ایام محرم 1398
1389/04/11 12:12:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
غفوری‌فرد:

باید مشخص شود 1+5 در مورد سلاح‌های هسته‌ای اسراییل چه تصمیمی دارد

**اگر قرار است مذاکره کنیم، این بار باید برخورد فعال داشته و در تعیین شرایط مذاکره که تا کنون غرب معین می‌کرد، تا حد زیادی نظر ایران را اعمال کنیم.

حسن غفوری‌فرد در گفت‌وگو با ایسنا، اظهارداشت: علی‌رغم صدور بیانیه تهران ،‌غرب خط صدور قطعنامه و تحریم را دنبال کرد، لذا به نظر می‌رسد که اگر تا کنون سیاست انفعالی داشته‌ایم، الان باید فعال برخورد کنیم و بگوییم اگر قرار است مذاکره شود، ما باید افرادی که می‌خواهیم در مذاکره باشند را معرفی کنیم و مثلا کشورهایی مثل ترکیه ، برزیل ، سوریه و لبنان و... را افزون بر 1+5 مصرف کنیم و این طور نباشد که یک گروه که همه مخالفان جمهوری اسلامی ایران هستند، طرف مذاکره قرار گیرند.

وی با بیان این‌که جمهوری اسلامی در مورد شرایط مذاکره اعم از زمان، مکان و طرف مذاکره نظراتی دارد، گفت: در مورد زمان رییس‌جمهور نیمه دوم ماه رمضان را اعلام کرده‌اند، لذا فعلا مذاکره‌ای طی یک ماه آینده نخواهیم داشت، در مورد مکان مذاکره رییس‌جمهور فعلا نظری ا علام نکرده‌اند، اما احتمالا نظراتی خواهند داشت و این طوری نیست که تمام شرایط مذاکره را آنها معین کنند.

غفوری‌فرد افزود: در گذشته تمام شرایط مذاکره توسط طرف مقابل تعیین می‌شد، اما بعد از این ما نیز در تعیین این شرایط باید دخالت داشته باشیم.

وی در مورد تعهد غرب نسبت به NPT اظهار داشت: همه طرف‌های مذاکره باید خود نسبت به NPT و مقررات آن تعهد عالی نشان دهند و آن را عملا قبول کرده باشند.

وی با بیان این‌که ممکن است بعدا شرایط دیگری از طرف نظام ،مقام معظم رهبری یا مجلس شورای اسلامی معین شود،‌تاکید کرد: در صورتی مذاکرات پیش خواهد رفت که طرف مقابل شرایط ما را قبول کنند.

وی با تاکید بر این‌که غرب باید اعلام کند که اسراییل بمب هسته‌ای دارد ،گفت: باید مشخص شود که گروه 1+5 در مورد سلاح‌های هسته‌یی اسراییل چه تصمیمی دارد. آیا حاضر است برای آنها محدودیتی قائل شود یا نه؟

به گفته وی، اگر غرب یک موضع عاقلانه و منطقی نسبت به تمام کشورهایی که سلاح هسته‌ای داشته یا امکان آن را دارند اتخاذ کند، ممکن است ایران وارد مذاکرات شود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet