شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1389/04/11 12:45:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
عضو کمیسون حقوقی و قضایی:

جامعه پشت سر قاضی حرکت کند نه جلوتر از قاضی

**یک عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس با تاکید بر لزوم حمایت مادی و معنوی از دستگاه قضایی گفت: اصحاب رسانه و سیاسیون نباید قبل از قاضی در رسانه‌ها و تریبون‌ها طرح اتهامات کنند، چون معنای آن حرکت در جلوی قاضی است و بر قاضی فشار وارد می‌شود. قاضی باید در یک فضای آرام حرکت کند.

حجت‌الاسلام موسی قربانی در گفت‌وگو با ایسنا، درباره سخنان مقام معظم رهبری در دیدار مسوولان قضایی مبنی بر خارج نشدن از جاده عدل و انصاف و تاثیرناپذیری از جوسازی‌های سیاسی و حب و بغض در قضاوت و صدور احکام، اظهار کرد: در دوره‌ی آیت الله لاریجانی مواردی از پرونده‌ها وجود داشته که ایشان احتمال می‌داد افرادی به پرونده نفوذ کنند، پرونده را به جای خاطرجمع‌تری دادند و مراقبت می‌کردند که در پرونده اعمال نفوذ نشود.

وی ادامه داد: اطلاعاتی که من دارم این است که ایشان به شدت مراقب است که قضات تحت تاثیر افراد نباشند.

قربانی با اشاره به یکی از نطق‌های خود در مجلس اظهار کرد: در این نطق تاکید کردم که قضات از هر دو طرف یعنی نه از جهت تشدید مجازات و نه از جهت خلاص کردن متهم نباید تحت تأثیر قرار بگیرند. عملکرد قضات باید به نحوی باشد که مثل فرشته عدالت کر و لال باشند و حرف هیچکس را نشوند، به جز اصحاب دعوا که در دادگاه حضور دارند.

این عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس ادامه داد:‌ قضات نباید تحت تاثیر جو قرار بگیرند، نه در جایی که خواهان مجازات شدید هست و واقع غیر از آن است و نه در جایی که خواهان رها کردن افراد هستند، یعنی از هر دو طرف تحت تاثیر قرار نگیرند. مراقبت هم بر همین اساس انجام می‌شود؛ لذا قوه‌ی قضاییه به این سمت در حرکت است. هر چند به طور کامل این خواسته رهبری تحقق نیافته باشد، اما به این سمت در حرکت هستند که در پرونده‌ها تاثیرگذاری نشود.

وی تاکید کرد: روشن است اگر در پرونده‌ها اعمال نفوذ صورت گیرد، آنچه فدا می‌شود، عدالت است. با ورود افراد ذی‌نفوذ به دادگستری، عدالت از در دیگر خارج می‌شود و عدالت اساس احکام در قوه‌ی قضاییه است. بیشتر از هر چیز باید به عدالت قاضی توجه کرد تا رای نیز عادلانه باشد.

قربانی در ارزیابی از بخش دیگری از سخنان مقام معظم رهبری که بر لزوم حمایت دستگاه‌ها از قوه‌ی قضاییه تاکید کرده بودند، اظهار کرد: این حمایت دو شکل دارد. یک حمایت معنوی است و یک حمایت مادی. حمایت مادی این است که به قوه‌ی قضاییه رسیدگی شود که در سال‌های اخیر هم دولت و هم مجلس توجه کرده است. مجلس در سال 88 علاوه بر اعتباراتی که دولت داده بود، 100 میلیارد تومان و در سال 89 نیز،400 میلیارد تومان به اعتبارات قوه قضاییه اضافه کرد.

وی با اشاره به افزایش نسبی حقوق قضات در سال‌های اخیر گفت: البته این اتفاق باید برای کارمندان دادگستری هم بیفتد. از این جهت حرکت خوبی آغاز شده، اما هنوز کامل نیست. باید قوه‌ی قضاییه به خصوص از جهت نیروی انسانی و امکانات اداری هیچ دغدغه‌ای نداشته باشد. نباید اصحاب دعوا به دادگستری مراجعه کنند و با در بسته اتاق دادگاه مواجه شوند به این دلیل که قاضی نیست و قاضی کم است. حرکت به این سمت آغاز شده که امیدواریم به حد مطلوب برسد.

قربانی حمایت معنوی از قوه قضاییه را قرار گرفتن جامعه در پشت سر قاضی دانست و گفت: جامعه باید پشتیبان قاضی باشد و پشت سر قاضی باشد نه جلوی او. جلو قاضی قرار گرفتن همان نکته‌ای است که موجب اعمال نفوذ می‌شود. اگر جامعه جلو قاضی قرار بگیرد معنایش این است که قاضی تحت تاثیر کسانی قرار می‌گیرد که جلوی قاضی حرکت می‌کنند یا قاضی وحشت می‌کند رای واقعیش را بدهد که در هر حال مضر است.

این عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس تاکید کرد: هم اصحاب رسانه و هم سیاسیون قبل از قاضی نباید در رسانه‌ها و تریبون‌ها طرح اتهامات بکنند، چون معنای آن حرکت در جلوی قاضی است و فشار بر قاضی وارد می‌شود. قاضی باید در یک فضای آرام حرکت کند. اگر کسانی بخواهند در مطبوعات و تریبون‌ها طرح اتهامات کنند، ممکن است واقعیت غیر از چیزی باشد که آنها مطرح می‌کنند، آن وقت هر رایی که قاضی صادر کند جامعه توقع بیشتری از خواهد داشت؛ بنابراین نیاز است که حمایت معنوی از قوه‌ی قضاییه شود و این حمایت به معنای این است که جامعه پشت سر قاضی حرکت کند نه جلوتر از قاضی.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet