خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1389/04/12 11:18:00
سرویس اقتصادی
مطورزاده خبر داد:

پیگیری معافیت سود بازرگانی سال 89 در خرمشهر

**نماینده مردم خرمشهر اظهار داشت: مهم‌ترین مسئله دغدغه اقتصادی در این شهرستان موضوع عدم ابلاغ مصوبه دولت در مورد معافیت بازرگانی برای سال ۸۹ است.

"مصطفی مطورزاده" نماینده مردم خرمشهر در گفتگو با نشریه فرهنگ جنوب گفت: مهمترین مسئله دغدغه اقتصادی در این شهرستان موضوع عدم ابلاغ مصوبه دولت در مورد معافیت بازرگانی برای سال 89 است که با جلسات به عمل آمده از وزارتخانه‌های بازرگانی، صنایع و معادن، جهاد کشاورزی و نهاد ریاست‌جمهوری خوشبختانه  وزیر صنایع این مصوبه را امضا و آن‌را به وزارت بازرگانی ارجاع داده است تا این نهاد نیز آن‌را به گمرک اعلام کند. این گفتگو را با هم می خوانیم.

در حال حاضر وضعیت بررسی برنامه پنجم توسعه در کمیسیون اقتصادی مجلس به کجا رسیده است؟

به طور کلی بعد از کمیسیون برنامه و بودجه مجلس، کمیسیون اقتصادی بیشترین حجم مواد ارجاعی و بررسی در خصوص بخش‌های مختلف اقتصادی را برعهده داشته است و کلیه مفاد اقتصادی این برنامه را در حوزه‌های مختلف اقتصادی، کشاورزی، بازرگانی، صنایع و. . . بررسی کرده است و در این راستا پیشنهادات گسترده‌ای از سوی نمایندگان مطرح شد که پس از تصویب برخی از این پیشنهادات، آن‌چه از مفاد برنامه که در کمیسیون اقتصادی به تصویب رسیدبرای بررسی به کمیسیون تلفیق فرستاده شد تا نظرات کمیسیون تلفیق نیز در این مورد و پیشنهادات مطروحه دیده شود.

مهم‌ترین مباحثی که اعضای کمیسیون اقتصادی در این کمیسیون طی هفته‌های گذشته به بررسی آن پرداختند چه مواردی بوده است؟

طی هفته گذشته مهمترین بحثی که در دستور کار این کمیسیون قرار گرفت طرح موضوع لایحه قانون گمرک کشور بود که مشمول ماده 85 شد، بدین معنا که تصویب این قانون نیازی به ارجاع آن به صحن علنی مجلس ندارد و اعضای کمیسیون اقتصادی می‌توانند با رأی خود آن‌را مصوب کرده و به مرحله اجرا برسانند.

در راستای بررسی‌های صورت گرفته این قانون برچه اساس و مبنایی تغییر می‌کند؟

مستحضر هستید که قانون گمرکی کشور یک قانون قدیمی است و در حال حاضر شرایط و تقابلات موجود در اقتصاد جهانی با کشور، ضرورت ایجاد تغییرات متناسب را در زمینه ورود مسائل جدید خصوصاً بحث فناوری در اقتصاد را پدید آورده است که رسیدن به این موارد نیازمند ایجاد اصلاحات در قانون گمرکی موجود است لذا باید شرایطی فراهم شود تا اصلاحات لازم در اسرع وقت ایجاد گردد تا علاوه بر تنظیم روابط ایران با سایر کشورها زمینه تسهیل صادرات و رشد صادرات غیرنفتی فراهم گردد.

براساس اخبار منتشر شده بناست که طرح هدفمندکردن یارانه‌ها از مردادماه اجرایی شود با این تفاسیر جدا از بحث قوانین‌ تصویب شده در مجلس، نمایندگان با اعلام چه نوع نظراتی می‌توانند از فشار وارده به مردم بکاهند؟

از ابتدای مطرح شدن لایحه هدفمندکردن یارانه‌ها و اجرای آن کاهش فشار تورمی بر مردم مدنظر دولت و نمایندگان بوده است به طوری‌که این دو نهاد با همکاری و هماهنگی یکدیگر به گونه‌ای عمل کنند تا از فشار بر مردم کاسته شود و یکی از این مسائل هم همان بود که مجلس با اختصاص 40 هزار میلیارد تومان درآمد حاصل از حذف یارانه‌ها مخالفت و آن‌را به 20 هزار میلیارد تومان رساند و همه این تصمیمات برای آن بوده که با توجه به وضعیت و شرایط موجود از میزان تورم و فشار حاصل از اجرای طرح کاسته شود.

بحث مطالبات معوق طی ماه‌های اخیر یکی از دغدغه‌های مجلس و متولیان امر بوده اما متأسفانه آن‌طور که از شواهد امر پیداست تاکنون توفیقی در این زمینه حاصل نشده است، دیدگاه شما به عنوان یکی از اعضای کمیسیون اقتصادی در این زمینه چیست؟

طبق اطلاعات به دست آمده در این زمینه و بررسی‌های صورت گرفته از سوی مجلس متأسفانه حجم بالایی از میزان مطالبات معوق و تسهیلات بانکی به قشر خاصی از افراد تعلق دارد به طوری‌که این افراد رقم‌های بالایی را به عنوان وام به صورت اشخاص حقیقی و حقوقی دریافت کرده‌اند اما تاکنون اقدام جدی برای وصول آنها صورت نگرفته است که برای حل این مسئله لازم است که دست‌اندرکاران و متولیان به طور جدی و دقیق آن‌را پیگیری کنند و پس از آن تلاش شود تا تسهیلات ارائه شده از سوی بانک‌ها بیشتر برای بخش تولید اعم از کشاورزان و. . . باشد که در زمینه تولید با مشکل مالی مواجه شده‌اند و وجود این قبیل تسهیلات کمک بسزایی را در رشد و توسعه آنها خواهد کرد.

دیدگاه شما در رابطه با اخبار متناقضی که در خصوص نرخ تورم اعلام می‌شود چیست و باید به کدام یک از این آمارها استناد کرد؟

به طور کلی دیدگاه مجلس و نمایندگان آن است که آمار و اطلاعات در این خصوص به صورت شفاف به مردم برسد و با اطلاع‌رسانی درستی که صورت می‌گیرد مانع از بی‌اعتمادی مردم نسبت به دستگاه‌های مختلف شویم لذا نهادهای مربوط در خصوص اعلام این ارقام باید دقت بیشتری را لحاظ کنند چرا که هرگونه آمار غیرمنطبق با واقعیت‌های جامعه و آن‌چه مردم لمس می‌کنند جامعه را دچار نگرانی و سردرگمی و بی‌اعتمادی می‌کند. با این تفاسیر امیدواریم بعد از آغاز به کار مجلس نوع آمار ارائه شده از سوی نهادها به مردم یکی از مسائل مطروحه در کمیسیون اقتصادی به منظور  پیگیری بیشتر باشد.

فکر می‌کنید تحریم‌های لحاظ شده تا چه حد اقتصاد ایران را متأثر می‌کند؟

تحریم یک اقدام تحمیلی و ناخواسته برای از پا درآوردن ملت ایران است که یک امر کاملاً غیرمنطقی و ظالمانه و نامعقول است. اما در مقابل آن ملت ایران همواره استقلال، عزت و عظمت و پایداری خود را در مقابل این قبیل ظلم‌ها به اثبات رسانده‌اند و این تجربه در پیروزی انقلاب و جنگ تحمیلی به وضوح دیده شده است لذا در این راستا باید به گونه‌ای عمل کرد که این تهدیدها به فرصت تبدیل شود و راه‌حل آن نیز رسیدن به مرز خودکفایی در زمینه علم، فناوری و. . . است و تنها با این راهکار است که می‌توانیم این قبیل فتنه‌ها را خنثی کنیم و با سایر کشورها تعامل داشته باشیم.

برای رسیدن به یک اقتصاد مطلوب چه باید کرد؟

در صورتی که به قوانین و مقررات کشور پایبند بوده و اسناد چشم‌انداز را مورد توجه قرار دهیم قطعاً می‌توانیم همان‌طور که از بحران اقتصادی دنیا کمترین آسیب را دیدیم با توجه به استعدادها، توانمندی‌ها و ظرفیت‌های موجود و با ایجاد یک فضای رقابتی برای حضور بیشتر بخش خصوصی به گونه‌ای عمل کنیم که همانند کشورهای پیشرفته به یک اقتصاد مطلوب دست یابیم.

آخرین وضعیت پروژه‌ها و طرح‌های در دست اجرا در حوزه انتخابیه به چه صورت است و چه موانعی در سر راه این پروژه‌ها وجود دارد؟

مهمترین مسئله دغدغه اقتصادی در شهرستان خرمشهر موضوع عدم ابلاغ مصوبه دولت در مورد معافیت بازرگانی برای سال 89 است که با جلسات به عمل آمده از وزارتخانه‌های بازرگانی، صنایع و معادن، جهاد کشاورزی و نهاد ریاست‌جمهوری خوشبختانه روز دوشنبه وزیر صنایع این مصوبه را امضا و آن‌را به وزارت بازرگانی ارجاع داده است تا این نهاد نیز آن‌را به گمرک اعلام کند. همچنین موضوع 2خطه کردن خط‌آهن خرمشهر به اهواز از جمله موارد پیگیری شده بود و در کنار آنها نیز طرح‌های لایروبی، ایجاد فاضلاب و به‌کارگیری نیروهای بومی در دستگاه‌های دولتی در دست پیگیری و اجراست.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet