شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1389/04/12 10:14:00
سرویس سیاسی
رییس مجلس با اشاره به اشغال افغانستان:

آمریکا و ناتو در پی تغییر هویت فرهنگی منطقه هستند

**رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: هدف آمریکا و ناتو در افغانستان نه برقراری عدالت و دموکراسی که سلطه بر منطقه است.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، "علی لاریجانی" که روز شنبه در نخستین همایش یک روزه میراث مکتوب ایران و افغانستان که در تالار مدرس مجلس برگزار شد، سخن می گفت، همچنین اظهار داشت: آمریکا و ناتو به نوعی به دنبال تغییر هویت فرهنگی در منطقه هستند.

وی تصریح کرد: بروز مشکلات چند دهه در افغانستان به دلیل نگاه سیاسی و گاه امنیتی به افغانستان بوده است.

رئیس مجلس تاکید کرد: نگاه بسیاری از کشورها به افغانستان به صورت نگاه طعمه بوده است تا مجموعه فاخر با دارا بودن یک سابقه تمدنی.

لاریجانی گفت: حادثه 11 سپتامبر به نظر می رسد بهانه ای به دست آمریکا داد تا یکجانبه گرایی در منطقه را تمرین کند. لشگرکشی آمریکا به بهانه تروریسم و مواد مخدر از بدنه و بطنی برخوردار بود که آمریکا به دنبال این هست که تجربه خود را در یک منطقه محقق کند.

وی یادآور شد: حرکت آمریکا به سمت عراق بیانگر این است که آنها در پی حرکت دنباله دار و سامان دادن امور نبودند.

لاریجانی تصریح کرد: اگر آمریکایی ها معتقد بودند در افغانستان تروریست وجود دارد چرا زود به سمت عراق حرکت کردند که مواد اتمی پیدا کنند.

رئیس قوه مقننه یادآور شد: پس از جنگ افغانستان و عراق، آمریکایی ها در پی ایجاد جنگ در لبنان برآمدند.

وی یادآور شد: اقدام سیاسی و نظامی آمریکایی ها و ناتو در افغانستان باعث شد رفتار خشونت آمیز در این کشور افزایش یابد.

رئیس مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: آمریکایی ها و ناتو اگر برای مبارزه با تروریسم به افغانستان آمدند چرا به کاروان عروسی و مردم حمله کردند و سر سلاح را به سوی مردم بی دفاع افغانستان نشانه گرفتند.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: اطلاعات زیادی وجود دارد که آمریکایی ها با تروریست ها ارتباط دارند، آن زمان که ایران اذعان داشت آمریکایی های با ناتو روابط مخفیانه دارند بسیاری به غلط نفی می کردند اما الان کاملا این امر آشکار شده که بسیاری از شعارهایی که آمریکا و ناتو می سرایند برای دمکراسی در بطن آن اهداف دیگری و مهمترین آن سلطه بر منطقه و نوعی تغییر هویت فرهنگی منطقه قرار دارد.

 

لاریجانی یادآور شد: ناتو و آمریکایی ها در افغانستان و عراق قادر به تفکیک جهاد و تروریسم نیستند.

وی اظهار داشت: موضوع جهاد موضوعی است برای ادامه حیات ملت، اما کار تروریستی کاری است در جهت تخریب حیات است.

رئیس قوه مقننه تصریح کرد: اینکه به حزب الله لبنان، حماس و مجاهدان افغانستان مارک تروریستی بودن بزنید نشانه نافهمی است چرا که جهاد امری هویت بخش است.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: در سنت اسلامی جهاد امری است که حیات امن را بیمه می کند، ملتی که لباس جهاد را از تن در می آورد، لباس ذلت می پوشد.

وی یادآور شد: اگر افغانستان سرافراز است به خاطر روحیه جهادی مردم و فرهنگ این کشور است.

رئیس قوه مقننه با اشاره به عدم شناخت غرب از ساحت فرهنگی و روحیه جهادی مردم افغانستان و عراق، افزود: عدم شناخت کشورهای عضو ناتو و آمریکا موجب شده آنها نسبت به عراق و افغانستان نگاه تهاجمی داشته باشند در صورتی که لازم است آنها فرهنگ را بشناسند تا با آن ارتباط یابند.

لاریجانی یادآور شد: مردم افغانستان دارای عقیده سیاسی هستند اگر این بینش نبود آنها نمی توانستند اشغالگران شوروی را از افغانستان بیرون کنند.

وی ادامه داد: تاریخ افغانستان بیانگر این است که این کشور دارای ریشه فرهنگی بسیار قوی است که موجب شده چه با دیکتاتوری قبل و چه با اشغالگران، به صورت جهادی مبارزه کنند.

رئیس مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از سخنانش مهمترین عوامل ارتباط ایران و افغانستان را همسایگی دو کشور، سابقه تاریخی، زبان مشترک و وجود مذهب اسلام بین دو کشور ذکر کرد.

وی با بیان اینکه همسایگی ایران و افغانستان موجب شده از جنبه های مختلف فرهنگی، اقتصادی، سیاسی، به یکدیگر اثرگذاری داشته باشند و تاکید کرد: مساله همجواری و نزدیکی بین ایران و افغانستان موجب شده که مراودات فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و اقتصادی بسیار تاثیرگذارتر باشد.

رییس قوه مقننه از دیگر مولفه های مهمی که موجب ارتباط نزدیک ایران و افغانستان به یکدیگر شده را به مساله تاریخی و نوع ارتباطات آنها ذکر کرد و افزود: این ارتباط موجب شده تا همه سرنوشتی و نوع تعلق خاطر بین دو کشور ایجاد شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: ارتباطات سیاسی و اجتماعی هر چند فراز و فرودهای داشته اما هیچ گاه تاثیر آن باعث انقطاع نگشته است.

وی مولفه فرهنگی میان دو کشور افغانستان و ایران را موجب نزدیکی بیش از پیش دانست و افزود: میراث فرهنگی ایران و افغانستان چه به دلیل زبان فارسی و چه میراث کهن مشترک دو کشور را به هم نزدیک کرده به نحوی که آثار ادبی، شعر موجب شده تا ارتباطات 2 کشور به امری مستمر تبدیل شود.

رئیس قوه مقننه گفت: بررسی ها و شواهد بیانگر این است که افغانستان از پتانسیل بسیار قوی در زمینه آثار فاخر ادبی برخوردار است اما به دلیل مشکلات چند دهه اخیر این موضوع نتوانسته بروز و ظهور پیدا کند.

وی مهمترین مولفه ارتباطی بین دو کشور ایران و افغانستان را موضوع دینی دانست و افزود: موضوع دینی موجب شده تا پیوند محکمی بین ایران و افغانستان در درجات مختلف و نوعی هم تنیدگی بین دو کشور ایجاد شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی یادآور شد: اهمیت مولفه دینی به قدری ژرف است که موجب شده برخی شیاطین سیاسی در پی ایجاد فتنه میان ایران و افغانستان باشند اما فکر اصیل اسلامی همیشه از این مسایل عبور کرده است.

وی خاطرنشان کرد: همجواری، تاریخ گذشته، هم زبانی، دین مشترک و همدلی که بین ایران و افغانستان وجود دارد باید همچنان تقویت شود.

رئیس قوه مقننه افغانستان را ملتی شجاع با اثر عمیق بر تاریخ دانست و افزود: جای تعجب است چطور رسانه ها و برخی مقامات خارجی حاضر در افغانستان با دید سطحی که فاصله بسیار با فرهنگ این کشور دارد در خصوص افغانستان موضع گیری می کنند.

لاریجانی اظهار داشت: در حالی که کشور افغانستان در حال قوام گرفتن بود اما برخی دخالت های خارجی باعث شدند در افغانستان تفرقه ایجاد شود و رفته رفته به حرکت های تروریستی تبدیل گردد.

 

وی خاطرنشان کرد: صاحب نظران و روحانیون شیعه و تسنن در حالی که تلاش می کردند با آثار خود فضا را برای شرایط جدید مهیا کنند اما برخی اقدامات مانع از این کار شد.

علی لاریجانی متذکر شد: دخالت های خارجی در افغانستان با بروز حادثه 11 سپتامبر بهانه ای به دست آمریکا داد تا نسبت به این کشور با گونه ای متفاوت با اسم مبارزه با تروریسم و مواد مخدر اقدام کند در حالی که هدف تمرین یکجانبه گرایی در منطقه بود.

وی خاطرنشان کرد: نگاه جمهوری اسلامی به افغانستان نگرش فرهنگی است به نحوی که مقام معظم رهبری نیز با نگاه و شناخت دقیق فرهنگی نسبت به افغانستان می نگرند.

رئیس قوه مقننه یادآور شد: روابط سیاسی ایران و افغانستان منبعث از روابط فرهنگی است.

رئیس مجلس شورای اسلامی خاطرنشان ساخت: مشکلات زیادی که در افغانستان برای برادران و خواهران افغان به وجود آمد، برخی از آنها به ایران آمدند و کسانی که آمدند عموما افرادی بودند که در آرامش زندگی کردند و امروز هم ما میزبان آنها هستیم.

وی تاکید کرد: ما نگاهی فرهنگی به روابط خود با افغانستان داریم و مراودات سیاسی، اقتصادی خود با این کشور را براساس این رکن (فرهنگی) قرار داده ایم.

رییس قوه مقننه در بخش دیگری از سخنانش به مبانی فکری بنیانگذار کبیر نظام جمهوری اسلامی ایران حضرت امام خمینی (ره) پرداخت و یادآور شد: مبانی فکری ما که برگرفته از افکار حضرت امام خمینی (ره) می باشد بر مبنای اتحاد اسلامی قرار گرفته است.

لاریجانی با بیان اینکه حضرت امام خمینی در وصیت نامه الهی ـ سیاسی خود آینده ملتهای مسلمان را در گرو اتحاد اسلامی دانسته است، یادآور شد: در این نگرش شیعه و سنی باید از روابط برادرانه که رکن مفاهیم اسلامی است برخوردار باشند.

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: درگیری های بین سنی و شیعه ریشه در خود ملت ها ندارد بلکه عناصری از بیرون آنها را تحریک می کردند.

لاریجانی یادآور شد: مبنای ارتباط ایران با افغانستان براساس رکن اتحاد اسلامی است.

وی تصریح کرد: مساله استقرار مردم سالاری در افغانستان براساس دمکراسی آمریکا موضوعی غیرقابل انجام است چرا که دمکراسی آنها در جهت پوشش خاورمیانه بزرگ و بر نوعی دورویی و دروغ استوار است.

رئیس قوه مقننه تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران از ایده مبنای رای مردم و ایجاد فکر دمکراتیک در افغانستان، ایجاد مجلس ملی و دولت همواره حمایت کرده و می کند اما با دخالت دیگران به خصوص ناتو مخالفیم و این را مضر می دانیم.

وی یادآور شد: اگر ناتو از نگاه سالمی برخوردار بود در این مدت دمکراسی در این کشور (افغانستان) قوام می گرفت و تقویت می شد.

وی متذکر شد: مردم افغانستان نیازمند میهمان ناخوانده نیستند. چرا که آنها قدرت دفاع از مرزهای سیاسی و از خود را دارند پس اجازه بدهید مردم افغانستان خود تصمیم گیر باشند.

لاریجانی گفت: میراث امام خمینی بنیانگذار نظام جمهوری اسلامی ایران این بود که ملت های اسلام روی پای خود بایستند.

وی خاطرنشان کرد: نگاه ایران نسبت به افغانستان نگرش استقلال خواهانه است و از امنیتی که افغانستان برای خود تامین کند حمایت می کند.

رئیس قوه مقننه تاکید کرد: اگر سیاستمداران (ناتو و آمریکایی) نگاه تیزبینی داشتند می فهمیدند که سرزمین افغانستان سرزمین بازیگری سیاسی نیست چرا که مردم آن سرشار از روحیه جهادی هستند.

رئیس مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: مردم شریف افغانستان توانمندی اداره کشور خود را دارا هستند چرا که دارای نخبگان سیاسی، تحصیلکرده و روحانیون بصیر شیعه و سنی که مردم را هدایت و راهبری کنند، هستند.

لاریجانی یادآور شد: جمهوری اسلامی ایران مراودات خود را با افغانستان به رغم سنگ اندازی های موجود توسعه می بخشد.

رئیس قوه مقننه در پایان اظهار امیدواری کرد اجلاس میراث مکتوب ایران و افغانستان زمینه همگرایی و ارتقای سطح مراودات دو کشور را فراهم کند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet