشور آسیب‌های جدی می‌زند.

وی افزود: سازمان‌های اطلاعاتی غربی و آمریکایی‌ها به دنبال بهانه‌جویی هستند و علیرغم اینکه آنها می‌دانند که ما به دنبال بمب هسته‌ای نیستیم ولی این موضوع را بهانه‌ای برای فشار وارد کردن بر ایران قرار داده‌اند.

عضو هیئت رئیسه مجلس در ادامه یادآور شد: ما برای تولید دارو به میله‌های سوخت با غنی‌سازی 20 درصد نیاز داریم و این جای سؤال دارد که آیا می‌توانیم تولید دارو را در کشور متوقف کنیم؟

وی افزود: ما باید به وظایف خود عمل کنیم و از حقوق بیماران و مردم کشور نگذریم لذا مجبوریم این راه را ادامه دهیم چرا که ادامه ندادن این راه برای ما ضررهای زیادی دارد.

 

* ایران ذره‌ای از حق خود عقب‌نشینی نخواهد کرد

دهقان خاطرنشان کرد: اگر ما ذره‌ای از مسیر خود عقب‌نشینی کنیم، آنها درخواست جدیدی را مطرح می‌کنند؛ آنها قصد از بین بردن نظام و بازگرداندن ایران به 30 سال گذشته و وابستگی تام به آنها را دارند ولی باید بدانند که ملت ما حاضر نیست به کشوری همانند عراق، افغانستان و لبنان تبدیل شود و همواره سردمدارانش مطیع سفرای غربی باشند.

وی ادامه داد: به هیچ وجه امکان عقب‌نشینی برای کشور و ملت ما میسر نیست چرا که در اثر آن ضرباتی به کشور وارد می‌شود که اصل نظام را در معرض تهدید قرار می‌دهد.

به گفته این نماینده مجلس هشتم ما با عزت راه خود را ادامه می‌دهیم و از آنجا که حقوق خود را می‌شناسیم ذره‌ای از حق خود عقب‌نشینی نخواهیم کرد.

وی افزود: اگر قرار باشد بین تحریم اقتصادی و حفظ عزت و شرف و آزادگی کشور یکی را انتخاب کنیم قطعا راه دوم را ترجیح داده و حاضر نیستیم به خاطر این تحریم‌ها عزت و شرف ملت ایران زیر پای آمریکایی‌ها لگدمال شود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet