خبرگزاری خانه ملت

ایام محرم 1398
1389/04/12 15:07:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
حسین هاشمی:

وعده تزریق 5 میلیارد دلار به بخش صنعت و معدن از سوی سیستم بانکی عملی نشد

**رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی گفت: وعده سال گذشته مبنی بر تزریق ۵ میلیارد دلار به صنعت و معدن از سوی سیستم بانکی عملی نشد.

به گزارش ایسنا، سید حسین هاشمی امروز در همایش گرامی‌داشت روز صنعت و معدن با بیان مطلب بالا خطاب به رئیس جمهور گفت: وعده سال گذشته شما و مصوبه قانون بودجه مبنی بر تزریق 5 میلیارد دلار به بخش صنعت و معدن از سوی سیستم بانکی عملی نشد.

وی افزود: تسهیلاتی که به بخش صنعت و معدن در پنج سال گذشته داده شده، کمتر از 50 درصد بوده است، در حالی‌که سال گذشته بخش بازرگانی علاوه بر سهم خود، بیش از 60 درصد از تسهیلات سیستم بانکی را استفاده کرده است.

او خاطرنشان کرد: این در حالیست که امسال مقام معظم رهبری بخش صنعت را به عنوان تنها بخشی که می‌تواند اقتصاد را نجات دهد، معرفی کرده است. با این حال واردات بی‌رویه کالاهای خارجی بخش صنعت را به چالش کشیده است.

وی با بیان این‌که با همکاری مدیران معاونت راهبردی رئیس جمهور، مرکز پژوهش‌های مجلس و وزارت صنایع و معادن رشد متوسط بخش صنعت و معدن را در بررسی برنامه پنجم 11.2 درصد و سهم آن در تولید ناخالص داخلی را از 20 به 26 ارتقاء بخشیدیم، تصریح کرد: در حال حاضر همکاری خوبی بین کمیسیون صنایع و معادن مجلس و وزارت صنایع و معادن برقرار است که یکی از شاخص‌های بسیار مهم بخش صنعت و معدن در شرایط فعلی است.

رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس خطاب به رئیس جمهور گفت: تکلیف قیمت حامل‌های انرژی را مشخص کنید. سرمایه‌گذاری در شرایط فعلی متوقف شده و در صورت روشن نشدن قیمت حامل‌های انرژی در طرح هدفمندکردن یارانه‌ها، سرمایه‌گذاری‌های جدید مشکل خواهد شد.

وی ادامه داد: سال گذشته در همین مراسم از شما خواهش کردم وزارتخانه‌های صنایع و معادن و بازرگانی ادغام شود که شما در پشت تریبون با آن موافقت کردید. امیدوارم که به این مهم پرداخته شده و قبل از اجرای برنامه پنج ساله پنجم شاهد آن باشیم.

هاشمی گفت: شرایط کشور توجه به بخش صنعت و معدن را بیش از گذشته طلب می‌کند. سهم صنعت و معدن در تولید ناخالص داخلی از 14 درصد در سال 1370 به 20 درصد افزایش یافته که نشانگر رشد مناسب و پیوسته این بخش بوده است.

وی تصریح کرد: با وجود تمام مشکلات، بخش صنعت و معدن توانسته به حرکت خود ادامه داده و سهم قابل توجهی در ایجاد اشتغال و ثروت داشته باشد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet