خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1389/04/11 12:16:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
حسن نجابت:

شروط اعلام شده برای مذاکره، کف مطالبات ملت ماست

**ایران در بیانیه‌ی تهران، به تعبیر بسیاری از کارشناسان، یک قدم جلو گذاشت،اما شورای امنیت عکس‌العمل غیر منطقی داشت، لذا جمهوری اسلامی می‌تواند از موضع مستقل و عزت مدارانه شرایط خود را به نوعی تحمیل کند.

حسین نجابت، نماینده مردم تهران در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان این‌که شرایط اعلام شده توسط رییس جمهور برای مذاکرات هسته‌ای، حداقل تقاضاهای عمومی در ایران است، افزود: کشورهای قدرتمند و زورگو می‌خواهند در مذاکره، شرایط خود را تحمیل کنند و ما می‌خواهیم نکاتی را مطرح کنیم، این در حالی‌ است که از رفتار جامعه بین‌الملل نسبت به خودمان صددرصد ناراضی هستیم؛ چرا که مبنای رفتار آنها کاملا دوگانه، غیرعادلانه و غیرمنطقی است و حتی بر فلسفه‌ی تاسیس خودشان نیز مبتنی نیست.

وی با بیان این‌که سازمان های بین‌المللی به ابزارهایی برای زورگویی قدرت‌های بزرگ تبدیل شده‌اند، افزود: این موضوع را نه تنها تحمل نمی‌کنیم، بلکه در برابر آن تبلیغ کرده و موضع می‌گیریم.

وی شرایط اعلام شده از سوی ایران برای مذاکرات هسته‌ای را یک نقشه راه بسیار هوشمندانه و مثبت دانست و گفت: ما رفتار دوگانه آمریکا و سازمان‌های بین‌المللی را بر نمی‌تابیم، هیچ دلیلی ندارد که اسراییل هر فعالیت هسته‌ای که می‌خواهد انجام دهد و مورد هیچ سوال و جوابی قرار نگیرد.

به گفته‌ی نجابت، هیچ دلیلی ندارد که ما عضو دائم و رسمی و مقید NPT باشیم، حتی بیش از آنچه که پادمان‌های ان پی تی مشخص کرده، همکاری کنیم و اجازه‌ی بازرسی‌ها را بدهیم و بعد ‌NPT تحت تاثیر قدرت‌ها بیانیه‌های مبهم، و دو پهلو صادر کند که مستمسکی برای زورگویی برخی قرار گیرد.

وی تصریح کرد: رفتار دوگانه زورگویان بین‌المللی بخصوص آمریکا باید از بین برود تا بتوانیم مذاکره سالمی داشته باشیم.

نجابت ادامه داد: فرصتی که گفته شده تا ماه مبارک رمضان گفت‌وگو نمی‌کنیم، خیلی خوب است چون زمان را ما تعیین می‌کنیم.

این عضو کمیسیون انرژی مجلس یاد آور شد:‌ منحصر نبودن مذاکره با 1+5 نکته بسیار مهمی است چرا که 1+ 5 یک قرار داد است که می‌تواند تغییر کند.

وی افزود: آنچه آقای احمدی‌نژاد به عنوان شروط مذاکره گفته است به عنوان کف مطالبات ملت ما و ملت‌های مستقل دنیاست، زیرا حقیقتا زمان زورگویی‌های بی‌منطق به پایان رسیده و آنها اگر می‌خواهند با ما وارد مذاکره شوند، باید اینگونه وارد شوند.

به گفته‌ی وی، غرب متوجه می‌شود که ما طبق سیاست مبتذل چماق و هویج عمل نخواهیم کرد و بر حرف‌های قانونی و به حق خود جدی هستیم و تحت تاثیر زورگویی‌ها نیستیم تا با یک قطعنامه در شورای امنیت بترسیم و مبانی خود را تغییر دهیم.

وی با بیان این‌که فکر نمی‌کنم عکس‌العمل غرب در برابر این شرایط خیلی مثبت و عمل گرایانه باشد، گفت: غرب تصمیم جدی دارد که از اسرائیل به هر نحو دفاع کند؛ چرا که اسرائیل را جزیی از خودش می‌داند و اگر ما بگوییم باید به مسئله داشتن سلاح‌های هسته‌ای اسرائیل رسیدگی شود، برای آنها غیر قابل تحمل است، چون هویت آنها زیرا سوال می‌رود.

به گفته نجابت، آنها ایرانی را که ضعیف باشد، می‌پسندند و تا زمانی‌که ما تسلیم بودن را ازخودمان نشان ندهیم، آنها راضی نمی‌شوند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet