خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1389/04/12 16:08:00
سرویس اقتصادی
عضو کمیسیون اقتصادی:

برآیندکارستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز مثبت نیست

**عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی اعلام کرد: برآیندکار ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز را خیلی مثبت نمی دانم.

"فخرالدین حیدری" در گفت و گو با خبرنگار خانه ملت با اشاره به سالروز صدور فرمان مقام معظم رهبری در سال 81 پیرامون مبارزه با قاچاق کالا و ارز، دلیل عدم رضایت از عملکرد این ستاد را مدیریت های مختلف در ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز عنوان کرد و افزود: این ستاد هر چند تلاش کرده اقداماتی در  مقابله با قاچاق کالا و ارز انجام دهد اما به دلیل عوامل درونی و برونی برآیند کار مثبت نبوده است.

نماینده سقز و بانه یکی از عوامل درون سازمانی را ساختار خود ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز عنوان کرد و افزود: مجموعه ارگان ها و نهادهایی که این ستاد را تشکیل می دهند اصولا محور مشخصی نداشته و به علت پراکندگی کار یک واحد نظارتی قدرتمند هم نمی تواند پیگیر امور باشد.

وی برای رفع این مشکل خواستار تاسیس یک نهاد یا سازمان مستقل برای نظارت و یا کنترل بر امر مبارزه با قاچاق کالا و ارز در کشور شد.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس عوامل برون سازمان را هم وضعیت اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و موقعیت جغرافیایی کشور اعلام کرد و افزود: برای مقابله با قاچاق کالا و ارز در کشور لزوم تبیین یک سیاست مشخص ضرورت دارد.

وی در حوزه سیاسی خواستار گسترش روابط دیپلماتیک صحیح و سالم با کشورهای همسایه شد و خاطرنشان کرد: در صورت همکاری کشورهای همجوار شرایط نا امنی برای قاچاقچیان بوجود خواهد آمد.

حیدری ایجاد توازن در نیازهای جامعه را یکی از عوامل موثر در بحث جلوگیری از قاچاق کالاو ارز عنوان کرد و افزود: اگر در داخل کشور بتوانیم شرایط را برای واردات و صادرات فراهم نموده و با کنار گذاشتن سیاست های انقباظی اجازه واردات کالاهای مشروع مورد نیاز کشور را بدهیم، زمینه برای  قاچاق کالاو ارز در کشور از بین خواهد رفت.

نماینده سقز و بانه تغییر ذائقه مردم به سمت کالاهای ایرانی را نیز یکی از عوامل موثر در کاهش قاچاق کالا به داخل کشور اعلام کرد و خاطرنشان ساخت: بالا بردن کیفیت تولید کالاهای تولید داخل یکی دیگر از راه ها است که زمینه قاچاق را در کشور محدود می کند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در پایان سخنان خود نیز تشدید مجازات کسانی که دست به قاچاق کالا می زنند را یکی از  راه های موثر کاهش قاچاق کالا و ارز به داخل و خارج کشور عنوان کرد و افزود: با تشدید مجازات عرصه برقاچاقچیان تنگ خواهد شد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet