هدر موبایل
1389/04/12 16:34:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
سخنگوی کمیسیون انرژی:

وزارت نفت ازتحریم بنزین به عنوان یک فرصت بهره جوید

**سیدعماد حسینی با بیان این که همواره تحریم‌ها علیه ایران یک فرصت بوده است و وزارت نفت در این شرایط باید از تحریم فروش بنزین به عنوان یک فرصت بهره جوید، گفت: با بهینه سازی پالایشگاه‌ها، احداث پالایشگاه خلیج فارس و بنزین سازی پالایشگاه‌های آبادان و اصفهان، می‌توان علاوه بر رفع نیازهای داخل، بخش عمده‌ای از بنزین تولیدی را به کشورهای دیگر صادر کرد.

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با ایسنا،‌ با اشاره به تایید تحریم‌های یک‌سویه جدید آمریکا علیه ایران از سوی اوباما، اظهار کرد: همواره تحریم‌ها برای جمهوری اسلامی به مثابه یک فرصت بوده است، لذا وزارت نفت می‌تواند از تحریم فروش بنزین همچون یک فرصت استفاده نماید ضمن آن‌که کمیسیون انرژی و مجلس شورای اسلامی نیز به این وزارتخانه کمک می‌نماید تا بر مشکلات فائق آید.

وی با انتقاد از عدم ساخت و احداث پالایشگاه‌های داخلی، که می‌تواند نیازهای داخلی کشور را از حیث بنزین برطرف نماید، یادآور شد: در شرایط فعلی دو سوم بنزین در داخل کشور تامین می‌شود و تحریم‌ها تنها مربوط به یک سوم باقی مانده است که می‌توان این میزان را، هر چند هزینه بردار است، به طرق مختلف تامین کرد و این امر غیر ممکن نیست و عملی می‌باشد.

نماینده مردم قروه در خانه ملت ادامه داد: برای تامین یک سوم بنزینی که از خارج از کشور وارد می‌شود باید موضوع تولید بنزین از واحدهای پتروشیمی را مدنظر قرار داد. در این رابطه باید بنزین‌سازی پالایشگاه‌های آبادان و اصفهان که قرار است تا پایان سال به بهره‌برداری برسد، هرچه سریع‌تر انجام گردد.

حسینی افزود: هم‌چنین با بهینه سازی پالایشگاه‌ها و انجام مراحل پالایشگاه خلیج فارس - که تاکنون در مراحل میانی کار به سر می‌برد و تا 30 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است و پیش‌بینی می‌شود فاز اول آن تا سال 90 به بهره‌برداری برسد - می‌توان به سمتی رفت که نه تنها مشکلات داخلی از حیث بنزین را پوشش داد، بلکه بنزین را به کشورهای دیگر نیز صادر نمود.

وی با تاکید بر این که کمیسیون انرژی بحث تولید بنزین و مقابله با تحریم فروش بنزین را در اولویت قرار داده و در این رابطه برای پیدا کردن راهکارهای لازم و عملیاتی جلساتی را با وزارت نفت برگزار می‌کند، گفت: البته پیش از این، مخازن ذخیره ‌سازی برای این موضوع پیش‌بینی شده است، به گونه‌ای که اگر از همین امروز تحریم فروش بنزین علیه ایران اعمال گردد و یک لیتر بنزین وارد کشور نشود، با توجه به ذخیره‌سازی انجام شده مشکلی در کشور پیش نمی‌آید.

عضو هیات رییسه کمیسیون انرژی مجلس با تاکید بر این که اجازه نمی‌دهیم مشکلی در سطح کشور به لحاظ مصرف بنزین ایجاد شود، اظهار کرد: با این وجود باید بنزین سازی از واحدهای پتروشیمی - که طبق روال طبیعی باید تا پایان سال انجام گیرد- سریع‌تر انجام شود و به صورت جدی‌تر وارد این موضوع شد.

حسینی با بیان این که با سرمایه‌گذاری در حوزه نفت و ورود جدی‌تر مسوولان وزارت نفت می‌توان ظرف سه یا چهار ماه آینده در حوزه تولید بنزین خودکفا شد و حتی بنزین صادراتی داشت، گفت: متاسفانه این مشکلات در سال گذشته نیز وجود داشت و کم کاری وزارت نفت در این خصوص مشهود است. به گونه‌ای که بارها کمیسیون انرژی رخ دادن چنین تحریم‌ها و مشکلاتی را به وزارت نفت هشدار داده بود تا وزارت نفت تلاش‌های بیشتری را برای تسریع در احداث پالایشگاه خلیج فارس انجام دهد که این کار انجام نشد. با این وجود امیدواریم که بتوانیم از فرصت پیش آمده برای فائق آمدن بر مشکلات استفاده نماییم.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet