هدر موبایل
1389/04/11 11:30:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
عضو کمیسیون اقتصادی:

لایحه برنامه پنجم باید به گونه‌ای تصویب شود که دستگاه‌ها کمترین انحراف را داشته‌باشند

**یک عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس تاکید کرد: برنامه پنجم توسعه متعلق به دولت یا مجلس نیست، بلکه متعلق به همه مردم و کل کشور است، با این رویکرد، نمایندگان مجلس هرگز با چشم بسته بر لایحه ایراد دار برنامه پنجم توسعه مهر تایید نمی‌زنند.

علی‌رضا ترابی در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان این مطلب، گفت: برای این‌که لایحه برنامه پنجم توسعه از کیفیت مناسب برخوردار شود و مشکلات برنامه چهام به شیوه‌ای جدید در آن تکرار نشود، کمیسیون‌های تخصصی تصمیم گرفتند ایرادات و اشکالات آن را - که کم هم نبود - برطرف کنند.

این عضو کمیسیون اقتصادی با اشاره به ایرادات لایحه برنامه پنجم توسعه، افزود: یکی از ایرادات آرمانی بودن لایحه و فقدان مواد کاربردی بود. عمق اشکالات بحدی بود که برخی از اعضای کمیسیون تلفیق پیشنهاد عودت لایحه به دولت را ارائه دادند، ولی بالاخره نمایندگان تصمیم گرفتند که لایحه را بررسی کنند. اعضای کمیسیون تلفیق به دور از فضاسازی‌ها و توقعات غیرمنطقی و غیرکارشناسی با حضور نمایندگان دولت جزء به جزء لایحه را در دست بررسی دارند.

نماینده مردم گرمسار با اشاره به مفاد برخی مواد لایحه برنامه پنجم توسعه گفت: به طور مثال در برخی مواد این پیشنهاد آمده است که «می‌خواهیم فلان اتفاق بیفتد، اگر چنین شد، مطلوب است» با این وضع که نمی‌شود قانون تصویب کرد. این موارد باید در راستای کاربردی و قابل اندازه‌گیری شدن، اصلاح شود. با تعیین درصدبندی از سوی برخی که نمی‌توان کشور را به توسعه رساند. مسائل غیرکارشناسی و بودجه‌ای و سایر موارد غیربرنامه‌ای را باید حذف و پیشنهادات جایگزین متناسب با کلیت برنامه را جایگزین کرد.

وی با رد زدن مهر تایید به صورت چشم بسته از سوی نمایندگان بر لایحه برنامه پنجم توسعه، خاطرنشان کرد: برنامه پنجم توسعه متعلق به دولت یا مجلس نیست، بلکه متعلق به همه مردم و کل کشور است با این رویکرد، نمایندگان مجلس هرگز با چشم بسته بر لایحه ایراددار برنامه پنجم توسعه مهر تایید نمی‌زنند، از سوی دیگر تهدید به اجرا نکردن قانون مصوب مجلس نیز راه به جایی نمی‌برد. پخته‌تر شدن و وسواس بیشتر نشان دادن در روند بررسی لایحه در مجلس به نفع نظام و کشور است.

ترابی افزود: پس از بررسی‌های دقیق کارشناسی در کمیسیون‌های تخصصی و تلفیق، صحن علنی درباره این لایحه تصمیم‌گیری کرده و با تصویب نهایی به شورای نگهبان ارسال می‌شود، پس از تایید نهایی شورای نگهبان، دولت مکلف به اجرای قانون است. تمام تلاش‌مان این است که لایحه برنامه پنجم توسعه با حداقل ایرادات تنظیم، و به صورت منسجم، کاربردی و قابل نظارت تصویب شود و در همه بخش‌های اقتصادی، سیاسی، امنیتی، اجتماعی، کشاورزی و فرهنگی، کشور را به اهدافش نزدیک کند.

این عضو کمیسیون اقتصادی، کمیسیون تلفیق را از بررسی توام با بخشی‌نگری لایحه برنامه پنجم توسعه بر حذر کرد و افزود: لایحه برنامه پنجم توسعه باید فرابخشی و فراگیر بررسی شده و اجرایی‌تر و کاربردی‌تر بررسی و تصویب شود. لایحه برنامه پنجم توسعه باید به گونه‌ای تصویب شود که در مرحله اجرا دستگاه‌ها کمترین انحراف را داشته باشند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet