خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1389/04/12 12:40:00
سرویس اقتصادی
سیدحسین ذوالانوار:

40 درصد برق مورد نیاز را مى‏توان از نیروگاه‌هاى بادى تأمین کرد

**در حالى که هزینه‏هاى هنگفتى صرف تولید انرژى در کشور مى‏شود، عضو کمیسیون انرژى از اتلاف گسترده انرژى‏ به ویژه در خصوص برق خبر مى‏دهد که از دلایل اصلى آن فرسوده بودن خطوط انتقال است. با وجود رشد مصرف انرژى و اهمیت کاهش اتلاف آن براساس بررسى‏هاى صورت گرفته از سوى کمیسیون انرژى مجلس در حوزه برق، مقدار نیرویى که از مرکز تولید تا دستیابى به انرژى برق صرف مى‏شود، به طور متوسط حدود ۱۴درصد است.

روزنامه خبرجنوب در این خصوص گفت‏وگویى با "سیدحسین ذوالانوار" نماینده مردم شیراز در مجلس شوراى اسلامى و عضو کمیسیون انرژى انجام داده است که چنین است:

با توجه به این که در صحبت‏هاى خود بارها به اتلاف انرژى در زمینه برق اشاره کردید، دلایل اصلى این امر به نظر شما چه مواردى است؟

 با توجه به این که علاوه بر رشد مصرف انرژى در کشور تلفات هم داریم هزینه‏هاى ناشى از این امر براى ما مهم است، مثلاً در خصوص برق مقدار نیرویى که تولید مى‏شود تا به مصرف‏کننده برسد، به طور متوسط حدود 14درصد مى‏باشد که این میزان بالایى است. میزان تلفات انرژى برق در نیروگاه و به عبارتى در خطوط انتقال اصلى و به دلیل فرسودگى است.

با توجه به بالا بودن میزان تلفات انرژى برق در حین انتقال ایجاد راهکارهایى که آن را کاهش دهد، چه مقدار در کاهش هزینه‏ها تأثیر خواهد گذاشت؟

 در کشور به طور کلى 50هزار مگاوات ساعت تولید برق داریم که 14درصد تلفات عدد زیادى است که کاهش آن از برنامه‏هاى اصلى کمیسیون انرژى مى‏باشد.  در صورتى که بتوانیم به اندازه یک هزار مگاوات از تلفات کم کنیم، 400میلیون دلار در زمینه تجهیزات برق صرفه‏جویى کرده‏ایم.

عمده‏ترین راهکارهاى کاهش تلفات برق چیست و در این خصوص کمیسیون انرژى چه اقداماتى انجام داده است؟

 بسیارى از خطوط انتقال فرسوده‏اند و باید تعویض شوند.  براساس قانون برنامه پنج ساله به تدریج باید سالى یک درصد از تلفات یادشده با راهکار تعویض تجهیزات فرسوده نوسازى شود.

در مورد فرهنگ‏سازى در بین افراد جامعه به منظور کاهش مصرف برق چه اقداماتى ضرورى است؟

 طى 2 سال گذشته 150میلیون لامپ کم‏مصرف بین مردم توزیع شده که براساس آن مصرف در اماکن مسکونى و تجارى از نصف کمتر شده اما در این خصوص در بخش صنعتى و شهرى به نحو مؤثرى عمل نشده است.

دلیل عدم کاهش مصرف در بخش صنعتى و شهرى چیست؟

 اجراى طرح استفاده از لامپ‏هاى کم‏مصرف در این بخش‏ها هزینه‏هاى زیادى مى‏خواهد و منابع مالى کشور این اجازه را به ما نمى‏دهد.  مصرف لامپ‏هاى کم‏مصرف یک دوازدهم لامپ‏هاى رشته‏اى است که با تأمین بودجه به منظور افزایش استفاده از آن مى‏توان هزینه‏ها را کاهش داد که البته با توجه به گران بودن این لامپ‏ها فرهنگ‏سازى در خصوص میزان مصرف کمتر و عمر بیشتر ضرورى است.

وضعیت کشور در زمینه تولید برق از نیروگاه‏هاى آبى را چگونه مى‏بینید؟

 در حال حاضر 5هزار مگاوات تولید برق در کشور از طریق نیروگاه‏هاى آبى است که این میزان 10درصد تولید برق کشور را شامل مى‏شود.  تأمین برق آبى با توجه به خشکسالى‏هاى اخیر کاهش یافته بود که در حال حاضر وضعیت بهتر شده اما هنوز هم به حد معمول نرسیده است.  تولید برق به وسیله نیروگاه‏هاى آبى در فارس قابل ملاحظه نیست.

در خصوص تولید انرژى‏هاى نو، وضعیت کشور به چه صورت است؟

 در زمینه تولید انرژى برق از طریق نور آفتاب، زباله و زمین گرمایى پیشرفت‏هاى قابل توجهى داشته‏ایم به طورى که در شیراز در حال حاضر دو توربین تولید برق از طریق زباله داریم.

با وجود اهمیت، نیروگاه خورشیدى شیراز تاکنون چندان توسعه نیافته، چه دلایلى در این خصوص تأثیرگذار بوده است؟

 نیروگاه خورشیدى فارس با توجه به ظرفیت بالاى آفتاب استان ممتاز و داراى پتانسیل بالایى است اما به دلیل هزینه‌بر بودن تاکنون توسعه نیافته اما بسترسازى به سمت افزایش فعالیت‏ آن ضرورى است.

با توجه به این که نگهدارى نیروگاه‏هاى بادى پس از راه‏اندازى کم‏هزینه مى‏باشد در کمیسیون انرژى به منظور توسعه آن چه اقداماتى صورت گرفته است؟

 با توجه به ظرفیت طبیعى و اقلیمى کشور، 40درصد تولید برق کنونى را مى‏توان از طریق نیروگاه‏هاى بادى تأمین کرد.  اگرچه هزینه اولیه راه‏اندازى نیروگاه‏هاى بادى زیاد است اما با توجه به نگهدارى آسان آن که پس از راه‏اندازى کم هزینه مى‏باشد، توسعه آن ضرورى به نظر مى‏رسد.

به منظور ترغیب بخش خصوصى نسبت به تولید برق از باد و خورشید چه تمهیدات و یا اقداماتى در نظر گرفته شده است؟

 یکى از مصوبات کمیسیون انرژى در برنامه پنجم توسعه این است که دولت موظف به خرید برق‏هاى تولیدى از باد و خورشید به میزان 7 برابر قیمت فعلى برق از تولیدکنندگان بخش خصوصى است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet